8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Obsesif Kompulsif Düşünceler Çok Zor...

Karar Dönemi

Exclamation Obsesif Kompulsif Düşünceler Çok Zor...

Arkadaşlar obsesif kompulsif denilen psikolojik sorun aslında hepimizin aklında bitiyor. Fakat bunu çözmeye yani kafanıza gelen sizi mesgul eden, üzen düşünceleri kafanızdan çıkarmak istediğiniz de düşünceyi düşünmemeye çalışmak. Hayır bu hiçbir işe yaramıyor. Ben gerçekten şu sıralar günlük kaç saatimi alıyor aklımda düşündüğüm şeyler. Hepsi de saçma hepsi de aptalca. Bundan daha öncesinde psikolog'a gittim ve o da Obsesif Kompulsif dedi. Ve bana 50 mg Lustral verdi. Onu içmeye başladım gerçekten düzeliyordu obsesif düşünceler. Fakat sonra yaz geldi. Yazın gerçekten de rahattım sandım ki obsesif kompulsif gitti. Ama sonra okul için ailemden uzaklastım baska bir şehirdeyim. Daha sonra tekrar başladı obsesif kompulsif hem de daha şiddetli. Eskiden sadece şunlardı. Mesela kapıyı kilitledim mi ?, şu kapıyı 2 kere açmam lazım gibi düşünceler. İnanın bana keşke hep öyle olsa obsesif kompulsif. Daha sonra yavaş yavaş içimden küfürler etmeye başladım herkese bunlara sevdiğim insanlar da dahil. Yani düşünün düşüncelerinizi kontrol edemiyorsunuz. Delireceğim sandım. Daha sonra yavaş yavaş daha kötüye gitti obsesif kompulsif harfler sayılar kafayı uzun süre meşgul etti. Daha sonrasında insanların yüzüne bakıp konusurken içimden saçma düşünceler, laflar, küfürler geçmeye başladı. Artık insanların yüzüne bakarak konusamıyordum. Sanki o an ne düşündüğümü, küfür ettiğimi anlıyor gibi geliyordu. Telefonla konusamıyordum konusurkern yine kafamdaki saçma seyler düşünceler küfürler sanki konustugum kişiye aynen gidiyordu. Arkadaşlarımla obsesif kompulsif yüzünden rahat konusamıyorum vakit geçiremiyorum. Şimdilerde Lustral ilacından 2 tane içiyorum sanki bu obsesif kompulsiften hiç geçmeyecekmiş bu obsesif düşünceler hep beynimde beni mahvedecek gibiydi. Eskiden çok sosyal bir insandım ama obsesif kompulsif beni içine kapanık... Şimdi yazarken bile yazdıklarımı tekrar tekrar kontrol ediyorum. Bunlar yüzünden başarım iyi gitmiyor. Kız arkadaşımdan ayrıldım şimdi konusmaya gittiğimde tekrar aynı şeyleri düşüneceğim saçmalıklar beynimde olacak hep mesgul edecek gibi. Sizce ilaç gerçekten iyi mi ? Obsesiften kendi isteğimizle düşüncemizle kurtulamaz mıyız ?Kimseyi arayamaz oldum. Aklımda bir saçma düşünce ile meşgulken kendimi dışarıdan izliyormusum gibi geliyor. Yani ben kendime dışardan bakıyorum gibi ve seneryolar uyduruyor beynım kendı kendıne ama işte hepsi yine bir saçma düşünceler , küfürler, saçmalılarla ilgili. Yani sizinde saçma düşünce dediğinizin yani kompulsiflerle işte o düşünceler gidiyor ama hep böyle kompulsif mi bulacağım ? Televizyonda kötü bir şey olduğunda diyelim ki film de sanki orada ben varmısım gibi geliyor yani delireceğim kendi kendime mahvoluyorum. Sabahları yorgun kalkıyorum beyimde o kadar fazla dusunce geçiyor ki. Ayrıca mesela diyelim ki kitaplıktan bir kitap aldım bir gün sonra oradaki bir ayrıntı aklıma geliyor ve bir anda beynimde sanki ben o kitabı almamısım gibi geliyor yani kitaplıktan kitabı aldığım hareket olmamıs sanki ben baska bir şey yapmısım gibi o an benni obsesif yapacak kompulsiflerle 1-2 saat durduramayacağım bir düşünce beliriyor. Ne yapmalıyım ?

