6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: üstün Zekâ Ve Yetenek

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart üstün Zekâ Ve Yetenek

MEB, üstün veya özel yeteneği; zekâ, yaratıcılık, sanat, spor, liderlik kapasitesi veya akademik alanlarda akranlarına göre üst seviyede performans gösterme durumu olarak tanımlamıştır.
    Üstün zekâlı çocuklar zekâ testlerinde sürekli olarak 130 ve da-ha yukarı zekâ bölümü sağlayan; kendi yaşıtları arasında rasgele seçilmiş bir kümenin % 98’inden üstün olan çocuklardır. Özel yetenekliler ise, zekâ bölümü sürekli olarak 120 ve daha yukarı olup da güzel sanatlar, matematik, fen ve teknik gibi alanlarda yaşıtların-dan belirgin ölçüde üstün olan çocuklardır.
    Anne-babalar ve öğretmenler gerek evde gerekse sınıfta çocuğun “öğrenmesini” kontrol etmek amacıyla çeşitli sorular sormaktadırlar. Eğer çocuk soruları doğru cevaplıyor. Bununla birlikte bir olaya ilişkin çözüm önerileri sunabiliyorsa. anne-babalar ve öğretmenler çocuğun üstün zekâlı olduğunu düşünmeye başlarlar. Hatta bir adım daha ileriye giderek bunu çevresindekilerle paylaşmaya başlarlar.
    Parlak (Normal Üstü) çocuk ile üstün zekâlı çocuk arasında farklılıklar bulunmaktadır. Anne-babalar ve öğretmenlerin bu farklılığı daha iyi yorumlayabilmeleri amacıyla aşağıdaki Tablo-2’de verilmiştir. , ,

Tablo-2: Parlak Çocuk İle Üstün Zekâlı Çocuk Arasındaki Fark

Parlak Çocuk (Normal Üstü) Üstün Zekâlı Çocuk
    Cevapları bilir
    İlgilidir
    Dikkatlidir
    Parlak düşüncelere sahiptir
    Çok çalışır
    Sorulara cevap verir
    Grubun üstündedir ilgiyle dinler
    Kolay öğrenir
    İyice öğrenmesi için 6-8 tekrar gerekir
    Düşünceleri anlar
    Yaşıtlarıyla birlikte olmaktan hoşlanır
    Anlam kavrar
    Ödevlerini yapar
    Alıcıdır
    Tamamıyla kopya eder
    Okulu sever
    Bilgiyi özümser
    Teknisyendir
    İyi ezberleyicidir
    Mantıklı bir sıra takip eder
    Tetiktedir
    Öğrenmekten memnundur Sorular sorar
    Meraklıdır
    Zihinsel ve fiziksel olarak katılımcıdır
    Çılgın ve gülünç düşüncelere sahiptir
    Karıştırıcıdır fakat çok iyi analiz eder
    Detaylı tartışır, incelikle hazırlar
    Güçlü duygu ve düşünceler gösterir
    Zaten biliyordur
    İyice öğrenmesi için 1-2 tekrar yeterlidir
    Soyut düşünceler oluşturur
    Yetişkinleri tercih eder
    Çıkarımlar yapar
    Projeler başlatır
    Hararetlidir
    Yeni tasarımlar yaratır
    Öğrenmeyi sever
    Bilgiyi yönetir
    Mucittir
    İyi tahmin edicidir
    Karmaşık ve çok boyutlu hoşlanır
    Keskin gözlemcidir
    Çok özeleştiricidir.

Üstün Zekâ ve Yetenekli Çocuklarla İlgili
    Yanlış Kanı ve Bilgiler
    Üstün zekâ ve yetenekli çocuklarla ilgili yanlış kanı ve bilgiler şunlardır:
    1. Davranış ve ruhsal bozukluklar gözlenir,
    2. Erken gelişirler ve erken sonlanırlar, kısa ömürlüdürler,
    3. Aşırı hareketlidirler,
    4. Sıska, kısa boylu, iri kafalı, çelimsiz ve gözlüklü olurlar,
    5. Uyumsuzdurlar,
    6. Tek başına oyun oynamaktan hoşlanırlar,
    7. Her ortamda yetişirler,
    8. Kardeşlerinin en küçüğünün üstün veya özel yetenekli olma olasılığı yüksektir,
    9. Bu çocukları eğitirsek seçkin bir sınıf yaratılır,
    10. Toplumsal açıdan geridirler,
    11. Bencildirler,
    12. Diğer insanları aşağılamaktan hoşlanırlar,
    13. Sınıflarında “inek” olarak adlandırılan öğrencilerdir

Kaynak :ttp://destekegitimi.com

Bebeklik ve Okul Öncesi Dönemde Üstün Zekâ ve
    Yetenekli Çocukların Özellikleri
    Üstün zekâ ve yetenekli çocukların anne babalarıyla yapılan çalışmalarının sonuçlarına göre bebeklik ve erken çocukluk dönemine ilişkin üstün çocukların dikkat çeken özellikleri şunlardır:
    1. Uyaranlara karşı çok duyarlı olma,
    2. Uzun süreli dikkat,
    3. Çok güçlü, mükemmel bellek,
    4. Çabuk öğrenebilme,
    5. Erken konuşma,
    6. İleri düzeyde (ortalama üstü) sözcük dağarcığı,
    7. Çok meraklı olma,
    8. Dikkatli gözlemcilik,
    9. Güçlü hayal gücü,
    10. Yüksek düzeyde yaratıcılık,
    11. 2 yaşında alfabedeki harfleri tanıma,
    12. 4 yaşında okuyabilme,
    13. Mükemmeliyetçilik (kusursuzluk),
    14. Yaşça büyük arkadaşlar edinme,
    15. Yalnız başına oynamaktan zevk alma,
    16. Dürüstlük ve adaletli olma,
    17. Yaşına göre olgun olma,
    18. Yaşına göre olgun davranma,
    19. Yüksek düzeyde rekabetçi olma,
    20. Güçlü liderlik yeteneği,
    21. Pek çok alana ilgi duyma

Üstün Zekâ ve Yetenekli Çocukların Özellikleri
    Üstün zekâ ve yetenekli çocukların özelliklerini; zihinsel, fizik-sel, sosyal, kişilik ile müzik, resim, matematik fen ve sosyal alanın-daki yeteneklerine göre sıralayabiliriz. , , , , , , , ,

Zihinsel Özellikleri
    • Gelişimin tüm alanlarında yaşıtlarının ilerisindedirler.
    • Zihinsel ve fiziksel olarak büyük bir enerjiye sahiptirler.
    • Erken yürür, erken konuşur, okumayı erken yaşta öğrenirler.
    • Yaşıtlarına göre dikkatlerini uzun süre yoğunlaştırırlar.
    • Kolaylıkla kavram oluştururlar.
    • Düşünceleri akıcıdır.
    • Zengin sözcük hazinesine sahiptirler. Kelimeleri doğru telaffuz ederler, yerli yerinde kullanırlar ve akıcı bir konuşmaları vardır.
    • Kendi başlarına okumayı öğrenirler.
    • Sayılara erkenden ilgi duyabilirler.
    • Zaman kavramı erken gelişilebilir.
    • Yeni mekanik aletler keşfedip inşa edebilirler.
    • İki işi aynı anda yapabilirler.
    • Çabuk öğrenme, kavrama, akılda tutma yetkinliğine sahiptirler.
    • Güçlü bir gözlem gücüne sahiptirler.
    • Neden-sonuç ilişkilerine ilgi duyarlar.
    • Güçlü bir belleğe sahiptirler.
    • Sınıf düzeylerinin en az 2 yıl üstündeki kitapları okumaktan hoşlanırlar.
    • Genelleme yapmada, ilişkileri görmede, bilgilerin transferin-de, mantıksal çağrışımında ileridirler.
    • Hazırcevap, uyanık ve girgindirler.
    • Başladıkları görevleri bitirmek için kendilerine daha fazla süre tanınmasını isterler.
    • Çeşitli alanlarda özel yetenekleri vardır.
    • Sürekli soru sorarlar, meraklıdırlar, öğrenme ve bilgiye açlık duyarlar.
    • Ayrıntılara olağanüstü dikkat ederler.
    • Birbirlerini takip eden konular, olaylar dizisi karşısında sonraki adımı tahmin edebilirler.
    • Derin ve geniş ilgi alanlarına sahiptirler. Bir alanda öğrendikleri konu ile bir başka alanda öğrendikleri konu arasında akla yatkın ilişkiler kurabilirler.
    • Karmaşık ve zor problemlerden hoşlanır ve yaşıtlarının çözemediği problemleri çözebilirler.
    • Başarılı oldukları alanda yüksek performans ve potansiyel kabiliyetlerini tek başına veya birleştirerek kendilerini gösterirler.
    • Sorumluluk duyguları kuvvetlidir. Sorumluluk almayı çok is-ter ve bunu yerine getirmekten hoşlanırlar.
    • Gözlem güçleri vardır.
    • Kendilerine güvenleri tamdır.
    • Duyarlıdırlar, başkalarına karşı empati duyarlar.
    • Güçlü bir konsantrasyona sahiptirler. Amaçlarına ulaşmak-tan ve başarıdan zevk duyarlar.
    • Orijinal ve eleştirel düşünceye sahiptirler.
    • Başkalarıyla kolayca işbirliği yaparlar.
    • Alçak gönüllüdürler, başkalarına yardım etmekten hoşlanır-lar.
    Fiziksel Özellikleri
    • Genelde fiziksel yapıları ve genel sağlıkları normalin üstün-dedir.
    • Doğumda, normalden daha ağırdırlar.
    • Boy uzunlukları ve ağırlıkları normal çocuk grubuna göre daha fazladır.
    • Duyu organı bozuklukları, bedensel sakatlık, diş bozuklukları ve çürüklüğü daha az görülür.
    • Üstün nitelikte sinir sistemine sahiptirler.
    • Kuvvetlidirler ve koordinasyon gerektiren etkinliklerde tepkileri daha hızlıdır.
    • Aşırı duyarlı sinir sistemine sahip olabilir; bebeklik dönemin-de daha az uyku gereksinimi duymalarıyla dikkat çekebilirler. Yük-sek fiziki enerjiye sahip üstün çocuklar hiperaktif çocuklarla karıştırılmamalıdır.
    Sosyal Gelişim Özellikleri
