6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Aşırı Çekingenlik

Standart Aşırı Çekingenlik

Merhaba ben 17 yasında lise öğrencisiyim.Forumdaki konulara baktığımda yararlı bilgiler verildiğini gördüm.Kendim içinde faydalanabileceğimi düşündüm konu açtım.Sorunumu şöyle anlatayım sağlık meslek lisesi öğrencisiyim hem karşı cinsle hemde hemcinslerimle konuşurken zorluk çekiyorum.Samimi olduğum arkadaş sayısı 2 ya da 3 ü geçmez.Yeni bir ortama girdiğimde sanki herkes bana bakıyormuş gibi hissediyorum.Yakın arkadaşlarımla konuşurken bile cümleleri kısa tutuyorum bazen konuşamıyorum bile.Hocalarımı okul dışında gördüğümde selam veremiyorum.Sanki yanlış bişeyler yapıyormuş gibi hissediyorum.Konuşacak bişe bulamayınca panik oluyorum bazen çocukça davranışlarım oluyor.Bilgisayar başında arkaşlarımla rahat konuşuyorum ama buluştuğumuzda aynı cümleleri kuramıyorum.Bazen arkadaşlarımın sıkıldığını hissediyorum.4senedir bir kızdan hoşlanıyodum mesajlaşıyoduk ama okula gittiğimde mesajlaşırken kullandığım cümleleri kuramıyorum.Kız arkadaşım çocukça davranışların var diyipte beni reddetti.Bu özgüven ve çekingenlik nasıl çözerim önerilerinizi bekliyorum...

Karar Dönemi eneszeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

içindeki güce inan iradeni kullan ben bu değilim de ve değiş... biraz anarşik ol. kendine bir rolmodel bul idol bir kişilik seç onu takip et onun gibi davran. unutma herkes bazılarının kopyasıdır. ya annesinin ya ablasının ya babasının ya amcasının ya komşu çocuğunun. sende beğendiğin kişilerden düşüncelerini ve davranışlarını örnek al. en başta tabii dünyada eşi benzeri olmayan örnek insan hz muhammet(sav) örnek alınmalı... benden tavsiye istersen mütevazi ol, gerçekçi ol, hiçlik felsefesini oku. beni de farketsinler bende artık rahat insan olmak istiyorum diyorsan ilk önce hem kendine hem de başkasına karşı samimi olmalısın. ilk önce kendine söz ver taviz verme kendine kendini yen gerisi gelir. iradeni güçlendir. senin gibi insanlar çok iyi niyetli olurlar ama hep iyiniyetin suistimal edilir. en berbat şeyler senin başına gelir. ne bileyim ya bu mesele bir yazı da hemen çözülecek birşey değilki. senin içine biraz anarşist düşünceler de ekmek lazım ) ciddi söylüyorum. bak anarşistleri araştır vikisözden sözlerine bak. ilk önce insanın aşılması gereken birşey olduğunu aklına yaz. zaten insan insanın her zaman kurdudur bunu unutma kendini herkese sevdirmek zorunda falan olma öyle düşünceleri bırak.. sen içinde ruhu canlandır bir zaman sonra istediğini daha çok sever istediğine tekme vurursun. realizm felsefe akımını araştır. ne bilim hiççilik felsefesini araştır. okuduklarından sonra düşüncelerinde paradokslar olabilir. bu da birşeyler öğrendiğinin göstergesidir.. he birde sosyal bir özelliğin varsa öne çıkart. yoksa da hiç önemli değil. sen yeterki samimi ol realist ol. bazen sert olmasını isyan etmesini bil yeter. ama önce unutma kendini yenmelisin. en iyisi necip fazılı araştır örnek al. sözlerini oku. e kitaplarını indir biraz oku. süper örnek insandır..........
    Hayatta hiç hata yapmamış birisi zaten hiçbir işe başlamamış demektir. HENRY FORD

hee birde susmasını bilmeyen konuşmasını bilmez ilk önce susmasını öğren susmak konuşmaktan daha önemlidir.
    Hayatta hiç hata yapmamış birisi zaten hiçbir işe başlamamış demektir. HENRY FORD

o kadar çekingensin ki bir teşekkür bile yazmıyorsun

saol arkadaşım tavsiyelerini dikkate alıcam daha iyi olacağıma inanıyorum

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sitede çekingenlik uzerine çok guzel yazılar var ,onları okumanı tavsiye ederim .Ayrıca sevgili arkadaşımız MİİNİE ye danışmanı tavsiye ederim ,kendisi psikolojik danışmandır .

Sana ne yapman gerektigi konusunda gerekenleri anlatacaktır .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN