Sayfa 1/3 123 SonSon
51 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Tecavüz Sonrası Travmalar Hakkında

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Standart Tecavüz Sonrası Travmalar Hakkında

Herkese merhabalar,

Uye olup, bu konuyu sizlere danışma aşamasına kadar forumda oldukça dolaştım ve konuyla ilgili sizlere sorabileceğimi düşündüm. Doğru başlık altında olduğumu ümid ediyorum .

4 aydır bir kızla ilişkim var. Sosyal ve ekonomik olarak rahat olmamıza rağmen, ilk ay sonrasında ciddi sorunlar yaşamaya başladık. Çok ufak konuları ciddi takınlar haline getirerek her gün kavga eder bir hale geldik. Ayrılmak istedim lakin bu konuda çok uçlarda davranışlar gösterdi. (İntihara kadar ilerledi) Ben 35, kız arkadaşım da 29 yaşında.

En son ayrılmak için zorladığımda, bana 17 yaşında tecavüze uğradığını, tecavüze uğradığı kişi tarafından hamile kaldığını ve kürtaj olmak zorunda kaldığını anlattı. Bunları dinledikten sonra kişiye bakış açım tamamen değişti ve onu anlamaya çalışmaya başladım.

Anne - baba ayrı ve çok kötü bir aile yapıları var. Anlattığı kadarıyla tecavüzden sonra 7 yıl hiçbir erkekle bir araya gelememiş. Ve beni hayatının aşkı, ilk ve tek erkeği olarak adlandırıyor. Lakin ciddi sorunları var 2 sene terapi görmüş ama bazı travmaların izleri hala apaçık ortada.

Artık ona ne şekilde faydalı olabilirim, ne konularda destek olabilirim diye yaklaşıyorum. Ama internette tecavüz sonrası travmalarla ilgili bir dökümana ulaşamadım. Bu konuda bazı ipuçlarına veya akademik dökümanlara ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

SiarT

Karar Dönemi atacannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Akademik dökümana gerek yok yanında ol. Kötü geçmiş aile yapısı var güzelliklerle dolu bir hayat yaşat..
    Benim ' iktidar ' Olduğum Yürekte Kimse ' ihtiLaL ' Yapamaz..! Kimse Benim Mecburi istikametim DeğiL. Bende Kimsenin Cıkmaz Sokağı DeğiLim...
    " BAKIN İŞINİZE ..."

anduril
    Guest

Alıntı siart Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar,

Uye olup, bu konuyu sizlere danışma aşamasına kadar forumda oldukça dolaştım ve konuyla ilgili sizlere sorabileceğimi düşündüm. Doğru başlık altında olduğumu ümid ediyorum .

4 aydır bir kızla ilişkim var. Sosyal ve ekonomik olarak rahat olmamıza rağmen, ilk ay sonrasında ciddi sorunlar yaşamaya başladık. Çok ufak konuları ciddi takınlar haline getirerek her gün kavga eder bir hale geldik. Ayrılmak istedim lakin bu konuda çok uçlarda davranışlar gösterdi. (İntihara kadar ilerledi) Ben 35, kız arkadaşım da 29 yaşında.

En son ayrılmak için zorladığımda, bana 17 yaşında tecavüze uğradığını, tecavüze uğradığı kişi tarafından hamile kaldığını ve kürtaj olmak zorunda kaldığını anlattı. Bunları dinledikten sonra kişiye bakış açım tamamen değişti ve onu anlamaya çalışmaya başladım.

Anne - baba ayrı ve çok kötü bir aile yapıları var. Anlattığı kadarıyla tecavüzden sonra 7 yıl hiçbir erkekle bir araya gelememiş. Ve beni hayatının aşkı, ilk ve tek erkeği olarak adlandırıyor. Lakin ciddi sorunları var 2 sene terapi görmüş ama bazı travmaların izleri hala apaçık ortada.

Artık ona ne şekilde faydalı olabilirim, ne konularda destek olabilirim diye yaklaşıyorum. Ama internette tecavüz sonrası travmalarla ilgili bir dökümana ulaşamadım. Bu konuda bazı ipuçlarına veya akademik dökümanlara ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla,

SiarT
    doğru başlıktasınız..posttravmatik bir kız arkadaşınız var muhtemelen.. ben de posttravmatiğim ensest dolayısıyla

bir kere sakın ona acıdığınız için onla beraber olmaya kalkmayın muhtemelen şevkatinize bağımlı ama siz onun sevgilisiyseniz sadece ana baba gibi şevkat verecek kişi olmadığınızın ayırdımına varmalı aşıksanız zaten böyle bir şeye maruz kalmış kişiye katlanabilirsiniz. sizin o uçlarda diye tanımladığınız davranışlar tekrarlanacak inşallah tekrarlanmaz ama deneyimlerime göre öyle olacak kendimden biliyorum.

o travmayı flashback(geriye dönüşler) ile tekrar tekrar yaşayacak sinir ve anksiyete(kaygı) atakları yaşıyacak.. bu yüzden sadece bulunduğu ortamdaki kokuyla bile flashback yaşayıp o ortamdan uzaklaşmak isticek.. nedensiz yere sizden soğuyacak bir anda sonra bir anda aşka gelip size tutulacak

aile yapısıda kötü demişsiniz.. hazırsanız elinizde bir enkaz var baştan yaratıp onu toparlayıp yolunuza devam edebilirseniz edin fakat o kadar güçlü değilseniz şimdiden hayatından çıkın çünkü ileride onu terkederseniz onun için daha büyük bir yıkım olacak

Karar Dönemi eneszeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

şurada bir sayfa buldum bir bakın isterseniz.. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3275
    birde şunu söylemek istedim eğer kız arkadaşınıza arka çıkar desteklerseniz, onunla iletişiminiz tam manasıyla doğru bir şekilde bazı temellere otursun inanıyorum. çok mutlu olursunuz. ama kadın merhametli olmalı erkeğe üstünlük taslamamalı kadın dediğin yumuşak olmalı. zaten bir zaman sonra erkek yumuşuyor. yeterki içinde insanlık olsun.
    Hayatta hiç hata yapmamış birisi zaten hiçbir işe başlamamış demektir. HENRY FORD

Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Sn. Anduril özellikle tavsiyelerinize çok teşekkür ederim.

Yazınızda bahsettiğiniz profil tamamen kız arkadaşımın profili. Ve anladığım kadarıyla, bu travmalar belirli otonom hareketler yaratıyor. Öncelikli olarak ona acımış olduğum dolayısıyla değil de, önümde çareler olabileceği ihtimali dolayısıyla beraberlikteliği yürütüyorum. Eğer yaşadıklarını anlatmamış olsaydı, her gün yaşanılan sıkıntıları, kavgaları farklı kişilik bozukluklarına yorumlayacak ve kesinlikle terkedecektim.

Ama vermiş olduğu bu bilgiler doğrultusunda, artık bir ışık olduğunu düşünüyorum. Sadece farkında olmak zorunda olduğum yöntemleri araştırma aşamasındayım. Şöyle söyleyeyim yaşanılan sıkıntıları aşabilmek için gerekli olan donanıma sahip olmadığım için Descartes'ın Metot Üzerine Konuşmalar ına başladım.

Şu an benim için en önemli olan konu yaşadığımız sıkıntıların temelinde bu travmaların yatıp yatmadığını çözebilmek. Hangi tepkinin, nasıl bir travmanın izi olduğunu anlayabilmek, yani karşımda nefes alan sevdiğim kadını anlayabilmek.

3 aydır ciddi problemlerle boğuşurken, şimdi sevdiğim kıza bu açıdan yaklaşmaya başlamam bende daha fazla sabır, sakinlik ve farkındalık yarattı. Kış dönemi olması da bir şans oldu çünkü işlerim daha rahat ve daha fazla ilgilenebiliyorum onunla.

