2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Çatışma ve İş

Karar Dönemi

Standart Çatışma ve İş

İnsanoğlunun tarihi çatışmalar ile şekillenmiştir zira Çatışma ,hayvani yanımızdan gelir.Hayvanlarda kendi bölgeleri,eş seçimi, yiyecek seçimi gibi nedenlerle çatışırlar.Bu İnsanlık tarihinde de görülmüştür.İlkel topluluk ve kabileler de eş,bölge ,yiyecek için çatışmışlar ve bu çatışmalar insanlık tarihince var olmuştur.Hatta fikirler,ideolojiler,İnançlar çatışmış ve bu uğurda nice savaşlar yaşanmıştır.
    Bu çatışma iş ortamlarında da gözlenlenebilir günümüzde.Çatışma ve Üretim üzerine ilk görüşler 1900'lü yılların başlarına kadar uzanır.Max weber gibi bürokrasi yanlılarının savunduğu bu ilk görüşe göre İnsan bir makina dır.Çatışma iş ve üretime zarar verir.Bu görüşe aynı zamanda klasik görüş denir.İsanları makina görmek akla ne kadar uzak gelsede vaktiyle bu grüş ile hareket edilmiş ve üretim de istenilen düzey yakalanamamıştır.Bunun üzerinte neo klasik görüş olarak İnsanın makinalardan farklı olarak sosyal bir varlık olduğu vurgusuna yapmış ve insanın sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı sürece Üretimin artacağını savunmuştur.Bazı deneyler ile de bu görüş İspata çalışılmış lakin belli bir noktadan sonra Üretimin artmadığı sabit kaldığı ve üretimin artması içindış etkenlerinde önemli olduğunu(müşteri,ulaşım..vs.) görmüşlerdir.Bu yüzden diğer dış etkenlerinde üzerinde durulmuştur.Bu modern görüştür. 1980 lerde çatışmanın ve rekabetin üretimi arttırdığı ve gerekliliği üzerinde durulmuş ve bunun emniyetli sınırlar içerisinde yapılası gerekliliğinden bahsedilmiştir.Bu yüzden işltmeler için çatışma olmazsa olmazdır.Burada emniyet subabı görevi görecek olanlar ise yöneticilerdir.Yönetici ne çatışmayı ve rekabeti bitirir ,ne de çatışmanın tehlikeli boyutlara varmasına izin verir.Post modern o lan bu görüş ,günümüz işletmelerinin pek çoğunun üretkenlik adına uyguladığı görüştür.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eger rekabet olmasa insanlar veya işletmeler ilerleyemez ,uretiklerini geliştiremezler ve zamanla yok olup giderler .Oysa rekabet ortamı ayakta kalmak yeni yeni pazarlar kazanmak için çatışma ortamı yaratır ,boylece gerek şirket yapılanmasında gerekse uretimde gerekse yeni yeni pazarlara açılmakta motive edici bir etki yaratır .

Gunumuzde çogu aile şirketleri bu ilkeye uyum gosteremedikleri için yok olup gitmekteler ,zamanında profesyonelleşenler ise yeni innovasyon çalışmalarıyla yerlerini saglamlaştırmakta atılım yapmaktalardır .

İster şirketlerde olsun ,isterse insanların kendi aralarında olsun rekabet onemli bir avantajdır ,yeterki lehimize çevirmeyi bilebilelim .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN