Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Lütfen bana yardim edin :(

Karar Dönemi

Unhappy Lütfen bana yardim edin :(

Merhaba Arkadaslar.. Lütfen bana yardim edin o kadar caresiz bir hale geldim ki.. son care olarak geldim buraya

Yurt disinda okuyan bir ögrenci bayanim .Ailem Türkiyede ve ben yalniz yasiyorum.. Hayatimdaki hersey dört dörtlük yalniz tek bir sorun var okulum.. Üniversite hayatima kadar cok basarili bir ögrenci oldum.. basarisizlik duygusunu yasamadim yalniz simdi öyle bir haldeyim ki kendimi taniyamiyorum..

Derslerimi veremez hale geldim.. Sinavlarimin öncesinde yaparim nasil olsa duygusu ile ders calismiyorum. Sinav haftam yaklasinca yetistiremeyecegim korkusu ile ders calisamiyorum.. En son girdigim sinavi kaybettim bunu da kaybedecegim diye düsünüp umudum azaliyor. Kendimi anlayamiyorum isin icinden cikamaz bir hale geldim kendimi nasil bu hale getirdim bilemiyorum.. yaklasik 2 yildir bu haldeyim. Okulumun süresi uzadi, ailem bekliyor.. burada yasamaktan biktim yoruldum..

Kafam calismadigi icin degil motivasyon eksikligimden ders calisamiyorum. Okulu biraksam bu kez bir ömür pismanlik duygusu ve kendimi suclama duygusuyla yasayacagim.. Bu daha agir geliyor su an ki yasadiklarimdan

Sanki icimde baska bir insan var ,kontrol edemedigim bir insan...bu ses bana diyor ki yaparsin sen bir gün basarirsin ,yarin sabah olunca yeniden baslarsin diyor. Sabah olunca mantigim,kontrol mekanizmam gidiyor duygularimla hareket ediyorum. Okulumun da katkisi var böyle olmamda. derslerimizde katilim zorunlulugu yok. Sinavlarimiz zorunlu. Avrupanin en büyük üniv.lerinden ama acik ögretim gibi birsey anlayacaginiz..

Dedigim gibi sorunum kendimden ümidimi kesmemem... Yaparsin nasil olsa duygusuyla kendimi avutmam.. En kötüsü aileme ders calistim,sinavimi gectim diye yalan söyledim Bambaska biri oldum artik . Arkadaslarimin okulunu bitirmesi benim hala bitiremeyisim.. kaygilarim ..pismanliklarim.. caresizligim..

Ne yapmaliyim sizce hastamiyim ben ?? Psikolojik destek almam mi gerekiyor.. Benim yasadigima benzer duygulari yasayan ,icinden cikabilen biri var mi aranizda Lütfen bana yardim edin cok caresizim..yalnizim

Karar Dönemi

Seninkiyle ne kadar ortak bir durumum var ya da söyleyeceklerim durumuna ne kadar yardımcı olabilir bilmiyorum ama biraz kendi durumumdan bahsedeyim .Ben de ülke dışında olmasa da hiç olmak istemediğim bir şehirde öğrenciyim . İstemediğim bir bölüm olmasa da yaşadıklarımdan kaçmak , bazı şeylerle yüzleşmekten çekindiğim için istemediğim bu şehri tercih etmek durumunda kaldım . İlk 2 senemi insanlardan uzak , asalak bir hayat içerisinde geçirdim . Haliyle senin yakındığın ders sıkıntısı bende de oluştu . Senin ki gibi ben de aileme durumum hakkında çeşitli yalanlar söyledim . Durumun tersliği ancak 3. sene de kafama dank etti. Hangi bölümü okuyorsun bilmiyorum ama ; ben zekiyim hallederim olayı anca lisedeydi ilkokuldaydı =) . Yani mühendislik okuyan biri olarak söyleyebilirim ki ömür törpüsü hakkaten. Ha toparlanmamı ; derslerimi , hayatımı düzene sokmamı da dertlerimi , durumumu ailemden bir yakınıma açılmama borçluyum . Onun bana verdiği destekle , artık gizli saklımın kalmadığı bilinci ve onu-kendimi daha fazla sıkmama adına işleri yoluna koydum . Tavsiyem odur ki geç olmadan desteklerini almaya bak, daha sonrası inan daha zor olur ..

