Sayfa 1/3 123 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kendimi İfade Edemiyorum

Karar Dönemi

Standart Kendimi İfade Edemiyorum

Merhaba arkadaşlar , aranıza bugün katıldım.
    Ben kendimi ifade edemiyorum,ikili ya da toplum arasında konuşamıyorum.
    Konuşurken çok zorlanıyorum.
    Bununla ilgili bir çok kitap okudum ama olmuyor?
    Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Karar Dönemi

Utangaclik var mi sende? Uzerine git, kendi kendine cozebilirsin, bak buraya rahat rahat yazmissin. Kitapla olmamis demekki, bir arkadasina ac meseleyi ondan yardim al surekli alistirmalar yapar ve bunu kendinde sorun sinifindan cikartirsan o zaman kendini istedigin yerde, zamanda ve istedigin kisi veya kisilere ifade edebilirsin.

Karar Dönemi

burada beni kimse görmüyor ya o yüzden rahat yazıyorum
    bu sorunumu paylaşabileceğim bir arkadaşım yok,beni anlayabilecek.
    iş yerinde de bu böyle,çok çekiniyorum toplantılarda hiç konuşmuyorum.
    başkasının söylediğini hemen kabul ediyorum,itiraz edemiyorum yanlış olsa bile.
    aşamıyorum bir türlü,öz güvenim yok.kendimi değersiz hissediyorum bazen.
    karşımdaki insanı kendimden üstün görüyorum.
    derdim çok

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

öz güven yoksunluğu ve kendini değersiz hissetmen çekingen olmandan kaynaklanıyor.çekingen olman sendeki performansı senin ve çevrendeki insanların görmesini engellememesi için cözümler bulman gerekiyor.evde devamlı yüksek sesle kitap okumanı.düşüncelerini birine anlatıyormuş gibi alıştırma yapmanı öneririm.ayrıca sana yakın çekinmediğin arkadaşın.ailen.akrabanlada bu alıştırmaları yapabilirsin.düşüncelerini paylaş .tartış.olumlu destekleri seni toplumda motive edebilir.çok alıştırma yaparsan daha çok toplumda kendini ifade edbilirsin.

Karar Dönemi
    Yer
    Kayseri

Sanırım bu bana yardımcı olabilir. Denemeliyim......... Bir kişiyle net üzerinden ya da gerçekte uzun bir sohbet kuramıyorum. İstemsiz bağlantı kopukluğu oluşuyor ve o kişiden nedensiz nefret ediyor, uzaklaşıyorum.

Alıntı island Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    endişelenip kaygılandığın için ifade edemiyorsun kendini. bende de aynı sorun vardı. ama yıllar içinde uğraştım ve artık daha rahat ifade ediyorum. demek istediğim çözümlenebilecek bir sorun bu. endişe ve korkularının üzerine gitmen lazım. diğer insanların düşüncelerine fazla önem vermemelisin. hata yapmaktan korkmamalısın, bir de diğer insanların mimik ve beden dilinden anlam çıkarmamalısın(olumsuz manada) bunlar üzerine çalışmalısın yani. kendini biraz ortaya atmalısın. ama yavaş yavaş başla. mesela insanlarla bir aradasın önce bir kere fikrini söyle. sürekli konuşmak zorunda değilsin. maksat kendini alıştırmak. ilk zamanlarda kimse seni duymuyor ya da farketmiyor gibi gelir. ama giderek açılır daha çok söz alırsın. bu bir süreçtir, hemen düzelmez.

ve en büyük destek, bilgilenmektir. söyleyecek sözün fikrin olması lazım. o yüzden okumaya devam et ve kendini zorla.

Karar Dönemi

Alıntı island Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    endişelenip kaygılandığın için ifade edemiyorsun kendini. bende de aynı sorun vardı. ama yıllar içinde uğraştım ve artık daha rahat ifade ediyorum. demek istediğim çözümlenebilecek bir sorun bu. endişe ve korkularının üzerine gitmen lazım. diğer insanların düşüncelerine fazla önem vermemelisin. hata yapmaktan korkmamalısın, bir de diğer insanların mimik ve beden dilinden anlam çıkarmamalısın(olumsuz manada) bunlar üzerine çalışmalısın yani. kendini biraz ortaya atmalısın. ama yavaş yavaş başla. mesela insanlarla bir aradasın önce bir kere fikrini söyle. sürekli konuşmak zorunda değilsin. maksat kendini alıştırmak. ilk zamanlarda kimse seni duymuyor ya da farketmiyor gibi gelir. ama giderek açılır daha çok söz alırsın. bu bir süreçtir, hemen düzelmez.

