Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Nietzsche'nin Üstinsan kavramı?

Karar Dönemi

Standart Nietzsche'nin Üstinsan kavramı?

Nietzsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüştteki Üstinsan kavramını tam anlamıyla açıklayabilecek biri varmı?

goffee
    Guest

Alıntı efe15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nietzsche'nin Böyle Buyurdu Zerdüştteki Üstinsan kavramını tam anlamıyla açıklayabilecek biri varmı?

kullandığın arama motoruna "üstün insan kavramı" yazdıgında bununla ilgili bir çok açıklama bulabilirsin.
    konu hakkında bilgi sAhibi olmadıgım için yazamıyorum.

Banned
    Yer
    utopia

Buralarda felsefeyle ilgilenen birilerinin oldugunu bilmek guzel..Nietzsche'nin savundugu bazi seylere cok fazla katilmasamda, bu kitabin okunmasinda fayda var derim sahsim adina..

Karar Dönemi

Alıntı Kimene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buralarda felsefeyle ilgilenen birilerinin oldugunu bilmek guzel..Nietzsche'nin savundugu bazi seylere cok fazla katilmasamda, bu kitabin okunmasinda fayda var derim sahsim adina..
    Bu kitap benim kutsal kitabım sayılır, nasılki müslümanların KUR'an sa benimde bu Nietzsche anlaşılması pek kolay bir insan değil..Kitaplarını okumadan önce hayatını araştırmıştım hakkında çok yanlış bilinen şeyler var...

Banned
    Yer
    utopia

Sahsen ben Nietzsche'nin kendi icinde de celiskiye dustugune inaniyorum.Ustun insan kavrami tarifinde kendine atif yapmasini biraz abartili buluyorum..Fakat, daha oncede soyledigim uzre felsefeye olan ilginiz hosuma gitti..

Karar Dönemi

Alıntı Kimene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sahsen ben Nietzsche'nin kendi icinde de celiskiye dustugune inaniyorum.Ustun insan kavrami tarifinde kendine atif yapmasini biraz abartili buluyorum..Fakat, daha oncede soyledigim uzre felsefeye olan ilginiz hosuma gitti..
    Fakat Nietzsche kendini üstinsan kategorisine koymaz...Kitabındaki ''Zerdüşt''ü üstinsanın habercisi olarak görür... Teşekkür ederim ayrıca =)

Banned
    Yer
    utopia

Efe nereye kayboldun? Daha Karl Markx, Schiller, Konfucyus filan konusucaktik, sen bir Nietzsche dedin gittin.Ama olmaz ki bu sekilde

Karar Dönemi GURUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nietzsche: "İslâm'ın Önünde Diz Çökmeliydik"
    Bunu gerçekten Nietzsche mi demiş? Ahlaki ve inanç değerleri zayıf biri olarak görürdüm ben Nietzsche'yi ama. Hatta şöyle der. "Vicdan bir hastalıktır. Çünkü insanı en önemli yaşam dürtülerinden uzaklaştırır"

Adam vicdanınıza aldanmayın, içiniz ne isterse onu yaparak yaşayın diyor ama İslam'ı mı övüyor? Bilemem.

Üst insan kavramına gelince. Bir ulaşılmaz olarak, ulaşılmaya çalışılan.

Nietzsche “ Yeryüzünün anlamı olacak İnsanötesi! Yalvarırım size, kardeşlerim, yeryüzüne bağlı kalın, inanmayın size dünya ötesi umutlardan söz edenlere ! ”
    Hatta Zerdüşt'e direk bu şekilde yer alır düşüncesi.

Alıntı efe15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam anlamıyla şudur. Eğer canlıları bir basamak halinde sıralarsak insan; hayvan ve üstinsan arası bir varlıktır. Üstinsan bir sonraki ulaşılması gereken hedeftir. Bütün hayvani isteklerden sıyrılıp ve insani sınırlar "kanun, nizam..." olmadan insanın gerektiği gibi yaşamayı bilen hali. Yani hiçbir kural olmaksızın, tüm dini, ahlaki kuralları aşıp, buna rağmen gerektiği gibi yaşayabilen ve aralarındaki çekişmeleri, savaşları aşmış bir insan topluluğu. Evet insan topluluğu dedim çünkü üstinsan olabilmek için tüm insanlığın bu aşamaya geçebilmesi gerek. Tüm kurallardan tek başına sıyrılıp, kendini aşan bir adama bu devirde ahlaksız denir. Ama hayvani ihtiyaçları tamamen zaruri minimum sınırlara indirmiş ve kurallar olmaksızın insan gibi yaşayabilen bir insan ancak tüm toplum bu aşamaya geçebilirse mümkündür.

Sayfa 1/2 12 SonSon