3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kişisel Gelişim

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kişisel Gelişim

KENDİNİZİ NASIL DÜŞÜNÜYORSANIZ
    ÖYLESİNİZ. ÖNCE DÜŞÜNCELERİNİZİ
    DEĞİŞTİRMELİSİNİZ.
    Bundan sonra gelecek olan aşama, kişinin kendisi ile kuracağı olumlu diyalogdur.
    Zihinsel, bedensel veya ruhsal özelliklerinizi değerlendirirken, yargılama değil algılama
    çabası içerisinde olmaktır. Gerçek şu ki, en başta fiziksel özellikler olmak üzere diğer
    özelliklerin oluşumunda insanın kendi emeği yok denecek kadar azdır. Ne esmer veya sarışın
    olmak, ne de iri ya da zayıf olmak bireyin kendi elinde değildir. Onun oluşumunu
    şekillendiren, sonsuz etken söz konusudur. Hiç tanımadığımız atalarımızdan gelen genler,
    aile, çevre, beslenme vb. birçok faktörün bir araya gelerek oluşturduğu bir sonuçtur fiziki
    özelliklerimiz. Bu nedenle kişi kendisini herhangi bir niteliğinden dolayı yargılamayı, hele
    hele olumsuz yargılamayı değil kendi niteliklerini değerlendirmeyi tercih etmelidir.
    Kendisinde var olan özelliklerle işe başlayıp, onları kendi yaşantısı içerisinde nasıl daha
    iyiye götürebileceğini anlamaya çalışmalıdır.
    Bu aşamada gerekli olan, her insanın mutlaka üstün ve zayıf yönleri olduğu gerçeğini
    hoşgörüyle karşılayabilmektir. Hiç kimse, kimseden her anlamda üstün değildir. Her insanın
    bir başkasına göre daha iyi olduğu ya da daha zayıf olduğu yönleri vardır. Asıl olan bireyin
    bu anlayışla kendisinde bulunan iyi özellikleri daha da geliştirip, zayıf yönlerini
    güçlendirmek için çabalamasıdır. Bu noktada yapılacak en kötü tercih, kayıtsız ve çabasız
    kalmaktır. Yani bireyin zayıf yönlerinin verdiği eziklik duygusunu kabullenmesi, ya da güçlü
    yönlerini geliştirme çabası içerisine girmemesidir.
    Her insan kendisinde bulunan nitelikleri işleyip-geliştirmek ve insan olmanın hakkını
    vermekle yükümlüdür. İnsanın insan olarak sahip olduğu değer bunu gerektirir. Bu da ikinci
    aşamadır ki; birey insan olma onurunu yaşatabilmelidir. Bu iki temel nokta, yeterince
    algılanabilirse kişisel gelişim ve değişim süreci doğal olarak başlayacaktır. Çünkü insan
    kendi kıymetini algılayabilecek ve daha iyi bir insan olma çabasının zorunluluğunu
    görecektir.
    Gelişim sürecinin başarısı hoşgörü ve olgunlukta yatar. Burada kastedilen bireyin
    kendisine yönelik hoşgörüsü ve olgunluğudur. Yani kişinin hataları ya da eksikliklerini
    olgunlukla karşılayabilmesidir. Hiçbir birey hatada ve eksiklikte yalnız değildir. Her insanın
    yetemediği yetişemediği durumlar söz konusudur. Bu nedenle hatalar ya da eksiklikler
    bireyin önünde aşılmaz bir dağ oluşturmamalıdır. Kişi bu yetersizliklere takılıp
    kalmamalıdır. Birey eksikliklerini olgunluk ve hoşgörü içerisinde yeniden şekillendirip, daha
    iyiye yönlendirmesi gerektiğini unutmamalıdır. Varlıklarını kabul edip onları güzele ve iyiye
    doğru işlemelidir. Yoksa hoşgörü ve olgunluktan kasıt, hatayı ve eksikliği kabullenip
    kalmak, hele hele onları değişmez süreçler olarak görmek değildir. Alinti http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogra...el_gelisim.pdf
    Konu belgin tarafından (18-12-2011 Saat 01:35 PM ) değiştirilmiştir.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Paylaşım için teşekkurler .

Dunyada hiç kimse mukemmel degildir ,ancak daha iyidir .Bir insanın her şeyi bilmesi her şeyi yapması imkansızdır .Avusturalya yerlilerinin bir atasozu vardır "her insanın mutlaka bir yetenegi vardır" ve önemli olan o yetenegini keşfedip onu geliştirmesidir .

Böyle yapıldıgı surece hem hayatta daha başarılı olur ,hemde daha çok mutlu olur .

Devamlı eksik yonlerimizi görmek bize başarısızlıktan ,mutsuzluktan başka bir şey kazandırmaz .Tamam eksik yonlerimizi gorelim ve onları geliştirelim ama onlara takılıp kalmayalım .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben de teşekkür ederim 9 Şubat paylaşımların için...net de kişisel gelişim,motivasyon,inovasyon konu başlığı altında bir çok eğlenceli ve öğretici yazılar ve videolar var.arkadaşlarıma tavsiye ederim.konu başlıkları ile ilgili arama yaptıkları takdirde kendilerini tanıma ve geliştirme adına bir çok bilgilere ulaşacaklardır.Tavsiye ederim.