2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Ailemin bağımlı kişiliği beni bozuyor, hissediyorum

Karar Dönemi

Question Ailemin bağımlı kişiliği beni bozuyor, hissediyorum

Merhaba arkdaşlar bu konuda bir sorunum var. Geçenlerde psikoloji öğretmenimiz bize Küçük Şeyler adında bir kitap önermişti ve bundan sorumlu olduğumuzu söylemişti. Ben kitabı okudum çokta hoşuma gitti, 2. 3. serileride varmış 2 yi okudum şuan 3 teyim. 2 de Bağımlı kişilik bozukluğu, Suflörlü yaşamlar olarak anlatılmış. Ailem bu konuda bana çok suflörlük ediyor ve ben rahatsızım. Sorunun bende olduklarını sanıyorlar ama bence yanılıyorlar çünkü. Kitabı kaç defa okutturdum özellikle o kısmı(suflörlü yaşamlar) halen aynı sonuç. Evden dışarı çıkarken üstünü kalın giyin bak üşürsün! bence ailemin bana bunu demesi yanlış çünkü 16 yaşındayım ve bazı şeyleri ben biliyorum, üşürsem bir dahkine asla yapmam ama bunu analatamıyorum. Başka bir konuda bizim anneannem babaannem ile velerimiz yan yanyana babaannemler hemen üst katımızda anneannemler ise hemen yanımızda oturuyorlar. Okuldan eve geliyorum, gelir gelmez babaannem işste ne yemek varsa atıyorum kurufasulye pilav var yermisin? diye soruyor hayır saol sen keyfine bak ben tokum dediğim de bile ama bak çok güzel ye bi tabak... bu bu şekilde bayağı bir uzuyor. Yani anlatmak istediğim burda ben nazikçe söylediğim taktirde iyice üzerme gidiyorlar bir(hatta birkaç sefer) seferinde bağırarak sert birşekilde cevap verdim: 'Halen anlamıyormusun sürekli ısrar ediyosunuz ben aç olsam kendi yemeğimi yapabilirim dimi? niye beni aptal yerine koyuyosunuz?' demiştim. O zamandan beri nazikçe birşey söylediğimde sende aşağılık kompleksi var diyolar. Sizce durumu nasıl çözeriz bir psikiyatriye yada psikologo nasıl götürmeye ikna edebilirim veya bunları çözücek sihirli kelimeler var mıdır? yada onların önerilerini görmezden gelip beynimi nasıl bağımsız düşünmeye yönlendirebilirim? Daha doğrusu yanıı ben size bırakayım beki bilmediğim durumlar vardır beni sizler yönlendirin..

Bana inanmadıkları tek sebeb 16 yaşında ufak hiçbirşey gçrmemiş bir çocuk olarak görmeleri ve psikoloji hakkında hiç birşey bilmediğimi sandıkları, bildiklerimi sansalar dahi buna inanmıyorlar. Öyle değildir gibisi geçiştirmelerle çok karşı karşıya geliyorum.

Teşekkür ederim, ilgilendiğiniz için...

goffee
    Guest

Melesef sende haklısın ailende haklı yada şöyle demeliyim hem sen haklısın ailende haklı.
    Öncelikle ailen konusunda haklısın buna bagımlı kişilik bozuklugu diyebiliriz ama..
    Ama birde şu açıdan bakabilriz.
    Genelde tüm ailelerde bir parca bagımlı kişilik yapısı vardır bununda sebebi senin aileni çok fazla umursaman net bir tavır sergilememen ve onlara her seferinde hayır yemek istemiyorum diye cevap vermen.
    Cevapsız bırak hazırlarlarsa yeme.
    Neden yemiyorsun diye soracak olurlarsa ben yiyecegim demedim ki diyebilrsin.
    Aynı şey tekrarlarlarsa bu kez yiyecegim ki demedim bile demene gerek yok.
    Cevapsız bırak tahminimce anlayacaklardır.
    Anlamıyorlarsa her seferinde anlatmaya çalışmak hatadır sessiz kalmak daha doğrudur.
    Her zaman sihirli sözcükler arama seni dinlemeleri için bazen sustugunu farkedip sana dikkat kesilmeleri gerekebilir.
    Konu goffee tarafından (12-11-2011 Saat 03:07 PM ) değiştirilmiştir.