Sayfa 1/10 12345 ... SonSon
98 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Evli Kişilerle Beraberlik Yaşamak

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Evli Kişilerle Beraberlik Yaşamak

Toplum ve eşler tarafından büyük tepkilere maruz kalan öteki kadın ya da öteki adam olmak zor bir durum aslında… Çevresel tepkilerin yanı sıra yaşanan içsel çatışmalar kişinin ruh sağlığını olumsuz etkiler. Kimi zaman evli olduğunu bilmeden kimi zamanda evli olduğunu bilerek yaşanan ilişkilerin ağırlığı altında ezilir.

Karşı tarafın evli olduğu ilişki başlangıcında bilinmediğinde ve sonrasında ortaya çıktığında, öteki kişi de hayal kırıklığına sebep oluyor. İlişkiye son verilebildiği gibi kimi zamanda ilişki sonlandırılamıyor. Kendini haksızlığa uğramış hissedip, çektiği acının karşılığını karşı tarafın eşini arayarak ona her şeyi anlatarak almaya çalışabiliyor. Ya da bu ilişkiye emek verdim diyerek öfke, kırgınlık, rekabet ve güvensizliğe rağmen ilişki devam ediyor.

Karşı tarafın evli olduğunu bildiği halde ilişki yaşayanlar için başta her şey kabul edilir gözüküyor. ‘Zaten evliliğinde mutlu değil, yakında eşinden ayrılacak, ona aşığım bu ilişkiyi yaşamak istiyorum ondan başka bir beklentim yok ya da maddi olarak bana destek’ gibi bahanelerle ilişki yaşanıyor. Ancak bir süre sonra ilişkiden beklentiler artıyor. Sevdiği kişiyi paylaşmak, sınırlı zamanlarda görüşmek ve istediği zaman arayamamak kızgınlık yaratıyor. Üstüne üstlük karşı tarafın eşinin ve çocuklarının yükünü üzerinde hissetmek suçluluk ve pişmanlık duygularının oluşumuna sebep oluyor.

Ayrıca eşle yaşananlar ve eşe sunulan imkanlarda bir süre sonra kıskançlığa sebep oluyor. Eşiyle yatıp yatmadığı sorgulanıyor. Sürekli sevgisi sorgulanıyor. Aynı zamanda karşılıklı güvensizlik de ilişkiyi yıpratıyor. Şuna inanıyorum ki güvensiz ve eşit olmayan bir ilişki eninde sonunda tükeniyor.
    Bir taraftan da yasak bir ilişki yaşandığı için çevresindeki kişilerin tepkisi hatta bir süre sonra arkadaşlarını kaybetmesi kişinin yalnız kalmasına ve tamamen karşı tarafla ilişkisine odaklanmasına sebep olur. Bu durumda karşı taraftan beklentileri artırır. Onunla daha uzun zaman geçirmek ister, daha yoğun bir ilgi bekler. Beraberliği paylaşmak hiçbir insanın hoşuna gitmez, kişi özel olmak ister.

Öteki kişi her ne kadar durumu kabullense de bir taraftan da yaşadığı hayatın toplum kurallarına uymaması onun içsel çatışmalar yaşamasına sebep olur. Hep olumsuz bir durumla karşılaşacağı endişe ve kaygısı birdenbire başlayan kalp çarpıntılarına, nefes alamamalara daha da kötüsü depresyon ve panik atağa sebep olur.Yıllar önce bir danışanım panik atak olduğunu ve bunu çözmek için geldiğini ifade etmişti.İlk kez diş çekimi sırasında atak geçirmişti. Titreme, uyuşma, karnı çekiliyormuş gibi olma, çarpıntı, kötü bir şey olacakmış gibi hissediyordu. Aynı durumu birkaç kez de evde yaşamıştı. İlk terapi de yaşadıklarını ağlayarak anlattı. Birkaç görüşmeden sonra evli bir adamla ilişkisinden ve bu durumdan rahatsız olduğundan bahsetti. Hatta adamın nikahlı eşinin nörolojik bir rahatsızlığı olduğunu ve ondan boşanamayacağını da ifade etti. Yaşadığı ilişkinin toplum tarafından onaylanmayacağını bilmek ve o kişi ile ilişkisini sonlandıramamak kişinin panik nöbetleri yaşamasına sebep oluyordu.Oscar Wilde ‘Erkekler kadınların ilk aşkı, kadınlarda erkeklerin son aşkı olmak ister’ demiş.
    Gerçekten de böylesi üçlü bir ilişki her zaman için zordur. Ve sorumluluk bunu yaşayanlarındır. Sonuçlarına katlanmakta tabii…
    Sağlıklı ilişkiler kurulması ve sürdürülmesi dileğiyle…

Alinti :

Uzman Psikolog
    Füsun Budak

Karar Dönemi

İkinci kişi gözünden yazılmış, bence her hatanın bir bedeli var. İkinci kisi buradan sadece ders cıkarır.. Ya evdeki kadın ? Bunun ortaya cıkması halinde, asıl yıkım orada yasanıyor bence. O kadının yaşadığı ve tamiri mumkun olamayacak, sonrasında tum yasamini da etkileyecek guvensizlik hissinin ustesinden nasil gelicek ?

