7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Anneler bebeğinizi uyutmak icin kesinlikle ayağınızda veya kucağınızda sallamayın

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Anneler bebeğinizi uyutmak icin kesinlikle ayağınızda veya kucağınızda sallamayın

Anneler bebeğinizi uyutmak icin kesinlikle ayağınızda veya kucağınızda sallamayın.
    Konu belgin tarafından (29-05-2012 Saat 12:51 AM ) değiştirilmiştir.

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

belgin paylasimin icin cok tesekkür ederim ,
    herzaman diyorum Anneler bebeğinizi uyutmak icin kesinlikle ayağınızda veya kucağınızda sallamayın
    Beyin daha yumsacik gelismemis ,beyin sarisilmasindan ölebilirler .
    ben cok duydum böyle olaylari..nedense Avrupalilar ayakta yada cocuk arabasinda sallayarak uyutmuyorlar ,
    bizim türk insanlari hep salliyor ..kardesimde salliyordu hep kizardim "abla alisti yoksa uyumuyor" derdi ki ..haberleri izleyene kadar

Karar Dönemi aLoneaqLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    siyah, gök beyaz!

İlginç, hiç böyle birşey duymadım etrafımda.. Gayet abartılı buldum videoyu. Bence animasyon şiddetli sarsmakla ilgili ayakta, kucakta sallamayla değil.. Kimbilir kaç nesildir ayakta sallanıyoruz, gereksiz korkuya kapılmayın
    ¿?

"ki hükmümü kendim veriyorum.. Yakın beni sesim sorulara dönmeden. Küllerimin altında kalacak mutluluk sandığınız ne varsa.."

Karar Dönemi portekiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

vay sallamanın iyi olmadığını biliyordum ama beyin kaslarını liflerine zarar verdiğini bu kadar bilmiyordum

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir şey değil salina..şimdiye kadar bebeğin sallanarak uyutulması bir çok nesildir yapılan bir uygulama..günümüzde bu olay doktorlar tarafından araştırılıyor ve tv,net ve gazeteler de gerekli uyarıları yapıyorlar..benim oğlanın doğumunda bulunan doktorlardan ve aile doktorumdan da bu tür uyarılar kendime bihsat verildi.benim çevrem de bulunan hiç bir anne şu anda bebeğini sallayarak uyutmuyor.bebeği sevmek için havada atıp tutmak,kucakda şiddetli hoplatmak,bebek sırt çantalarında koşu yapmak da aynı sorunlara yol açabiliyor.beyin kanamaların dan başlayarak felç ve zeka geriliğine yol açabileceğine özelikle belirtiyorlar.ayrıca malesef ani bebek ölümleri ve zeka geriliği konusu üzerin de araştırmalara oldukça yoğun önem veriyorlar.bu konuya önem veriyorsanız,net de araştırma yapabilirsiniz.sallamanın etkilerini kendi üzeriniz de görmek isterseniz bir 10 dakika başınızı sağa ve sola sallanamınızı öneririm.büyük olduğumuz halde beynimizde bir basınç ve ağrı hissederiz.bebeklerin beyinlerinin daha gelişmediğini düşünürsek en mantıklısı doktorları dinlemek olur.aşağıda uzman bir doktorun röpartajından örnek veriyorum.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier “Bebeklerin kollarından veya gövdelerinden tutulup sarsılmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir sendrom olan “Sarsılmış Bebek Sendromu” ölümle dahi sonuçlanabilen beyinsel tahribata yol açabiliyor” diyerek aileleri konuyla ilgili uyarıyor.

Sarsılmış bebek sendromu nedir?
    Sarsılmış Bebek Sendromu, ebeveynlerin bebeklerini bilinçdışı sarsmaları sonucunda gelişir. Bebeklerin ölümüne dahi yol açan bu durum çocuklarda tamiri zor nörolojik (zihinsel) hasarlara neden olur.

Sarsılmış Bebek Sendromu’nun yarattığı hasarlar nelerdir?
    • Beyin sarsıntısı
    • Omurilik hasarı ve felci
    • Körlük ya da göz bozukluğu
    • Çeşitli felçler
    • Normal gelişimde gecikme, motor gelişimde problem.
    • Kırık kemikler
    • Çıkmalar
    • Zeka geriliği

Sarsılmış bebek sendromu neden olur?
    Bebeğin özellikle ilk 3 ayında kolik sancı dediğimiz ağlama nöbetleri kimi ebeveynleri sinirli yapar. Yorucu olan bu dönemde öfkesine yenilen ebeveynlerin birçoğu bebeklerini kollarından ya da göğüslerinden tutarak sallarlar. Henüz boyun kasları güçlenmemiş bebeklerin başlarını kontrol etmekte zorlandığı bu dönemde sarsılmaları sonucunda beyin, kafatasının içerisinde öne arkaya hareket eder. Bu sarsılmalar daha yumuşak ve sıvımsı bir yapıda olan bebek beyninin kan damarlarının ve beyin hücrelerinin kopmasına neden olur. Bu durumda oluşan beyin kanamaları bebeğin ölümüne yol açabilir. 2 yaş ve altı çocuklarda bu tip ölümlerin daha sık görülmesinin nedeni kafatasının vücuda oranla daha büyük olmasıdır.

“Sarsılmış Bebek Sendromu”na yol açabilecek diğer durumları sıralamak gerekirse;

• Bebeği ya da küçük çocuğu sevmek maksadıyla sertçe ve üst üste havaya atıp tutmak,
    • Çocuğu sırtta ya da omuzda taşırken jogging yapmak,
    • Çocuk bir büyüğün dizinde ya da ayağında otururken zıplatmak ya da çocuk ile ata binmek,
    • Ayak bileklerinden tutup çocuğu havada döndürmek,
    • Çocuğu kollarından tutarak kendi etrafında döndürmek.
    • Ağlama nöbeti sırasında çocuğu şiddetli şekilde ayakta sallamak.

Sarsılmış bebek sendromu nasıl anlaşılır?
    Beyin ve gözaltı kanamaları en önemli bulgulardır. Hafif olan durumlar bulgu da vermeyeceği için doktorun doğru teşhisi koyabilmesi için durumun doğru olarak aktarılması çok önemlidir.

Sarsılmış bebek sendromu olan bebekler, kafa içi basınç artışına bağlı olarak apne, kasılmalar ya da koma haliyle sağlık kuruluşuna kaldırılır. Kafa içi basınç artışı, beyin ödemine ve tedavideki gecikmeye bağlıdır. Sarsma sonucu meydana geldiği için büyük ihtimalle kafa kırığı ya da travmaya ait diğer bulgular da bulunmayacağından travma öyküsünün doğru aktarılması hayati önem taşır.

Son veriler “Sarsılmış Bebek Sendromu”na maruz kalan bebeklerin yaklaşık 3′te birinin öldüğü, 3′te birinin ağır nörolojik engelli olarak hayatına devam ettiği, 3′te birinin ise çok hafif bir şekilde, herhangi bir hasar olmadan atlatabildiğini gösteriyor.
    alinti

Karar Dönemi

Paylaşım için teşekkürler. Yararlı bir bilgi.

Banned
    Yer
    utopia

Alıntı ahmetsinav Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Paylaşım için teşekkürler. Yararlı bir bilgi.
    Sizin bu yararli bilgilere ekliyceginiz, baska bilgiler varmi?Varsa bizide bilgilendirirseniz seviniriz