4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: psikoloji sınav sorularım yardım..

Karar Dönemi

Standart psikoloji sınav sorularım yardım..

arkadaşlar ben psikoloji bölümü ögrencisi degilim alan dışı olarak psikoloji dersi aldım hocamızda sınavda 4 tanesini sormak üzere 12 tane soru verdi..ancak ..vakaları anlamadım forumaa üye olarak siz psikoloji uzmanlarına sormanın daha dogru olucagına düşündüm..sizin icin cok zor olmaz sanırım..

bana yardımcı olursanız cok sevinirim..sınava 2 gün kaldı ve bir arkadaş ile beraber henüz cözemedik..her üye arkadaş bir tanesini cevaplasa cok sevinicem..ilkindne başlasak..

işte sorular:

1.Metin’in çocukluk döneminde anne ve babası çok kavga etmektedir. Babanın kızarak evden çıkıp uzun süre gelmemesi annenin bağırmaları Metin’i çok korkutmakta ve sık sık ağlama krizleri yaşamasına neden olmaktadır. Bugün artık yetişkin bir kişi olan Metin çocukluğunda yaşadığı bu olayları unutmuş görünmesine rağmen evlenmek istememekte, sıcak ve yakın ilişki kuramamaktadır.
    Bu bilgilerden hareketle Metin’in Freud’un kişilik kuramındaki hangi gelişim dönemine ait olumsuz izleri taşıdığı söylenebilir? Açıklayınız.

2.Selin herkes gibi daha sağlıklı olmayı istediği için daha iyi beslenmeye ve kilo vermeye karar vermiştir. Nihai hedefi 18 kilo vermek olmakla beraber 12 kiloya da razıdır. Hamileliği döneminde tavsiye edilenden daha fazla kilo almış ve daha sonra çocuklarının bakımı ve diğer zorluklar nedeniyle kilo verecek enerji ve motivasyonu bulamamıştır. Şimdi çocukları büyüdüğü için kendisine zaman ayırabilmeye başlamıştı. Bununla birlikte kilo verme kararı almasının daha önemli bir nedeni vardır. Kendisinden beş yaş büyük olan ablası felç geçirmiş ve kilolarından dolayı tedavisi çok zor olmuştu. Felcin nedeni de yine fazla kiloların sebep olduğu ani tansiyon yükselmesiydi. Selin de ablası gibi kilolu olduğu için fazla kilolarının kendisi için de risk oluşturabileceğini düşünmüş ve bu sebeple kilo vermeye karar vermiştir. Selin ablasının yaşadığı bu olayın ardından doktoruyla görüşmüş ve kilo vermek için bir program yapmıştır. Başlangıçta kilo vermede çok zorlanmış fakat verdiği ilk 1,5 kilo onu planına bağlı kalma konusunda cesaretlendirmiştir. Uzun sürmesine rağmen istediği kiloya ulaşmayı başarmış ve arkadaşlarının görünümüyle ilgili iltifatlarından dolayı kendisini çok mutlu hissetmektedir. Bu arada yeni yeme alışkanlığını devam ettirme konusuna da özen göstermekte ara sıra yemek konusunda kaçamaklar yapsa da bunu çok tekrarlamamaktadır.
    Rotter’in kontrol odağı kavramına göre Selin’de hangi kontrol odağının daha baskın olduğu söylenebilir? Açıklayınız.

3. Tuğçe bir balet ve öğretmendir. İstanbul’da kendi bale okulunu işletmektedir. Vücudu ince, zarif ve atletikti, ayrıca işlettiği bale okulu da şehirdeki en iyi bale okulları arasında sayılıyordu. Ancak Tuğçe her zaman bu derece atletik ve zarif değildi. Çocukken çok sağlıksızdı ve çeşitli sağlık problemleri yüzünden diğer çocuklarla birlikte fiziksel yeterlilik gerektiren oyunlara katılamıyordu. Fiziksel aktivitelerde arkadaşlarını kendisinden daha iyi olduğunu düşünüyordu ve işin kötüsü haklıydı. Hatta okulun kız basketbol takımı seçmelerinde çok yavaş ve hantal olduğu gerekçesiyle elenmişti. Bir gün televizyonda güzel kostümler içinde zarif hareketlerle bale yapan kadın ve erkekleri gördü. Çok etkilendi ve kararını verdi. Takıma seçilememenin acısı depresyona sürüklenmek yerine sağlıklı ve fiziksel olarak formda olmaya azmetmesine yol açtı. Her şeyden çok bir fiziksel aktivitede başarılı olmayı ve saygı duyulmayı istiyordu. Bir bale okuluna yazıldı, azmi ve kararlılığı ile herkesi şaşırtıyordu, ek dersler ve çalışmalar yaptı ve bu çalışmalarıyla birçok bale gösterisinde rol almayı başardı. Ancak ergenlik çağına gelip bedeni olgunlaştığında hem bedensel yapısının bale için tam uygun olmadığı hem de baleye geç başlamış olması nedeniyle profesyonel olarak bale yapamayacağını anladı. Ama dans derslerine devam etti ve okulunu bitirdikten sonra borç para bularak dans okulu açtı. Bale yapmadaki azmini bu sefer bale öğretmeye verdi. Bugün onun bale okulunda ders almak için sıra bekleyen birçok öğrenci bulunmaktadır.

a. Tuğçe’nin davranışlarına yön veren nedenler ile gösterdiği davranışlar Adler’in kişilik kuramındaki hangi kavramlarla açıklanabilir?
    b. Tuğçe’nin davranışlarında gözlenen savunma mekanizması nedir? Açıklayınız.

4. Üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir öğrenciye “niçin ders çalışmadığı” sorulduğunda geçmiş yıllara dayanan bilgi birikimin yeterli olduğunu söyleyebilir. Kötü geçen deneme sınavlarının ardından cevap anahtarına bakarak kaç net yaptığını tespit etmekten kaçınabilir. İstenilen düzeyde başarı göstermeme endişesiyle deneme sınavlarına girmeyebilir. Yeterince hazırlanmadığı için sınav tarihini unutabilir. Derslerinde başarısız olan bu kişi başka alanlardaki başarılarıyla kendisini kanıtlama yoluna gidebilir.
    Parçada belirtilen kişinin hangi savunma mekanizmalarını (birden fazla) kullandığı söylenebilir? Açıklayınız.

5. Annesi küçük Melis’i oyun oynaması için çocuk parkına götürmüştür. Melis annesinin beklentisinin aksine oyuncaklarla oynamayıp, annesinin yanında kalmış, parkta oynayan çocukları karşıdan seyretmeyi tercih etmiştir. Annesi Melis’i oynaması için oyuncakların yanına bıraktığında ise Melis sık sık dönüp annesine bakarak onu bekleyip beklemediğini kontrol etmiş, annesini göremediği zamanlarda hemen ağlamaya başlamıştır.

Melis’te gözlenen davranışlar onda hangi bağlanma türünün oluştuğunu gösterir? Açıklayınız.

6. Paraşütle atlamaya yeni başlayan kişilerin atlama vakti yaklaştıkça korkuları artar. Başkalarının kendilerinin korkak olduğunu düşüneceklerini ve onların gözünde itibarlarını kaybedeceklerini düşünmeseler bu işten vazgeçebilirler. Birey o an korkudan atlamak istemez fakat korkak olarak algılanmaktan da çekinir.
    Bu durumdaki kişinin içene düştüğü çatışma türü hangisidir? Açıklayınız.

7. Kemal bey bir ikilem içindeydi. Postacı olarak mesleğinden pek tatmin olmuyor ve işi gittikçe daha zahmetli ve yıldırıcı hale dönüşüyordu. Aslında Kemal bey üniversite mezunuydu fakat üniversiteden sonra uzun süre işsiz kaldığı için bu işi kabul etmek zorunda kalmıştı. Üniversitedeyken tanıştığı eşinin iyi bir mesleği ve geliri vardı. Yaşadıkları bölge kendisine yeni işler arama fırsatı vermiyordu, fakat eşinin işi nedeniyle oradan ayrılamıyorlardı. Aslında kendisi yaşadıkları yere üç saat uzaklıktaki başka bir şehirde iş bulabileceğini düşünmüş ama bu durumda sadece hafta sonları eve gelebileceğinden dolayı eşi ve çocuklarından ayrı kalmamak için bundan vazgeçmiştir. Şimdi işsiz kalma riskini göze alıp işten ayrılıp ayrılmama konusunda kararsızlık yaşamaktadır.
    Erikson’un psikososyal kişilik kuramına göre Kemal beyin içinde bulunduğu kişilik krizi nedir? Açıklayınız.

8. Buse mesleki kariyerini ilerletmek için uzun süre evliliği ertelemiş, karşısına çıkan kişilerde hep bir kusur bularak bu kişileri reddetmiştir. Ancak yaşının ilerlemesi ve ailesinin ısrarını aşaması nedeniyle şimdiki eşiyle evlenmeye razı olmuştur. Evlendikten sonra bir süre çalışmaya devam etse de çocuk sahibi olduktan sonra çocuğunda çıkan rahatsızlıktan dolayı işten ayrılmak zorunda kalmıştır. Eşiyle bir sorun yaşamamasına ve onunla ilgili olumlu duygular beslemesine rağmen işten ayrılmak zorunda kaldığı için zaman zaman hiç evlenmemiş olmayı istemektedir.
    Buse’nin yaşadığı duygular Erikson’un psikososyal kişilik kuramına göre hangi kişilik krizinin yaşandığını göstermektedir? Açıklayınız.