    • Kendilerinden en az 2 yaş büyük çocuklarla karmaşık oyun oynama eğilimindedirler.
    • Karşısındakilerin düşüncelerini, duygularını ve isteklerini kestirebilme yeteneğine sahiptirler.
    • Grup içindeki liderliğin amacı ve işlevini kavrayabilmeleri; diğerlerinin gereksinim ve ilgilerine duyarlı olabilmeleri nedeniyle, genellikle lider olma eğilimindedirler.
    • Espri yetenekleri gelişmiştir.
    • Arkadaşları arasında popülerdir.
    Kişilik Özellikleri
    • Bağımsız olma özelliği gösterirler.
    • Yüksek amaç ve ideallere sahiptirler.
    • Bir etkinliğe başlamak için kuvvete ihtiyaç duymazlar, yani içten denetimlidirler.
    • Yaşamlarındaki olayları denetim altına alabileceklerine inanırlar, kaderci değildirler.
    • Aşırı duygusal olabilirler.
    • Olağanüstü duygusal derinlik ve yoğunluk özelliği göstere-bilirler.
    • Çevresindeki bireylerin kendileri hakkındaki beklentilerine ve duygularına da aşırı duyarlıdırlar. Eleştirilere tahammül edememe özelikleri, onları yüksek başarı ve takdir gereksinimi içine soka-bilir.
    Müzik Alanındaki Yetenek Özellikleri
    • Hızlı ve kolay öğrendikleri için nota yazımında çabukturlar.
    • Ritim ve melodiye diğer çocuklardan fazla tepkide bulunurlar.
    • Müzikle çok ilgilenirler. Kaset, CD dinler; nerede müzik et-kinliği varsa ona katılmak isterler.
    • Müzik parçaları bestelemeye büyük istek ve çaba gösterirler.
    • Başkaları şarkı söylerken onlara katılmaktan hoşlanırlar.
    • Duygu ve düşüncelerini anlatmak için sık sık müziği araç olarak kullanırlar.
    • Çeşitli müzik aletleriyle ilgilenir, onları çalmayı denerler.
    • Şarkıcılar ve müzik parçaları ile ilgili koleksiyonlar yaparlar.
    • Dinledikleri şarkıyı kısa zamanda öğrenir, anlamlı ve uygun şekilde söylerler.
    • Hayalleri güçlüğü olduğu için farklı enstrümanlar için eserler yazabilirler.
    • Müzik yeteneği olan ve geliştirilebilen diğer insanlara kıyas-la göz önündedirler, başarıları mutlaktır.
    • Müzik sanatı ile diğer sanat dalları arasında farklı bir iletişim kurabilme, bilgilenme gücüne sahiptirler.
    Resim Alanındaki Yetenek Özellikleri
    • Çeşitli konularda akranlarının yaptığından değişik çizimler yaparlar.
    • Resimlere derinlik verir ve parçalar arasında uygun oranlar kullanırlar.
    • Resim yapmayı ciddiye alır, bundan haz duyar ve buna çok zaman harcarlar.
    • Diğer insanların yaptığı resim çalışmalarına ilgi duyarlar.
    • İnsanların eleştirilerinden hoşlanır ve yeni şeyler öğrenirler.
    • Resmi kendi yaşıtlarını ve duygularını ifade etmek için başarılı bir şekilde kullanırlar.
    • Çamur, sabun ve plastilin vb. yumuşak gereçlerle üç boyutlu figürler yapmaya karşı özel bir ilgileri vardır.
    Matematik Alanındaki Yetenek Özellikleri
    • Verilerin ele alınmasında, düzenlenmesinde göze çarpan yeteneğe sahiptirler.
    • Orijinal yorumlar yaparlar, zihinsel çevikliğe sahiptirler.
    • Yazılı iletişimden çok, sözlü iletişimi tercih ederler; düşüncelerin iletilmesinde göze çarpan yeteneğe sahiptirler.
    • Aynı problemi farklı yöntemlerle çözebilirler.
    • Olağandışı matematiksel işlemler yapar; gayret gerektiren olağandışı problem sorarlar.
