Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Psikolojik vaka

Karar Dönemi

Question Psikolojik vaka

merhaba, ben psikoloji bolum ogrencisiyim ilk yilim ve bana gelen bir soru hakkinda sizlere danismak istiyorum.
    arkdasimin kardesi 18 yasinda bir kiz lise ogrencisi, yaklasik 7-8 ay once sosyal bir grupta tanistigi ve kendisine abi dedigi 29 yasinda bir erkek ondan hoslandigini soyluyor, kiz bir daha gorusmek istemedigini soyledigi zaman da intihar etmekle tehdit ediyor.
    sanirim biraz uzun oldu ama sayin meslektaslarimdan yorum bekliyorum. tesekkur ederim..
    Konu Nejla tarafından (13-01-2012 Saat 10:34 PM ) değiştirilmiştir.

Banned

amacı korkutma yoluyla kızı kandırmak.kızın mizacı safca biraz.tamamen kessin ilişkiyi.ne yaparsan yap desin.bu beceriksiz öldüremez kendini zaten.vazgeçer zamanla.

Karar Dönemi

kiz artik gorusmuyor tamamen kesti iliskiyi. ama o kisi herhangi birinden bir yakinlik gordugu zaman onu sahiplenmeye ve duygusal olarak yakinlasmaya calisiyor. normal hayatinda mesafeli ve fazla da cevresi de yok

Karar Dönemi

Bu tür vakalarda benim tercihim " suçlu-mağdur" senaryosu oluşturmak;

Şuçlu:Dediğimiz şahıs kötü adam rolünü oynuyor sanırım bu istek küçüklükten gelen bir çalışmanın eseri olucak ki ya annesinden yada babasından gördüğü bazı eylemlerin sonucu bu kişiliği kazanmış,yaptıklarının sonucu düşünmediği pek ileri görüşlü bir insan olmadığını gösteriri yani pek zeki değil sorunları sadece etrafına isyanla çözebiliyor,zeki olmadığına bakılırsa suçlunun kendine ait isyan senaryolarını kendisinden değil arkasında bulunan kötü kişilik topluluğu grubundan geliyor demektir.

Mağdur:Dediğimiz şahıs trafikte doğru şeridi kullanırken yanlış şeritte ilerleyen bir trafik canavarının gazabına uğramasıyla yönünü kaybeden masumdan ibaret..

Bu iki kişiliği karşılaştırdığımızdan "SİZ" buraya sorunlarına çözüm bulmak için gelen kullanıcı şimdi ekrana daha yaklaş ve dikkalice oku acaba yukarıdaki senaryo sana ait olabilir mi...?
    Konu golkal tarafından (25-12-2011 Saat 11:36 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi melankolik_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    konya-ankara

o 29 yaşındaki adama verilecek en iyi cevap intihar ettiyse hiç onu şeyine takmaması.Üstad Nazım Hikmet'in bi şiirinden almak gerekirse sen elmayı seviyorsun diye elma da seni sevmek zorunda mı?
    ''Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışavurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir." KARL MARX

evliyalar şeytanlarla savaşıyor(!)

Karar Dönemi

Alıntı golkal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tür vakalarda benim tercihim " suçlu-mağdur" senaryosu oluşturmak;

Şuçluediğimiz şahıs kötü adam rolünü oynuyor sanırım bu istek küçüklükten gelen bir çalışmanın eseri olucak ki ya annesinden yada babasından gördüğü bazı eylemlerin sonucu bu kişiliği kazanmış,yaptıklarının sonucu düşünmediği pek ileri görüşlü bir insan olmadığını gösteriri yani pek zeki değil sorunları sadece etrafına isyanla çözebiliyor,zeki olmadığına bakılırsa suçlunun kendine ait isyan senaryolarını kendisinden değil arkasında bulunan kötü kişilik topluluğu grubundan geliyor demektir.

Mağdurediğimiz şahıs trafikte doğru şeridi kullanırken yanlış şeritte ilerleyen bir trafik canavarının gazabına uğramasıyla yönünü kaybeden masumdan ibaret..