9. Tarık ilkokuldan beri hayali olan doktor olma hedefini, tıp fakültesini bitirerek gerçekleştirmiştir. Özel bir hastanede tanıştığı ve yine doktor olan Zehra Hanım’la başarısız bir evlilik yapmıştır. Kısa bir süre sonra eşinden ayrılan Tarık, bundan sonraki hayatında tekrar evlenmeyi düşünmemektedir. Şimdi tayin isteyerek gittiği küçük bir Anadolu kasabasında, çevresinden uzak olarak yaşamakta ve artık mesleğiyle evlendiğini iyileştirdiği hastalarının ona verdiği gururla mesleğine burada devam edeceğini söylemektedir.
    Erikson’un psikososyal kişilik kuramına göre Tarık’ın hangi gelişim krizini aşmakta başarılı olduğu hangisinde başarısız olduğu kesin olarak söylenebilir? Açıklayınız.

10. 4 yaşındaki Melek anaokuluna başlayacağı için çok sevinçlidir. Ancak okula başlayacağı gün geldiğinde annesinin okulda onunla kalmayacağını öğrenmiş ve okulun kapısında ağlamaya başlamıştır. Öğretmenler Melek’i oyuncakları göstererek ikna etmeye çalışmış ama Melek ancak annesinin okul bitişinde onu almaya geleceğinin söylenmesiyle ağlamayı bırakmış ve öğretmenleriyle birlikte okula girmiştir.
    Bu bilgilerden yola çıkarak Melek’te hangi bağlanma stilinin bulunduğu söylenebilir? Açıklayınız.

11. Lise 1. sınıfların tanıtım ve yönlendirme dersine giren Gülay Hanım yıl sonunda gruba mesleki ilgi envanteri uygulamış ve 1. sınıftaki not ortalamasına ve envanter sonucuna göre Meryem’i eşit ağırlık alanına yönlendirmiştir. Meryem ise en yakın arkadaşı sayısal bölümü tercih ettiği için ve notları da yeterli olduğundan sayısal alanı tercih etmiştir. Lise 4. sınıfa geçtiğinde ise yeniden eşit ağırlık alanını tercih etmiş ve Gülay Hanım’a, yaz tatilinde izlediği bir filmden sonra bankacı olmanın tam kendisine göre olduğunu söylemiştir.

Kimlik statüleri düşünüldüğünde, Meryem’in kimlik statüsü ne olabilir? Açıklayınız.

12. Lise 2. sınıf öğrencisi Ayşe okul rehber öğretmenine şunları anlatır:

İlköğretim 8. sınıfta iken annemle liseleri gezerek bilgi toplamıştık. Çocuklarla çalışmak istediğim için meslek liselerini de ziyaret etmiştik. Bir rehber öğretmen, fikrimin ileride değişebileceğine dikkat çektiğinden, meslek lisesini tercih etmedim. Geçen yaz bir kreşte gönüllü olarak çalıştım. O zaman anladım ki çocuklarla çalışmak bana göre değilmiş. Sanırım ben yardım etmekten çok insanları etkilemeyi ve ikna etmeyi seviyorum.

Holland’ın kişilik tiplerine göre Ayşe’nin baskın kişilik tipi ne olabilir? Açıklayınız.

040147
    Guest

Biz amatör olarak psikoloji ile ilgileniyoruz. Yine de seçme şansım olsaydı, hiç bulaşmazdım.

Karar Dönemi atacannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1. soru fallik döneme takılmış
    12.soru holland girişimci tip
    11.soru marcia'ya göre başarılı kimlik gibi geldi bana en sonunda kendi istediğini yapıo
    9. soru yakınlığa karşı yalıtılmışlıkta başarısız üretkenliğe karşı durgunlukta başarılı
    8. üretkenliğe karşı dırgunluk
    10. güvenli bağlanma
    5. düzensizleşme dağınık bağlanma ne yapacağını bilmiyor endişe hakim
    4. İstenilen düzeyde başarı göstermeme endişesiyle deneme sınavlarına girmeyebilir. Yeterince hazırlanmadığı için sınav tarihini unutabilir. (bastırma)
    Derslerinde başarısız olan bu kişi başka alanlardaki başarılarıyla kendisini kanıtlama yoluna gidebilir. (telafi-ödünleme)
    6. kaçınma-kaçınma çatışması ikş ucu boklu değnek
    geri kalan 3 soruyu da artık sen yap gari
    Benim ' iktidar ' Olduğum Yürekte Kimse ' ihtiLaL ' Yapamaz..! Kimse Benim Mecburi istikametim DeğiL. Bende Kimsenin Cıkmaz Sokağı DeğiLim...
    " BAKIN İŞINİZE ..."

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Benim tavsiyem bu soruları bir psikolojik danışmana goturup cevapları ondan alman .Burada uzman arkadaşlar var ama ne zaman siteye girerler belli olmuyor ,zamanında size yardımcı olmaları çok zor .

O yuzden dedigim şeyi yapmanızı oneririm .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN