Sayfa 3/3 İlkİlk 123
24 sonuçtan 21 ile 24 arası

Konu: Böcek fobisi olup kurtulan var mı? hangı yontem yada tedavıyle lutfen yardım..

Karar Dönemi
    Yer
    Bursa

Alıntı zorakiyaşam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    korkuyla yüzleşmenin çare olduğunu zannedenler yanılıyorlar. bir sosyal fobide bile bu yüzleşme sürekli olarak 2-3 gerçekleştirildiğinde sonuç verir ve her zaman stres altında hortlar.

aynı tekniği köpek korkum için yaptım. köpeklerin yanından geçsem de, belli bir düzeni olmayan zamanlarda hortluyor. asla tam olarak geçmez fobiler.

böcekte ise üzerine gitme fikri, hiç rahatlatıcı değil. bir kere kişi böceğin varlığından çok, onun kendine dokunma ihtimalinden korkar. ve böcek kontrol edebileceğinden hızlı hareket ettiği için, sanki esas korku böcekmiş gibi gelir. aslında esas korku kontrolü dışında bedeninde birşeyin gezinmesidir ve onun engellenememesidir. bu düşünceden yola çıkarak temeline inilebilir. doğal olarak kontrolcü, takıntılı, mükemmeliyetçi insanlarda bu tür korkular daha fazla olur. mantıksız her korku mutlaka bir duyguyla özdeşlemiştir, bilinçaltında.
    Doğrudur. Tam geçmiyor, aşırı stresli olursam tekrarlıyor. Ama en azından normal zamanda sürekli düşünüp kendime zehir etmiyorum hayatı. Mesela dün sabah elimde bir gezinme hissiyle uyandım. Bir baktım, ufak bir örümcek elimde geziyor. Bakıyım derken kaçtı zaten. Öldürmeyeyim dedim ama gene de dayanamayıp öldürdüm.

Banned

))) uçan hamam böceği ya il defa gördüm.yerdekine tahammülüm yoktu şimdi bide uçanını gördüm.tam cam siliyorum dışardan gelip kafama bi kondu az kaldı aşağı atlıyım ::)

Karar Dönemi

bu konudan çok muzdaribim.böceklerden tiksiniyorum,korkuyorum.bigün odada böcek görmüştüm.duvardan yatarken üstüme gelir diye ranzanın ucuna yatmıştım.gece rüyamda böceği gördüm korkudan kendimi aşağı attım.burnumun üstüne düştüm.hala burnum kırık gibibunuda aşabilebileceğimi sanmıyorum.çünkü hiçbirşey böceklerin iğrenç olduğu gerçeğini değiştirmez...

Benim de böcek fobim var lakin bu öldürmeme sebep değil onlarda canlı ve çoğu da zararsız zehir mehir diyen arkadaşlar bulunduğu ortamları terk edin veya yardım isteyin korkmayanlar varsa onlar dışarı atsınlar.Böylece korkmamış olursunuz.Yok öldür yok zehirle bunların yarattığı etkiyi bilmeden konuşmayın zehirlenirseniz bir gün anlarsınız ne olduğunu nasıl acı verdiğini... Bende tedavi olmak istiyorum çünkü utanıyorum bu saçmalıktan.

Sayfa 3/3 İlkİlk 123