Sayfa 5/6 İlkİlk 123456 SonSon
51 sonuçtan 41 ile 50 arası

Konu: Tecavüz Sonrası Travmalar Hakkında

Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Yapabileceğiniz çok birşey olduğunu düşünmüyorum. Sadece size şu öneride bulunabilirim. Her ne konuda olursa olsun açık olun. İyiyse iyi, kötüyse kötü diyin. Bazen karşımızdaki insanı incitmemek için gerçekleri yansıtmayız. Fakat bu durumda bu geçerli bir durum değil. Kaygılarınızı ona açın. O kişiyi sahiplenin ve bunu da ona farkettirin. Bu konuyu o açmazsa siz hiçbir zaman açmayın. Bu arada yaşayabileceğiniz felaketlerle, aşkınızın, sevginizin orantısını iyi belirleyin. Yarı yolda bırakıp gitmeniz o kişide çok daha derin yaralara sebep verecektir.

Bu olayın ne zaman nasıl yaşanmış olduğu hiç önemli değil. Ayrıntılara ihtiyacınız yok, tek ihtiyacınız olan o kişiye duyulan aşk ve sevgi. Zorlamayın gitmek istediği zaman gitsin, gelmek istediği zaman gelecektir. Özgür bırakın ve size her zaman güvenebileceğini farketsin.

Karar Dönemi

eğitim için ikimiz farklı şehirlerdeyiz bir kaç aydır düzenli olarak her gün konuşurduk 5 dakika bile olsa ama şimdi bu olayı öğrendikten sonra çok fazla arayıp sormuyorum 2-3 günde bir belki.bunu yaparken de iki düşünce beliriyor aklımda birincisi dediğiniz gibi sıkmak istemiyorum ama diğer taraftan da sırf başından böyle bir olay geçtiği için ona karşı mesafeli yaklaştığımı düşünür mü diye de endişeleniyorum ?

Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Sevgili delican,

Çok uzun süreler içinden çıkılmaz durumların ortasında tek başıma kaldım. Bu sitede en azından nasıl bir yolu izleyebileceğimle ilgili ışık yakan değerli arkadaşlar oldu. Ben de sana yardımcı olmak isterim.

Öncelikli olarak ilk adımın bence şu olmalı; daha önce ne yaşamış olursa olsun sen bu insanı gerçekten seviyor musun? Onunla her yola var mısın? En kötü buhranların ortasında dimdik ayakta kalabilecek misin yoksa yeni yaralar mı açacaksın? Haklıyken bile haksızmış gibi susabilecek misin? Durduk yere ortada hiçbir sebep yokken birden bire oluşagelen öfke nöbetlerine karşı sakin ve anlayışlı davranabilecek misin?

Bu yaklaşımın bence doğru sadece sana ulaşmak istediğinde ulaşılabilir ol. Tabi sen de onun sana ulaşmasını istiyorsan. Neyi nasıl yapman gerektiğini ancak sen bilirsin, bence buradan kim çıkıpta şöyle yap derse yanlış yapar. Kalbin sana ne yapman gerektiğini söyleyecektir zaten. Bizlerin tek hatası çok aceleciyiz, herşey bir an önce olsun bitsin istiyoruz. Biraz hayatın akışına bırak bence kardeşim. Ne olup biteceğini Allah'tan başka kimse bilemez.

Karar Dönemi

onu gerçekten çok seviyorum yoksa benim gibi biri yaptıklarına yaşattıklarına asla katlanmazdı... zaten sevgim de olmasa beni ona bağlayan hiç bir şey olmayacak... dediklerinizi aklımda daima kullanıma hazır halde tutmaya çalışırım inşallah başarılı olurum...

belki biraz özel olacak ama sizin durum tamamen ortadan kalkmasa da günlük yaşamınızı etkilemeyecek kadar azaldı mı ?

Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Hayır sevgili kardeşim azalmadı hatta arttı. Onun daha önce başına gelmiş olanlarla ilgili bir şeyler soruyorsan bu aklıma dahi gelmiyor artık. Ama bu yaşanmış olan olayın sonrasında karşı tarafta bıraktığı etkinin izleri, o kişide yarattığı baskı ömür boyu sürüyor. Bu etkileri azaltabilmenin tek yolu sevgi, şefkat ve güven oluşturabilmek. Beklemeden vermek, özveride bulunmak, birçok şeyden vazgeçmek bunlara hazır olman lazım. Bana zor bir süreç olduğunu söyleyen çok arkadaş oldu bu sitede. Başta anlamamıştım ama gerçekten zor bir süreç. Bana söylenen bir şeyi sana da iletmek isterim. Eğer bu kadar zor bir sürece hazır değilsen en başta, birşeyler daha fazla ilerlemeden bırak. Daha sonra karşı tarafa daha çok acı vermiş olacaksın.

Karar Dönemi

kendimden eminim bu konuda bu olayı ben neredeyse unuttum aklıma dahi gelmiyor artık. sevgimden de eminim kesinlikle eminim sürecin zor olacağını tahmin ediyorum ikimizinde hayatı kötüleşecek ama en azından ona yardım etmek bir nebzede olsa iyileştiğini normalleştiği düşüncesi bile beni bu yola itiyor.uzakta olmamız şimdilik biraz güven sorusunu yaşatsa da bu geçici bir durum bunu da aşabileceğime inanıyorum zaten kısa bir süre sonra yanyana olacağız Allah nasip ederse ondan sonrası daha iyi olur inşallah

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

insanların şartlandığı konular temelde mantıklı olsada şartlanma şekilleri ne nedenları yanlış olabiliyor. Sanırım kız arkadaşın bu tecavüz durumuna namus ve tek eş gerekliliği tarafından bakıp kendi isteklerini baskılıyor. Temel mantık iyi ve güzel ama insan tecavüze uğradığı kişiye bu bağı beslemesi yanlış olmaz mı? Bu konuda ilk deneyim çok özel birşey. Bunu tek kişiyle yaşamak kendini bir kişiye adamak, bir nevi doğru ama o kişi doğru kişi mi? Doğru kişi olması herşeyden önce gelir. Gerçkten seviyor ve onunla olmayı istiyorsan ona doğru kişinin sen olduğunu anlat. Israrının sadece zaman kaybı yaratacağını buna bağlı kaldığı zaman senide kaybedebileceğini anlatabilirsin. Onunla birlikte bir gelecek hayal et. Makul ve gerçekci olsun. Yanında olacağından ve bu haliyle onu tamamen kabul edeceğini söyleyebilir onun aklına takılan sorulara birlikte çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Zor bir durumdasın arkadaşın bir tercih yapmalı ve bu tercihi fazla uzatmamalı. Sevgilisi onu ne şekilde tehdit ediyor, onu niçin istiyor, niçin yalvarıyor diyekendine sormalısın. Elinden geldiğince geri dönme sebeplerini ve zorunluluğunu ortadan kaldırmak veya azaltmak. Belki bu şekilde daha iyi bir karar vermesini sağlayabilirsin.
    HAYALPEREST

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir yolda kararlılık göstermek güzel ama o yol kötü olursa kararlılık kötü bir şey. Biraz rahatlamalı. Sakıncaları var ve bunları gözeterek karar veriyor. Sorun ilişki durumunun öğrenilmesi mi? Yada diğer kişi kız arkadaşını bunlamı tehdit ediyor? Durum böylese diyebileceğim çok bir şey kalmıyor. Her koşulda kız arkadaşın seni istiyorsa diğer kişiyle ilişkisini bitirmeli. Bitirme derken kestirmek değil nokta koymalı. Ego durumu içinse diğer kişinin kendisini bir gün terkedeceğini bilmesi lazım. Zorunluluğu kırmak zor helede ortada böyle hasas bir konu varken. Arkadaşın kendisi olayların akışına bırakmış ama bu durum onu iyi yola götürmez. Ayrıldığı veya sorun yaşadığı zaman ilk fırsatta bitti demesi en uygunu bence. Bir nevi sert dönüş. Kendisinin dağınık bir ailesi var ve sonuç ortada sorunlu bir kişi. Kabullenmeye alışmış ama hayatın belli bir döneminden sonra bu kabullanme eziyet halini alıyor. Özellikle hayatta zamanın pekte uzun olmadığını anlayınca. Bu kötü gidişe dur demek için sen onun için bir şans neden olmayasın. Tekrar sorunlu bir aile kurmaktansa düzgün bir aile kurmasın. Hemde kendisini herşeyiyle kabullenmiş biri varken. Biraz daha gerçeklerin farkına varmalı. Bunu anlaması için güzel bir arkadaş ortamın varsa onuda çaığırıp bir süre takılıp, aradaki farkları göstermeyi deneyebilirsin.
    HAYALPEREST

Karar Dönemi
    Yer
    Baku

Yeniden kısa sürelik te olsa,psikologdan bir takım tavsiyeler edinebilir siniz. Ve bence en büyük destek sizden gelmeli,onu gerçekten seviyorsanız bırakmayın,hep yanında olun. Ve de hayal kırıklığı yaşatmayın.

Karar Dönemi

Yıllar geçmiş ama ben de bir mağdur penceresinden yazayım istedim.
    Yazmayı düşünürken bile kalbim yerinden fırlayacak gibi oluyor korkudan. Neyse bi' cesaret.

-ön not: bu ileti tecavüze uğramış kadın üzerinden hetero kadın-erkek ilişkileri hakkındadır. Farklı durum ve yönelimlere karşı bir dışlama değil, sadece kişisel tecrübeler üzerinedir.-

Neler yaşadığımı anlatmak gibi bir niyetim yok, bir şekilde hayatına tecavüz mağduru bir kadın girecek/girmiş kişiler için, bazı ufak tefek detaylar vermeye çalışacağım.