Lakin son paragrafta yazdıklarınız beni ciddi olarak düşündürdü. Çünkü sürecin kısa olmadığını ve hatta kronikleşmiş bir takım reflexler oluştuğunun farkına vardım. Belirli olmayan uzunlukta bir süreçte onunla olabilecek miyim, galiba buna karar vermem gerekecek. Lakin onu bu şekilde bırakıp gitmek bende iç hesaplaşmalar, ciddi yaralar ve kendime güvensizlikler yaratacak.

Şahsım adına çok karmaşık bir dönem. Böyle bir forum bulabilmiş olmak, en azından sıkıntıları paylaşabilmek, insanda sorununu paylaşırken çözümlere ulaşmasını sağlıyor. Hepinize teşekkür ederim.
    Konu siart tarafından (21-02-2012 Saat 01:58 PM ) değiştirilmiştir.

anduril
    Guest

Sn. Anduril özellikle tavsiyelerinize çok teşekkür ederim.

Yazınızda bahsettiğiniz profil tamamen kız arkadaşımın profili. Ve anladığım kadarıyla, bu travmalar belirli otonom hareketler yaratıyor. Öncelikli olarak ona acımış olduğum dolayısıyla değil de, önümde çareler olabileceği ihtimali dolayısıyla beraberlikteliği yürütüyorum. Eğer yaşadıklarını anlatmamış olsaydı, her gün yaşanılan sıkıntıları, kavgaları farklı kişilik bozukluklarına yorumlayacak ve kesinlikle terkedecektim.

Ama vermiş olduğu bu bilgiler doğrultusunda, artık bir ışık olduğunu düşünüyorum. Sadece farkında olmak zorunda olduğum yöntemleri araştırma aşamasındayım. Şöyle söyleyeyim yaşanılan sıkıntıları aşabilmek için gerekli olan donanıma sahip olmadığım için Descartes'ın Metot Üzerine Konuşmalar ına başladım.

Şu an benim için en önemli olan konu yaşadığımız sıkıntıların temelinde bu travmaların yatıp yatmadığını çözebilmek. Hangi tepkinin, nasıl bir travmanın izi olduğunu anlayabilmek, yani karşımda nefes alan sevdiğim kadını anlayabilmek.

3 aydır ciddi problemlerle boğuşurken, şimdi sevdiğim kıza bu açıdan yaklaşmaya başlamam bende daha fazla sabır, sakinlik ve farkındalık yarattı. Kış dönemi olması da bir şans oldu çünkü işlerim daha rahat ve daha fazla ilgilenebiliyorum onunla.

Lakin son paragrafta yazdıklarınız beni ciddi olarak düşündürdü. Çünkü sürecin kısa olmadığını ve hatta kronikleşmiş bir takım reflexler oluştuğunun farkına vardım. Belirli olmayan uzunlukta bir süreçte onunla olabilecek miyim, galiba buna karar vermem gerekecek. Lakin onu bu şekilde bırakıp gitmek bende iç hesaplaşmalar, ciddi yaralar ve kendime güvensizlikler yaratacak.

Şahsım adına çok karmaşık bir dönem. Böyle bir forum bulabilmiş olmak, en azından sıkıntıları paylaşabilmek, insanda sorununu paylaşırken çözümlere ulaşmasını sağlıyor. Hepinize teşekkür ederim.
    bakın burda kız arkadaşınız gibi ben dahil birkaç üye var
    tabiiki çok ağır vakayız başaramayacaksan şimdiden git demiyorum sadece sendede ağır sinir bozukluğu yaratabilir diyorum
    kendine çözmek düzeltmek için bir meşkale görme çünkü sonu gelmeyebilir
    kendini bu işe tamamen kaptırma gün gelir düzeldi derken nüksedebilir
    çünkü bak sadece taciz görmemiş sadece tecavüz görmemiş + bir bebek kaybetmiş bu bir kadın için ne demek anlaman tahayyül etmen çok güç
    yaşadığınız sıkıntılar travmatik stres ataklarımı yoksa ikiniz arasında mı gerçekleşiyor bunu anlamanın aslında basit bir yolu var ona çok iyi davran uzunca bir süre hep alttan al ama bu hareketlerin yapmacık değil içten olsun hala durduk yere problem çıkıyorsa anla ki travma yüzünden ama aranızda bir problem olmuşsa ve tepkiler veriyorsa bu travmadan değil o an olan problemdendir.
    onun sinirleri çabuk bozulur bunuda anla küçücük birşeyden kocaman kavgalar çıkarabilir 25 yıla ne kadar acı sığdırdığını anla
    ve farkında ol başına bu tarz şeyler gelen insanlar çok kötü yollara düşer o düşmemiş
    bak hayatını ona adıyacaksan onla ol demek istiyorum sen yetersizsin güçsüzsün onu kaldıramazsın demiyorum çünkü seni tanımıyorum sınırlarını bilmiyorum
    sadece yıllar süren ilişkiden sonra koparsanız ona bir travma daha yaşatırsın
    inşallah birbirinizin tutunacak dalı olarak değilde birbirinizin aşkı olursunuz kendi hayatlarınızda

Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Siz gerçekten bir nimet oldunuz benim için, bu konuda aynı dili konuşabileceğimi kimseden ummazdım.

Evet önerinizi geçen ay 10 gün boyunca yaptım. Sürekli alttan alıp tüm kavgaları geçiştirdim. Muhlis, mülayim bir adam olarak 10 gün dayanabildim çünkü sorunları benim alttan almamla geçiştiremedik. Aksine daha da saldırgan ve tehditvari bir ruh haline büründü.

Hep benim onu anlayamadığımı vurguluyor, yaptığım bir şaka bile çok ciddi kavgalara dönüşüyor ve geri döndüremiyorum. Ona sürekli biraz rahat olup sakinleşmesi gerektiğini vurguluyorum. Sakinleş ki konuşalım, sorunlarımızı çözelim. Ama hayata karşı öyle önyargılar örülmüşki kafasında, herkesin onu üzeceğini, hep üzüldüğünü ve ölümün onun için tek çare olacağını düşünmeye başlıyor.

Herşeyden vazgeçeceğini sürekli vurguluyor ve maalesef çevresinde ona destek olabilecek, ailesi de dahil olmak üzere hiç kimse yok.

Gücümün tükendiği çok zaman oldu bu 3 - 4 aylık dönemde. Lakin dediğim gibi onu bırakıp gitmek bana etik gelmiyor. Ama hayatımı da böyle bir ruh haliyle geçiremeyeceğimin farkındayım. Acaba bu travmalar geçer mi, birisiyle yaşayabilmeyi öğrenir mi ümidiyle hareket ediyorum.

Ama oldukça haklısınız ki, bu kararı bir an önce vermem gerekiyor. Bu kadar donanımsızken, daha karşımdaki insanın neler yaşamış olduğunu kafamda dahi tasvir edemezken, ona nasıl faydam dokunur, nasıl ortak bir yol çizilir, tamamen bulanık bir yol...

Hayat maalesef herkese adil davranmıyor. Bazen bu dünyanın başka dünyaların cehennemi olduğunu düşünüyorum. Ama artık sayenizde kafamda bir şeyler oluştu. Çabuk karar verip, verdiğim kararlarında sonsuza kadar arkasında durmam gerekiyor.

Size tekrar tekrar teşekkür ederim.

Karar Dönemi

Psikologçuluk oynamayı değil de; ona gerçekten yardımcı olmayı istediğinizden emin misiniz?
    Sorumlusu benim... Özür dilerim ! Teşekkür ederim !

Karar Dönemi
    Yer
    Antalya

Alıntı shafak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Psikologçuluk oynamayı değil de; ona gerçekten yardımcı olmayı istediğinizden emin misiniz?
    Siz tanıyı koymuşsunuz zaten Sn. shafak. Sizin benimle ilgili bulgunuzu biraz daha açar mısınız rica etsem?

Karar Dönemi

Siz tanıyı koymuşsunuz zaten Sn. shafak. Sizin benimle ilgili bulgunuzu biraz daha açar mısınız rica etsem?
    Özel mesaj yazdım. Lütfen bakıverin.
    Sorumlusu benim... Özür dilerim ! Teşekkür ederim !

Sayfa 1/3 123 SonSon