    • Problemi kısa sürede çözer; uygulama, analiz, sentez ve değerlendirmeye odaklanırlar.
    • Matematiği başka kategorilere uyarlayabilirler.
    • Yanlış ve doğruyu seçme güçleri fazladır.
    • İlgisiz gibi görünen işlemler arasında ilgi kurarlar.
    Fen Alanındaki Yetenek Özellikleri
    • Düşünce ve hipotezleri test etmeye yönelik deneyler yapar-lar.
    • Fen ve teknik araçları kullanabilir ve bunlara vakıf olurlar.
    • Düşüncelerini hem niceliksel hem de niteliksel olarak ifade edebilirler.
    • Fen bilgisini toplumsal değişim için kullanır ve uygularlar.
    • Bilimsel gözlem, veri toplama ve yorum yapma becerileri var-dır.
    • Problemlere yönelik duyarlılığa, yeni düşünceler geliştirme ve değerlendirme yeteneğine sahiptirler.
    • Yüksek düzeyde mekanik düşünce yeteneğine sahiptirler, uzay ilişkilerine ilgi duyarlar.
    • Fen bilgisi konusunda otorite olan kaynakları tarar, fen raporlarını yorumlayarak bir ilgi zemini oluştururlar.
    • Yerinde ve yeterli veri seçer, verilerden geçerli çıkarımlar yapar ve tahminlerde bulunur.
    • Fen bilgisini toplumsal değişim için kullanır ve uygularlar.
    • Bilinen gerçek ve kavramlardan yeni ilişki ve düşünceler oluştururlar.
    • Bilimsel gözlem, veri toplama ve yorum yapma becerileri vardır.
    • Düşünceleri ve nesneleri sistematik biçimde bir araya getirebilirler.
    • Sorgulamalarında “ne?”, “nasıl?”, “neden?” sorularının öte-sine ulaşmaya çalışırlar.
    • Yaşıtlarına göre alışılmışın dışında nitelikli ürün ortaya koyarlar.
    • Olaylar arasındaki bağıntıları, neden-sonuç ilişkilerini ve ben-zerlikleri, yaşıtlarından daha çabuk ayırt edebilirler.
    • Yetişkin denetimi olmaksızın bir proje veya deney üzerinde çalışabilirler.
    • Yeni deneyler yapmaya isteklidirler.
    Sosyal Alandaki Yetenek Özellikleri
    • Bağımsız projeler için yüksek standartlar belirlerler.
    • Sınıf arkadaşları tarafından yeni düşünce ve bilgilerin kaynağı olarak görülürler.
    • Sınıf arkadaşları tarafından, bir grup stratejisti ya da organizatörü olarak görülürler.
    • İnsan ilişkilerinde mizahı görür ve kendi kendilerine gülebilirler.
    • Yaratıcı öyküler anlatır ya da yazarlar.
    • Geniş bir alana yayılan ve/veya oldukça kapsamlı ilgileri olur.
    • İlerlemiş, yoğunlaşmış ve geniş konulara eğilen bir okuyucu olarak tanımlanabilirler.
    • İnsanlara ve sosyal etkileşimin sonuçlarına karşı duyarlılık, samimi ilgi ve başkalarının düşünce ve ahlaki değerlerini takdir ederler.
    • Özellikle insan davranışlarının değerlendirilmesi açısından eleştirel yargı kapasiteleri vardır.
    • Hayal gücü, zaman ve mekan bakımından farklılık gösteren sosyal durumlara kendini yönlendirme yetenekleri vardır.
    • Zaman duygusu ve birbirini izleyen olayların başka olaylarla ilişkisini görme yetenekleri vardır.
    • Sosyal problemlerde araştırma, uygulama; bir problemin sınırlarını algılama, verileri saklama, kanıtları sıralama, hipotez oluşturma, anlamlı sonuçlara varma ve yazılı ya da sözel sunular için sonuçları etkin biçimde düzenleme yetenekleri vardır.
    Bütün bu özellikler her üstün zekâlı çocukta bulunmaz.