Banned
    Yer
    utopia

Evli bir insanla birlikte olmak, ahlaksizliktan ote bir sey degildir....

Banned

Alıntı Kimene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evli bir insanla birlikte olmak, ahlaksizliktan ote bir sey degildir....
    Tercih meselesi. Hem ahlak dediğin nedir Kimene???
    Ahlakı belirleyen şey nedir?

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Benim düşünceme göre, Evli kişilerle beraber yaşamak, insanların tabiatına ve ahlak anlayışına uymayan bir davranış biçimi.Sanırım bu tür olaylarda özelikle üçüncü şahıs genelikle ve çoğunlukla bayan oluyor.Bu tür ilişkilerin ben iki nedeni var diye düşünüyorum.birincisi: üçüncü şahsın maddi olarak güvencede olmaması ve bu tür ilişkileri kendine güvence edinmesi.Bu tür ilişkileri kendine yaşam düzeni olarak seçen bayanlar, kendilerini ve karşıdaki bayanı psikolojik olarak yıprattıklarının farkındıdırlar belki.veya da umurlarında değildir.Ben bu bayanların zayıf olduklarını düşünüyorum.Eğer kendilerini geliştirselerdi.Maddi olarak hayatlarını güvence altına alsalardı, bu tür ilişkilere girme olasılığı çok düşerdi.Boşuna demiyorlar kız çocuklarını okutalım meslek saibi yapalım diye.Bu anlatmak istediğim şey evli olan bayanlar içinde geçerli. evli bir bayanda çalışmalı, hayatını garanti altına almalı.hayatta ne olacağı, hayatın ne getireceği belli olmuyor çünkü.ikincisi:üçüncü şahsın evli olan kişiye karşı olan duyguları.Duygular eğer mantığın önüne geçerse bazı durumlarda hiç hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabiliyor.gene bu tür ilişkide üçüncü şahıs bayandır genelikle.Bayların olması bizim toplumumuzda çok düşükdür.Duygularının önüne geçemeyen üçüncü şahıs yaptığının yanlış olduğunu fark etmeli ve kendine yakışanı yapmalıdır.Bu tür durumlarda nedenler aranmalı ve cözüm yolları bulunmalıdır.Bu tür ilişkiler normal olmayan nedenlerle çıkmıştır.
    Konu belgin tarafından (08-12-2011 Saat 06:51 PM ) değiştirilmiştir.

Banned
    Yer
    utopia

Alıntı tyler dur len Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tercih meselesi. Hem ahlak dediğin nedir Kimene???
    Ahlakı belirleyen şey nedir?
    Bana gore ahlak: Davranislarin dogru veya yanlis oldugunu belirleyen, ilkeler ve prensipler butunudur..
    Buradan yola cikarsak, evli bir insanla olmak, benim ilke ve prensiplerime taban tabana zit oldugu icin evli bir insanla olmak evet buyuk ahlaksizliktir...
    Bu nasil bir tercih meselesi ola bilir ki?
    Sizin partneriniz sizi bir baskasiyla aldatsa, evet onun tercihi saygi duyuyorummu diyiceksiniz?

Karar Dönemi haymatlos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bi insan yalan söylememli ya.Bu hem kendine hemde karşısındakine yapabileceği en büyük haksızlıktır bence.Onun dışında kimin ne dediği önemli değil.Ahlak ve etikde toplumdan topluma değişen şeyler göreceli bence.

Banned
    Yer
    utopia

Yazdığım mesajdan anlaşılmıyor mu?
    Küçük kaçamak bunun adı.İleride evleneceğim kadının küçük kaçamakları beni tedirgin etmez. Eğer hala kalbinde ben varsam tabi.
    Hem! Hangi yüzyılda yaşıyoruz!!! Çağa ayak uydurmak lazım. Ve biraz da normalleşmek.
    Sizin oldukca ilginc cagdaslik ve normallik anlayisiniz var Uzgunum, ben sizin kadar "medeni" olamiycam...
    Eger ki ben ilerde evlenir ve boyle bir ahlaksizlik yaparsam (ALLAH KORUSUN) ve esim buna goz yumarsa o adami ben terk ederim.Boylesi onursuz biri esim olamaz benim..Buda benim tercihim

Karar Dönemi belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yazdığım mesajdan anlaşılmıyor mu?
    Küçük kaçamak bunun adı.İleride evleneceğim kadının küçük kaçamakları beni tedirgin etmez. Eğer hala kalbinde ben varsam tabi.
    Hem! Hangi yüzyılda yaşıyoruz!!! Çağa ayak uydurmak lazım. Ve biraz da normalleşmek.
    normalleşmek mi...yahu en çağdaş ülkelerde bile yasak ilişki yaşamak hoş karşılanmıyorken ,siz hangi çağdan bahsediyorsunuz...yani sizin karınızın aşığı olacak kişi bile arkanızdan güler ve ayıplar..bu çağdaşlık değildir.olsa olsa sapıklıkdır..

Karar Dönemi

sayın tyler dur len . siz bu kaçamağı kendi açınızdan hoş görüyorsunuz . Bırakın millet istedigini yapsın tamam . Peki sizin eşiniz sizden gizli kaçamak yaparsa bu çağa ayak uydurmak mı olur merak ediyorum

Sayfa 1/10 12345 ... SonSon