ve en büyük destek, bilgilenmektir. söyleyecek sözün fikrin olması lazım. o yüzden okumaya devam et ve kendini zorla.
    bir konuda çok fazla bilgim olsa bile konuşamıyorum.içimden bir ses diyor ki ; insanlar seni artık böyle tanıdı,konuşmayan biri olarak.artık konuşmasanda olur.böyle düşünüyorum,doğru bildiklerimi bile savunmuyorum.Evet tam da dediğiniz gibi beni duymuyorlar.Konuşşamda boşa gidiyor bazen.Nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyorum.Diksiyon kursuna gitmemin faydası olur mu sizce ?

Karar Dönemi

Alıntı $hady Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    samimi olmadığının fakat çevreni oluşturan inasanlarla ufak ufak iletişim kurmaya başla.
    bir sabah günaydın de. bir kaç gün sonra hal hatırlarını sor.
    gün geçtikçe diğer insanlarda senin bu pozitif tavrına sıcak bakacaklardır.
    sanıyorum o zaman kendini daha güvende hisseder iletişiminde de başaralı olursun.

son derece öznel bir önerim var: o da şu ki: bir topluluk önünde güzel bir konuşma yaptıysan eğer sakın aklında bunu tekrarlayıp, gururlanma.
    çünkü bu gibi şeyler o konuşmayı aklında ütopikleştirir. bırak özgüven yüklü anıların da kötü anıların gibi aklından silinip gitsin.
    bu sayede daha dengeli ve kendinden emin bir insan olursun.

not:kendine güven.
    kendime güvenmeyi nasıl başaracağım

Karar Dönemi incicim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    marmara bölgesi

iyi akşamlar...

sana bir anımı anlatayım. BEN LİSEDEYKEN edebiyat öğretmenim kompozisyonumu çok beğenmişti ve sınıfın önünde okumamı istedi ve ben o kadar utandım ki yerin dibine geçmiştim , ve okuyamamıştım. neden biliyor musun, diğer öğrenciler bir kulp bulacaklar bana, ığğğ şuna bak diyecekler hatta her güldüklerinde bana güldüklerini düşünecektim.insanların bana baktığında beni yargıladıklarını, benden hoşlanmadıklarını görüyordum o dönemlerde. şimdi geçti tabi...

ŞİMDİ BENİM ACİZANE FİKİRLERİMLE SANA GELELİM. kendine güvenmeyi; kendini geliştirerek başaracaksın. olumlu düşüneceksin, bu işi yapacağım diyeceksin hatta o işi bitirdiğini hayal etmelisin ki beyin de bunu kabul etsin, bir kitap aldığında bitirip şunu alacağım diyeceksin. okuduğun kitapta kendini kaybedeceksin, okuduklarını heyecanla paylaşmak isteyeceksin arkadaşlarınla ve anlatacaksın, ilgilerini çekecektir kesin. ama öncelikle HAZIR OLACAKSIN BEYNEN VE BEDENEN GELİŞMEYE VE DEĞİŞMEYE. adımı at gerisi gelecektir. konuşamama durumun da cözülür.

hani demişsin ya bir konuda bilgim olsa da konuşamıyorum. neden biliyor musun eksik hissediyoruz aslında o bilgide de, savunamıyoruz görüşümüzü. yanlış mıyım??

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Biraz daha açmalısın bunu, yani ifade edemediğini nedenleri neler olabilir.Utanıyormusun? evde farklı bir dil kullanıldığından türkçen mi iyi değil, de ifade edemiyorsun.Kurduğun cümleler kendi içinde tasarlayıp öyle karşıya mı iletemiyorsun? nasıl bir duygu içerisindesin?
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

Alıntı yorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz daha açmalısın bunu, yani ifade edemediğini nedenleri neler olabilir.Utanıyormusun? evde farklı bir dil kullanıldığından türkçen mi iyi değil, de ifade edemiyorsun.Kurduğun cümleler kendi içinde tasarlayıp öyle karşıya mı iletemiyorsun? nasıl bir duygu içerisindesin?
    evet çok çekiniyorum,heyecendan devrik cümleler kuruyorum.mesela çok sevindirici bir olay anlatırken bile duygularımı yansıtamıyorum,düm düz anlatıyorum.yani utandığım için kelimelerime duygularımı katamıyorum.

Sayfa 1/3 123 SonSon