Karar Dönemi

Alıntı ertu35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seninkiyle ne kadar ortak bir durumum var ya da söyleyeceklerim durumuna ne kadar yardımcı olabilir bilmiyorum ama biraz kendi durumumdan bahsedeyim .Ben de ülke dışında olmasa da hiç olmak istemediğim bir şehirde öğrenciyim . İstemediğim bir bölüm olmasa da yaşadıklarımdan kaçmak , bazı şeylerle yüzleşmekten çekindiğim için istemediğim bu şehri tercih etmek durumunda kaldım . İlk 2 senemi insanlardan uzak , asalak bir hayat içerisinde geçirdim . Haliyle senin yakındığın ders sıkıntısı bende de oluştu . Senin ki gibi ben de aileme durumum hakkında çeşitli yalanlar söyledim . Durumun tersliği ancak 3. sene de kafama dank etti. Hangi bölümü okuyorsun bilmiyorum ama ; ben zekiyim hallederim olayı anca lisedeydi ilkokuldaydı =) . Yani mühendislik okuyan biri olarak söyleyebilirim ki ömür törpüsü hakkaten. Ha toparlanmamı ; derslerimi , hayatımı düzene sokmamı da dertlerimi , durumumu ailemden bir yakınıma açılmama borçluyum . Onun bana verdiği destekle , artık gizli saklımın kalmadığı bilinci ve onu-kendimi daha fazla sıkmama adına işleri yoluna koydum . Tavsiyem odur ki geç olmadan desteklerini almaya bak, daha sonrası inan daha zor olur ..
    Cok tesekkür ederim cevabin icin Ertu.. Öncelikle senin adina cok sevindim problemini cözüp, hayatina istedigin gibi devam edebildigin icin... Ailemle paylasiyorum derdimi asagi yukari biliyorlar.. Onlarin bana söyledigi basaramiyorum ,isin icinden cikamiyorum diye düsündükce daha cok problem haline getiriyorsun bu isi. Basardigin dönemlerini bir kac yil öncesini düsün diyorlar.. Ve bir de eger devam etmeyecegim diyorsan da elbette kapimiz acik olmadi gelirsin baska bir care buluruz, mesela tercümanlik bürosu acariz calisirsin falan diyorlar... Ekonomi okuyorum ayrica sormustun.. Psikolojik tedavi almayi düsünüyorum ama . Burada degil de türkiyede bu tedaviyi alsam daha fayali olur gibi geliyor.Ana dilim degil sonucta kendimi %100 bu sekilde iyi ifade edebilecegimi sanmiyorum.. Yada gitsem mi yaa offf Depresyonda miyim acaba...Buradaki psikolojik hastaliklar bölümünü okuyayim biraz

Karar Dönemi

Eski günlerini düşünüp nasıl olsa yaparım deyip boş vermişsin birazcık anladığım kadarıyla , madem öyle bir potansiyelin var o birazcık boş verdiğin kadar gayret etsen sorunlarını halledersin diye düşünüyorum . Ailenin de sana destek çıkması senin için çok büyük bir avantaj bence . Psikolojik tedaviye ihtiyacın var mı inan hiç bilmiyorum anlamam da , ben de bugün ilk kez psikologdan randevu aldım ve de merak salıp bugün siteye üye oldum . Sitede paylaşılanları görünce de içim rahatladı , beterin beteri varmış diyerekten .

boşuna panikliyorsun her öğrencinin başına gelen şeyler bunlar.üstelik ailenden ayrı bambaşka bir dünyanın içinde.çok kolay zanneder insanlar başka yerde yaşamayı ama değildir işte!!senin yerin olmak isteyen binlerce insandan bahsedip dururlar ama ben kendi yerimde olmak istemiyorum desen de kim anlar ki seni??bırakıp gidelim mi o halde?hayır gitmeyelim kalalım.çünkü hayatı biz planlamıyoruz hayat bize kurulmuş olarak geliyor.bu şehirde bu işi yapacağımı söylese biri gülmekten yarılırdımama düştüm işte kaçmak için çok debelendim ama kaçmadım durdum burda ayakta dimdik.durdukça sağlamlaştı ayaklarım daha sert bastım yere.hayat seninle baş ettim!!!!tabi ki Allahın yardımıyla olcak
    çok dua et ve bir an önce başla yarın sabah yeni bir gün olacak deme bbu saniye yeni bir saniyedir.dirilişini ertelersen heeepppp ertelenir.üniversite hayatım boyunca düstür ettiğim bir şey var eğer bütün hayatımda bunu kullansaydım ve hala kullanabilseydim bambaşka yerlerde olurdum:
    üşenme erteleme vazgeçme
    bu ömür nasıl geçer, uçurum kenarlarında??

Karar Dönemi

Alıntı yalnızlık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boşuna panikliyorsun her öğrencinin başına gelen şeyler bunlar.üstelik ailenden ayrı bambaşka bir dünyanın içinde.çok kolay zanneder insanlar başka yerde yaşamayı ama değildir işte!!senin yerin olmak isteyen binlerce insandan bahsedip dururlar ama ben kendi yerimde olmak istemiyorum desen de kim anlar ki seni??bırakıp gidelim mi o halde?hayır gitmeyelim kalalım.çünkü hayatı biz planlamıyoruz hayat bize kurulmuş olarak geliyor.bu şehirde bu işi yapacağımı söylese biri gülmekten yarılırdımama düştüm işte kaçmak için çok debelendim ama kaçmadım durdum burda ayakta dimdik.durdukça sağlamlaştı ayaklarım daha sert bastım yere.hayat seninle baş ettim!!!!tabi ki Allahın yardımıyla olcak
    çok dua et ve bir an önce başla yarın sabah yeni bir gün olacak deme bbu saniye yeni bir saniyedir.dirilişini ertelersen heeepppp ertelenir.üniversite hayatım boyunca düstür ettiğim bir şey var eğer bütün hayatımda bunu kullansaydım ve hala kullanabilseydim bambaşka yerlerde olurdum:
    üşenme erteleme vazgeçme
    Sagolasin yalnizlik.. cok tesekkür ederim, gercekten neler hissttegimi cok güzel ifade etmissin.. Dedigin gibi kolay görünüyor herkesin gözüne yasadiklarim.. Ailemin yanimda olmamasi ve yalniz yasiyor olusum en büyük eksiklik...Ne güzel yazmissin üsenme erteleme vazgecme. Buraya gelmeden önce calisma masamin önünde bu yazi yaziliydi.. Simdi yine yazacagim.. ve harekete gecmek icin beklemiyorum hemen simdi kalkiyorum ayaga

goffee
    Guest

Bagımlı bir yapın var anladıgım kadarıyla.
    Mecburi hissedinceye kadar yapmıyorsun.
    Yanlış öğretiler edinmişsin.
    Yaptıgın işleri birileri kızmasın yada birileri begensin diye yapmışsın bu zamana kadar.
    Okul bizler için vardır başkaları için değil.
    Hayatını kendin yönetmiyorsun yönetimini ele gecirmeden kendine gelemezsin.

Alıntı xetraxs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ve harekete gecmek icin beklemiyorum hemen simdi kalkiyorum ayaga
    tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum
    bu ömür nasıl geçer, uçurum kenarlarında??

Karar Dönemi okur-yazar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gurbetçi olmak çok zor bir durum. allah yardımcınız olsun.

sağlığınız eğitiminizden önemli bence. türkiye'ye gelip bir süre dinlendikten sonra tekrar okulunuza başlayıp başarılı olabilirsin.

ben artık başaramıyorum, yapamıyorum diye kendinizi şartlandırmayın. suçlamayın kendinizi.

başarılar dilerim.
    teşekkür ederim ALLAH'ım...

Karar Dönemi

Alıntı goffee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bagımlı bir yapın var anladıgım kadarıyla.
    Mecburi hissedinceye kadar yapmıyorsun.
    Yanlış öğretiler edinmişsin.
    Yaptıgın işleri birileri kızmasın yada birileri begensin diye yapmışsın bu zamana kadar.
    Okul bizler için vardır başkaları için değil.
    Hayatını kendin yönetmiyorsun yönetimini ele gecirmeden kendine gelemezsin.

Malesef bagimli bir yapim yok.. Hatta cok özenmisimdir annesi babasi yapacaksin baska cikis yolun yok deyip de yapanlara okumam icin ailem hic zorlamadi. Kendim istedim burada olmayi . Simdiye kadar yaptigim isleri zevk aldigim icin yaparak basarili oldum.. Kendimi mecbur hissettigimde boguluyormus gibi oluyorum ,yapamiyorum. Ne bileyim 3 gün sonra sinavim var diyelim mesela ben oturup uzak dogu dilleriyle ugrasiyorum ,korece ögreniyorum.. ya da sehir disina gezmeye gidiyorum falan..

Derdimi böyle apacik yazip okuyunca iyi oldu. Bugün yeni bir karar aldim .. üniv. degistirmeyi düsünüyorum. Katilim zorunlugu olan baska bir üniv. de ayni bölümü okuyacagim. Yine ayni sehirde olacagim.. En kisa zamanda her iki üniv. sekreterlikleriyle görüsüp eksik derslerimi baska uni. de yapacagim insallah..

Tesekkür ederim mesajiniz icin.. Imzanizdaki sözlerden de faydalandim sagolasiniz...

Alıntı yalnızlık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum
    Cok tesekkür ederim..

Alıntı okur-yazar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gurbetçi olmak çok zor bir durum. allah yardımcınız olsun.

sağlığınız eğitiminizden önemli bence. türkiye'ye gelip bir süre dinlendikten sonra tekrar okulunuza başlayıp başarılı olabilirsin.

ben artık başaramıyorum, yapamıyorum diye kendinizi şartlandırmayın. suçlamayın kendinizi.

başarılar dilerim.

Cok sagolasiniz samimi cevabiniz icin.. Evet dediginiz gibi ailemi görmek türkiyeye gitmek beni kendime getiriyor.. Türkiye dönüslerimde cok iyi ders calisirim bir an evvel ülkeme,evime geri dönmek icin... Bir süre sonra gözden uzak gönülden irak olmaya basliyor.. Farkli hissetmeye baslayip baska insan gibi oluyorum. Tatile az kaldi cok sükür.. 2 ay daha sabretmeliyim..

Sayfa 1/2 12 SonSon