Karar Dönemi melian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yazı çok uzun, hepsini okumadım ama naçizane minik bilgilerimden hareketle, obsesif kompülsif bozukluğun tedavisi oldukça zor ve uzundur. ilaç tedavisinin ne ölçüde yararlı olduğu hakkında bir bilgim yok. ancak bilişsel davranışçı terapiler bu bozukluğun tedavisinde başarılı olarak değerlendirilir. çünkü bozukluğun temelinde saplantılı, yanlış düşünceler vardır. ve bilişsel davranışçı terapi, bu çarpık düşünceleri sağlıklı olanlarla değiştirmeyi ve zorlantılı hareketleri engellemeyi hedefler. bu işin uzmanı tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar alınabiliyor. ama yine uzun bir süreç tabiki.
    may the force be with you

Banned

lustral e rağmen bu durum devam ediyorsa başka ilaç gerekiyor.
    OKB de en etkili ilaç anafranildir ama yan etkileri Lustral ve diğer SSRI lara göre fazladır.

Banned

Alıntı melian Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazı çok uzun, hepsini okumadım ama naçizane minik bilgilerimden hareketle, obsesif kompülsif bozukluğun tedavisi oldukça zor ve uzundur. ilaç tedavisinin ne ölçüde yararlı olduğu hakkında bir bilgim yok. ancak bilişsel davranışçı terapiler bu bozukluğun tedavisinde başarılı olarak değerlendirilir. çünkü bozukluğun temelinde saplantılı, yanlış düşünceler vardır. ve bilişsel davranışçı terapi, bu çarpık düşünceleri sağlıklı olanlarla değiştirmeyi ve zorlantılı hareketleri engellemeyi hedefler. bu işin uzmanı tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar alınabiliyor. ama yine uzun bir süreç tabiki.
    anlamıyorum ya! yazının neresi uzun. bir paragraflık yazıyı okuyamıyorsanız siz kitap filan nasıl okuyacaksınız?

Karar Dönemi melian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yazının hepsini okumadım ama anlamışım ki cevap yazmışım. demek ki o kadar uzun yazmaya gerek yokmuş, birkaç cümleyle anlatılabilirmiş. gereksiz ayrıntılar için zaman harcamayıp anahtar kelimelerle anlatılanı anlamış olmam bu konuda iyi olduğumu ve çok kitap okuduğumu gösterir.
    may the force be with you

Karar Dönemi

Birde şöyle bir durum yani öncesinde daha küçük takıntılar oluşurken şimdi artık hayatımı önemli derecede etkileyen ve cok uzun süren takıntılardan bahsediyrum. Yani artık beynimin bana birşeyler söylediğini düşünüyorum yani sen şöyesin sen böylesin küfür etmeler yani benim düşünmediğim şeyler nasıl aklıma gelebilir anlamıyorum ?

Karar Dönemi denizj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende bu konudan cok sıkıntılıyım,bir ara hayatımı cekilmez hale getirmişti ,bu aralar negatif duygular beynimi kuşattıgı zaman onları düşünmemeye calışıyorum ,başka şeylerle ugrşıyorum.

Karar Dönemi

[QUOTE=forer;105298]Arkadaşlar obsesif kompulsif denilen psikolojik sorun aslında hepimizin aklında bitiyor. Fakat bunu çözmeye yani kafanıza gelen sizi mesgul eden, üzen düşünceleri kafanızdan çıkarmak istediğiniz de düşünceyi düşünmemeye çalışmak. Hayır bu hiçbir işe yaramıyor. Ben gerçekten şu sıralar günlük kaç saatimi alıyor aklımda düşündüğüm şeyler. Hepsi de saçma hepsi de aptalca. Bundan daha öncesinde psikolog'a gittim ve o da Obsesif Kompulsif dedi. Ve bana 50 mg Lustral verdi. Onu içmeye başladım gerçekten düzeliyordu obsesif düşünceler. Fakat sonra yaz geldi. Yazın gerçekten de rahattım sandım ki obsesif kompulsif gitti. Ama sonra okul için ailemden uzaklastım baska bir şehirdeyim. Daha sonra tekrar başladı obsesif kompulsif hem de daha şiddetli. Eskiden sadece şunlardı. Mesela kapıyı kilitledim mi ?, şu kapıyı 2 kere açmam lazım gibi düşünceler...................QUOTE]

İlaca tekrar baslayalı ne kadar oldu, eger etki etmiyorsa degistirmen gerekiyor olabilir, ve bu dusuncelerden kurtulamıyorsan terapi sart gibi gorunuyor, baska turlu cozum yolu bulman zor, en kısa zamanda doktora git ve bu doktor psikiyatrist olsun, psikolog falan degil