* Öncelikle, bizden tüm detaylarıyla tutarlı, film gibi bir hikâye beklemeyin. Bazı noktalarda hatıralar bölük pörçük olabiliyor. Bazı noktaları ise anlatmak istemiyoruz. Size güvenmediğimizden değil, bazı şeyleri telaffuz etmek gerçekten çok zor. Hayır, sana anlatırsa iyi gelmeyecek!!

* Bununla alakalı olarak, "Madem tecavüz etti, sonrasında niye öyle yaptın? E sen de şöyle yapsaydın..." gibi salak salak fikirler beyan edip size travmasını açmış bir kadını hırpalamak gibi pislikçe bir hareketi asla yapmayın!
    > 1. Kusursuzca anlatılmış hikâyelerin yalan olma olasılı daha yüksektir.
    > 2. Tecavüz sonrası mantıksız hareketler yapan bir mağdurdan daha normal bir şey yoktur, TRAVMA bu.

* En şiddetli şekilde kavga bile etseniz kaçınmanız gereken iki önemli şey var. Jestlerinize dikkat edin, şiddet içeren bir hareketiniz doğrudan tecavüz durumuna çağrışım yapabilir. Ve o kişi bir daha size asla güvenemeyebilir. Diğeri de; tartışın, iğneleyin her normal ilişkide olduğu gibi ama bunlar esnasında kesinlikle onun geçmişi olmasın.

* Güven sorunu... Öncelikle kendinizden emin olun. Her ilişki evliliğe kadar gidecek diye bir kural yok elbette. Fakat eğer bu tecavüz olayı ile ilgili bir sebepten onu terk edecekseniz hiç başlamayın. Size kolay kolay güven duyamayacağız, bağlandığımızı hissettiğimiz anda bir erkeğe karşı zayıf olmamak için terk edeceğiz, herhangi bir hareketiniz bize "onu" çağrıştırırsa öfke krizleri de yaşayabiliriz... Üzerinden uzun yıllar geçmiş olması da fark etmez. 30 yıl önce tecavüze uğramış hemcinslerim de uykularından titreyerek uyanıyor kimi zaman.

* SUÇLAMAYIN! Bir kadın size böyle bir yaşantısını anlatıyorsa ve ağzınızdan çıkan cümleler "Senin o adamın evinde ne işin vardı? Sen de istemişsin belli ki! Nasıl kandın böyle bir şeye? Ne demek şikayet etmedim?" gibi suçlayıcı ve sorgulayıcı şeyler olmasın. Yukarıda söylediğimi ısrarla tekrar etmek isterim ki, tecavüz sonrası mantıklı olamayan mağdur sayısı olabilenlerden daha fazla. VE TECAVÜZÜN SUÇLUSU ASLA MAĞDUR DEĞİLDİR!

* Cinsellik konusunda kesinlikle baskıcı olmayın. Sizinle aylar/yıllar boyu ilişkiye girmiş partneriniz bir anda birkaç gün/hafta/ay uzaklaşabilir. Eğer bu süreçte herhangi bir baskı yaparsanız bu ilerleyen süreçte ağır cinsel problemler yaşamanıza sebep olabilir.

*Aslında herhangi bir konuda baskı yapmayın. Kendisini savunmasız hissettiğinde ilk refleksi kaçmak olacaktır.

*İlişki içinde yapılan şu kaç kovala vs tarzı oyunlara girmeyin. Karşınızdakinin ihtiyacı olan şey kendini güvende hissetmek, unutmayın.

* Her sevgilim bana versin ama karım bakire olsun gibi ucube fikirleriniz varsa aslında daha doğrusu bekaret takıntınız varsa bizden uzak durun. Ciddi söylüyorum. Ne kadar sevdiğinizi sansanız da çoğunlukla huzursuzluk çıkarmak dışında bir şey yapmıyorsunuz. Kendim ve diğer mağdurlarla olan konuşmalarım ve sonrasında yaptığım araştırmalar sonucunda tecavze uğrayan kadının iki yaygın davranışı var:
    > 1. Karşı cinsten tamamen uzaklaşmak.
    > 2. Rastgele cinsel birlikteliklerle durumu normalleştirmeye çalışmak.
    Karşınızdaki de bu iki davranıştan birini gerçekleştirdi. Sorgulamayın. İsterse o size anlatacaktır.

* İsterse o size anlatacaktır, bu tüm süreç için anahtar kelimeniz olsun. Konuşması için cesaret verin elbette ama kesinlikle zorlamayın.

* Daha fazla uzatmak istemiyorum. Tüm bunların dışında biz de normal insanlarız işte. Muhakkak ki bireysel farklılıklarımız var.
    Anlayış, sabır, empati, sevgi... Her şeyin ilacı.

Sayfa 5/6 İlkİlk 123456 SonSon