Üstün Zekâlı ve Yetenekli Çocukların Yararlandığı
    Özel Eğitim Hizmetleri
    Özel Eğitim Sınıfı: 1964-1970 yılları arasında Ankara ilkokullarında “Özel sınıf ve türdeş yetenek sınıfları” biçiminde iki denemeye girilmiştir. Burada, zekâ bölümleri 120 ve 120’nin üstünde olan ilkokul çocuklarından 2., 3., 4. ve 5. sınıflarda eğitim görenlere yönelik özel sınıflar açılmıştır.
    Üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar; 6660 sayılı yasa, ilköğretimde sınıf atlatma, kaynaştırma ve bilim-sanat merkezinden, ortaöğretimde ise Özel TEV İnanç Türkeş Lisesi, Fen Lisesi, Sos-yal Bilimler Lisesi ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden yararlanmaktadırlar.
    6660 Sayılı Yasa: 1948 yılında “İdil Biret-Suna Kan” için çıkarılmıştır. 1950 yılında genişletilerek “resim, müzik ve plastik sanatlarda” olağanüstü özel yetenek gösteren çocukların küçük yaş-tan itibaren refakatçisiyle birlikte yurtdışında eğitim almasına olanak vermektedir.
    Sınıf Atlatma: Üstün zekâlı çocuklar, okuma-yazma-aritmetik becerilerini kazanarak ilköğretime gelmektedirler. Bu çocukların 1. sınıfı okumadan 2. sınıfa başlamasının daha yararlı olacağı düşünülmektedir. İlköğretim Kurumlar Yönetmeliği’nin 49. maddesi bu uygulamadan yararlanmak isteyen öğrenciler için düzenlenmiştir. Ancak sınıf öğretmeninin ve ailenin dikkat etmesi geren nokta, öğretim yılının ilk ayı içinde “sınıf yükseltme sınavının” yapılacak olmasıdır.
    Kaynaştırma Eğitimi: Millî Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında İstanbul’daki Beyazıt İlköğretim Okulu’nda üstün zekâlı çocuklara “kısmî karma eğitim” verilmektedir. 1., 2. ve 3. sınıflardaki öğrencilerin sınıf mev-udunun yarısını üstün zekâlı, yarısını rasgele alınan öğrenciler oluşturmaktadır.
    Bilim-Sanat Merkezi: İlköğretim okullarına devam eden üstün veya özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin bilincinde olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılan bağımsız özel eğitim kurumlarıdır.
    Bilim-sanat merkezlerinde üstün zekâ ve yetenekli çocuklara genel yetenek, resim ve müzik alanında eğitim verilmektedir.
    Bilim-sanat merkezine öğrencinin başvurma biçimi şöyledir:
    • Üstün veya özel yetenekli öğrencileri belirlemek amacıyla her öğretim yılının ekim ayı içinde Millî Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan gözlem formu il ve ilçelerde bulunan okullara gönderilmektedir.
    • Bu gözlem formu 1-5. sınıflar için sınıf öğretmenleri; 6-8. sınıflar için şube öğretmenleri tarafından doldurulmaktadır.
    • Listeler ve formlar en geç mart ayının sonuna kadar ilgili bilim-sanat merkezine gönderilmektedir.
    • Aday gösterilen öğrenciler, her yıl mayıs ayında Bilim-Sanat Merkezi müdürlüklerince belirlenen tarihlerde bakanlıkça hazırla-nan grup testine alınmaktadırlar.
    • Bireysel inceleme ve değerlendirme sonuçlarına göre sıralanan öğrenci listelerinin genel müdürlükçe yapılan değerlendirmesi sonunda uygun bulunan listeler, onaylandıktan sonra ilgili merkeze gönderilmektedir.
    • Onaylı listelerde yer alan öğrenciler, en yüksek puan alandan başlanarak merkeze kaydedilmektedirler.
    • Eğitim şekli, yılda üç dönem olarak düzenlenmiştir.
    Tablo-3’te bilim-sanat merkezlerinin bulunduğu iller verilmiş-tir.
    Tablo-3: Bilim ve Sanat Merkezleri (2004-2005 Eğitim-Öğretim Yılı)
    S.No. OKULUN ADI İLİ İLÇESİ
    1. Aydın Doğan Bilim-Sanat Merkezi AFYON MERKEZ
    2. Amasya Bilim ve Sanat Merkezi AMASYA MERKEZ
    3. Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Mrk. ANKARA ÇANKAYA
    4. Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi BAYBURT MERKEZ
    5. Cevdet Nerse Bilim ve Sanat Merkezi BURSA M.K.PAŞA
    6. Bursa Bilim ve Sanat Merkezi BURSA YILDIRIM
    7. Denizli Bilim ve Sanat Merkezi DENİZLİ MERKEZ
    8. Isparta Bilim ve Sanat Merkezi ISPARTA MERKEZ
    9. İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi İSTANBUL KADIKÖY
    10. Sıdıka Akdemir Bilim-Sanat Merkezi İZMİR NARLIDERE
    11. Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi KASTAMONU MERKEZ
    12. Kaman Bilim ve Sanat Merkezi KIRŞEHİR KAMAN
    13. Ordu Bilim ve Sanat Merkezi ORDU MERKEZ
    14. Siirt Bilim ve Sanat Merkezi SİİRT MERKEZ
    15. Sinop Bilim ve Sanat Merkezi SİNOP MERKEZ
    16. Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi TEKİRDAĞ MERKEZ
    17. Tokat Bilim ve Sanat Merkezi TOKAT MERKEZ
    18. Trabzon Bilim ve Sanat Merkezi TRABZON MERKEZ
    19. Uşak Bilim ve Sanat Merkezi UŞAK MERKEZ
    20. Van Bilim ve Sanat Merkezi VAN MERKEZ
    21. Zonguldak Bilim Ve Sanat Merkezi ZONGULDAK MERKEZ
    Orta öğretimde ise Özel TEV İnanç Türkeş Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi üstün zekâ ve üstün yetenekli öğrencilere hizmet vermektedir.
    Özel TEV İnanç Türkeş Lisesi: Her yıl İl Millî Eğitim Müdürlüklerine kaç öğrenci alacağına ve öğrencide aranan koşulları belirle-yen yazı göndermektedir. İllerde belirlenen öğrenciler okul tarafından sınava tâbi tutulmaktadırlar. Sınavı kazanan öğrenciler okula yatılı olarak kabul edilmektedirler.
    Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi: Millî Eğitim Bakanlığı’nca yapılan orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınav sonucuna göre öğrenci kabul etmektedir.
    Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi: İlköğretim okulunu o yıl bitiren öğrencilerin, diploma notu en az 3.00; girecekleri alanla (müzik, re-sim) ilgili derslerin 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıflarına ait yıl sonu ortalamasının en az 4.00 olması gerekmektedir. Öğrenci, müzik ve re-sim alanından yetenek sınavına girmektedir. Bu sınav okul tarafından oluşturulan komisyonca yapılmaktadır.