Bu iki kişiliği karşılaştırdığımızdan "SİZ" buraya sorunlarına çözüm bulmak için gelen kullanıcı şimdi ekrana daha yaklaş ve dikkalice oku acaba yukarıdaki senaryo sana ait olabilir mi...?

yorumunuz icin tesekkur ederim. suclu-magdur seneryasu degil de bu kisinin nasil bir psikolojiye sahip oldugu hakkinda dusunduruyor beni. burdaki merak ettigim konu bir insanin karsi cinsten bir yakinlik gordugunde onu asiri sahiplenmesi korumasi ve duygusal olarak yakinlasmaya calismasinin nedenleridir.bu bir bagimli kisilik olabilirmi ?yada saplantili kisilik? gecmiste ne yasamis olabilir veya bu tur kisiliklerin cocukluklarinda yatan sorunlar varmidir. intihar soylemi cok aciktir ki dikkat cekmek veya ajitasyon amacli soylenmistir.en kucuk sorunlari bile 'disari gel hesaplasalim' gibi siddet iceren soylemlerle cozmeye calisan bir kisi... kendisine arkadas,dost, abi, olarak yaklasanlardan bile hemen etkilenmesi ve onu sahiplenmesi, korumasi, duygusal olarak baglanmasinin ne gibi bir sorun oldugunu gosterir.

bu senarya bana ait olsa 'ben' diye baslayabilirdim, sonuc olarak beni burda kimse tanimiyor degilmi? o halde neden gizlenme geregi goreyim. sadece bu gibi durumlarda nasil bir degerlendirme yapilmalidir, bunu ogrenmek istiyorum bir psikoloji ogrencisi olarak..

Karar Dönemi

Mükemmel bir cevap...

Peki yazdığın senaryonun yaşanmış gerçeklerinin kafanda oluşturduğu bir sorundan ibaret değil ise benim tabirimle dediğim "şuçlu" kahramanın düşüncelerini neden bu kadar çok merak duyuyorsun...?

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Nejla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kiz artik gorusmuyor tamamen kesti iliskiyi. ama o kisi herhangi birinden bir yakinlik gordugu zaman onu sahiplenmeye ve duygusal olarak yakinlasmaya calisiyor. normal hayatinda mesafeli ve fazla da cevresi de yok
    Hayatında çok fazla sosyal ilişkiye ya da karşı cinsten kişilerle ilişkiye girmemişse bu tür bir eksiklik açlık çekiyor olabilir.
    İnsanlara güven problemi var gibi, kendine de aynı zamanda..
    Onun için merhaba demek bile ilgi göstermek anlamına geliyor çünkü bu durumların anlamını kavramamamış gibi ilişkilerin sınırlarından pek haberi yok. . O nedenle telefonuna çağrı atan kızı da sevgili gibi sahiplenebilir, ortamda tanıştığı bir kıza da kıskançlık yapabilir..
    Sosyal ortamlara girip arkadaşlıklar hakkında dha fazla fikir edinmesi gerek belki, uzman değilim fikrimi belirteyim dedim..
    Hayatı emen karanlık.

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

burdaki merak ettigim konu bir insanin karsi cinsten bir yakinlik gordugunde onu asiri sahiplenmesi korumasi ve duygusal olarak yakinlasmaya calismasinin nedenleridir.bu bir bagimli kisilik olabilirmi ?yada saplantili kisilik? gecmiste ne yasamis olabilir veya bu tur kisiliklerin cocukluklarinda yatan sorunlar varmidir. intihar soylemi cok aciktir ki dikkat cekmek veya ajitasyon amacli soylenmistir.en kucuk sorunlari bile 'disari gel hesaplasalim' gibi siddet iceren soylemlerle cozmeye calisan bir kisi... kendisine arkadas,dost, abi, olarak yaklasanlardan bile hemen etkilenmesi ve onu sahiplenmesi, korumasi, duygusal olarak baglanmasinin ne gibi bir sorun oldugunu gosterir.
    Çocukluğunda dışlanma aşağılanma yaşantıları geçirmiştir belki ve bunun sonucunda insanlara güvensiz bir bağlanma yaşıyordur..Annesi odadan çıktığında hiç dönmeyeceğini sanıp bağırıp ağlayan bebekler gibi

Çocukluğundn beri ilişkilerinde beklentileri ve bi takım ihtiyaçları karşılanmamıştır .. Benim tahminlerim böyle, durum bunlardan çok farklı da olabilir tabi ben yüzeysel olarak bbaktım zaten çok derin bilgilere sahip değilim.
    Hayatı emen karanlık.

Karar Dönemi

Alıntı golkal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mükemmel bir cevap...

Peki yazdığın senaryonun yaşanmış gerçeklerinin kafanda oluşturduğu bir sorundan ibaret değil ise benim tabirimle dediğim "şuçlu" kahramanın düşüncelerini neden bu kadar çok merak duyuyorsun...?

sizin degiminizle 'suclu', benimse 'kisilik analizi' olarak incelemekte oldugum kisi...o nedenle bu kadar cok merak duyoyor olabilirim..

Sayfa 1/2 12 SonSon