Siyahi
    Guest

Gecenlerde bu yazıyı okumuştum epey hoşuma gitmişti üye kaydı yapmadığımdan dolayı şimdi tşk etmeyi uygun buldum.
    gercekten yerinde bir paylaşım ülkemizde bu konuda yeteri kadar hassasiyet olmadığı için üstün zekalı insanlar hem köreliyor hemde zamanla değişik hastalıkları yaşama safhasına gelebiliyorlar...

Saygılar.

Karar Dönemi

9 Şubat, acaba ilkokul döneminde şu özel yetenekli çocuklar okuluna gitmemiş bir liseli öğrenci için yapacak herhangi bir şey yok mu? Kör talih bizi Hatay'da yaşattı...

Ve merak ettiğim bi şey var. 4 yıl önce psikoloğa gittim. Bi psikaytriste yönlendirdi beni. Sorunum şuydu, kitap okurum, ne söyleyeceğimi bilirim ama yanlış cümleler kurarım her zaman ( bu halen devam ediyor, yani bazen. Ama internette rahat konuşurum. Bir sorunum yok.). Psikaytrist üstün zeka ( fazla düşünmek...) nedeniyle olduğunu söyledi. Ben de ondan sonra herhangi bir yere gitmedim... Çözümü olup olmadığını bilmiyorum. Herkes kendine güvenirsen olur diyor ama. Yani cümlenin ağzımdan çıkmasına kadar herhangi bir problem yok. Ne söyleyeceğimi biliyorum, cümleyi tasarlıyorum. Ama ya cümle yarıda kesiliyor ya da dandik bi cümle oluyor... Var mıdır bi çözümü?
    Eğer hayata tutunacak bir şey bulmuşsan bırakmayı düşünme. Yanından geçen ve seni aldatan herşeye kulaklarını tıka. Hayata tutunmak mutluluğu getiri. Ne kadar sen istemesen de hayat seni yönlendirir. Hayat sana sırtını dönmüş deme... Arkana bak önce... Belki herşeyi erken yargılıyorsundur. Suçu başkalarında bulmadan önce kendini yargıla. En doğru yol budur. Ve şunu aklından çıkarma;

" Gücü hakkeden onu aramayandır..."