8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Obsesyon olduğumu düşünüyorum!!!

Karar Dönemi

Post Obsesyon olduğumu düşünüyorum!!!

Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Ben 20 yaşında üniversite 2. sınıf öğrencisi olan bir gencim. Aslında hastalığımın ne olduğundan tam olarak emin değilim ama bu konuda sizlerinde görüşlerinizi almak istedim.
    Sorunlarım ilk olarak geçen yaz tatilinde başladı diyebilirim.Tatilde dedemlere gitmiştim. Orada şizofren hastası olan bir amcam var. Daha evvelki yıllarda uzun süre yanında kaldım. Onun hal ve haraketleri önceden beni etkilemezdi, ancak bu son gidişimde nedense onu o şekilde görmek içimde sanki benimde onun gibi olacakmışım hissi uyandırdı. Hastalık belirtisi olarak gösterdiği davranışları sanki bnde yaşayacakmışım gibi bir hal aldım. Bu hastalığın genetik tarafınında olması beni iyice içinden çıkamayacağım bir duruma gelmeme sebep oldu. Sürekli bu hastalık aklımın bi ucunda durdu. 3-4 aydır aslında tam düzeldim diyordum kendi kendime ancak yeniden başa geri döndüm. Bu düşüncelerimin ne kadar boş olduğunun farkındayım ancak nedense hep olumsuz düşünceler üretiyorum. Bazen bu düşünceme ek olarak farklı saçmalıklarda aklıma takılıyor. Mesela:
    İnsan bi şarkı dinler bu gün içinde diline takılırya, bana böyle olduğunda sanki o şarkıyı hiç unutamayacağım fikri aklıma geliyor.
    Artık eskisi gibi insanlarla doğal iletişim kuramayacakmışım hissi aklıma takılıyor ve mutsuz oluyorum.
    İnternette psikiyatri hastalıklarını okuyorum hemen her belirtiyi kendimde varmış gibi hissediyorum bu beni çok rahatsız ediyor. Buna ek olarak vücudumda ufak bi rahatsızlık dahi olsa hemen aklıma en kötü senaryolar geliyor. İçimden ya o şekle gelirsem diyorum. Ama aslında bu düşünceminde saçma olduğunun farkındayım.
    Arkadaşlarımla aram iyi ancak hemen her zaman bu olumsuz düşünceler aklımda olduğu için mutlu olamıyorum.
    Bazen kendi kendime ben nerdeyim ne zaman geldim buraya diyorum.
    Daha önceden hiçbir psikolojik rahatsızlık yaşamamıştım. Arkadaş çevrem olsun, akrabalarım olsun her zaman beni sevmişlerdir. Gittiğim yere neşe götürürdüm adeta.Ancak şuan kendimi çok yanlız hissediyorum.
    Çoğu gencin hayal bile edemeyeceği bi üniversitede eğitim görüyorum, aile bağlantılarım iyi ancak bu saydığım saçma düşünceler yüzünden hayatım bana zehir oldu. Şuana kadar çevremde kimse rahatsızlığımın, bi sorunumun olduğunu farketmedi(ailem dahil) kimseyede söylemedim ama artık dayanamıyorum sanırım psikiyatriye gideceğim çünkü bi rahtasızlığımın olduğundan eminim.

Karar Dönemi sibel_87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

merhaba,, şizofren ve diğer rahatsızlıklardan korkmak ve daha biçok anlamsız şey içinn endişe duymak genelde panik atak ve anksiyete bozukluğunda görülen bi durum bende anksiyete bozukluğu yaşadığım için biliyorum ,,size tavsiyem iyi bir psikiyatri doktoru edinip bunları anlatın ,,muhtemelen ilaç vericektir ilaçları düzenli kullanınca normale dönmeye başlarsınız..geçmiş olsun.
    Yaşayanlar için umut her zaman vardır. Umutsuzluk, ölüler içindir.

Karar Dönemi

Alıntı sibel_87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,, şizofren ve diğer rahatsızlıklardan korkmak ve daha biçok anlamsız şey içinn endişe duymak genelde panik atak ve anksiyete bozukluğunda görülen bi durum bende anksiyete bozukluğu yaşadığım için biliyorum ,,size tavsiyem iyi bir psikiyatri doktoru edinip bunları anlatın ,,muhtemelen ilaç vericektir ilaçları düzenli kullanınca normale dönmeye başlarsınız..geçmiş olsun.
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Elbetteki bu rahatsızlıkların tamamen geçmesi zordur ama bn yinede sorayım bu rahatsızlığın ortadan kalkma ihtimali nedir? Ayrıca panik atak ve anksiyete bozukluğu dediğiniz rahatsızlıklar okb ve şizofreniden daha ağır hastalıklar mı? Ve son olarak bu rahatsızlığı yaşadığınızı söylemişsiniz şuanki durumunuz nasıl?

Karar Dönemi sibel_87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

rica ederim bu tarz rahatsızlıklar genelde dirençlidir uzun süren ilaç tedavisi ve terapi ile oldukça yol alınabiliyo.. bütün rahatsızlıklar yaşayana zor gelir tabikii ,,şizofren daha ağır bir rahatsızlık diğerleri okb,anksiyete ve panik atak kaygı bozukluğu içinde geçen rahatsızlıklar ,,panik atak ve anksiyete benzerdir okb ise takıntı rahatsızlığı burda kaygıdan çokk saçma olduğunu bildiğin halde tekrarlanan şeylerdir sürekli el yıkamak banyo yapmak temizlik gibi..benim anksiyete bozukluğum geçmişti yaklaşık 8 aylık süredir yoktu bu sene kpss giricem stresli dönemdeyim bu yüzden tekrarladı ve ilaca tekrar başladım..öyle işte
    Yaşayanlar için umut her zaman vardır. Umutsuzluk, ölüler içindir.

Karar Dönemi

Standart Ankiyete Bozukluğu

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) da bir anksiyete bozukluğudur. Obsesyon (takıntı) doğası itibarıyla rahatsızlık veren düşüncenin zihinden uzaklaştırılmaya çalışılmasına rağmen tam tersine daha çok aklına gelmesi ve daha çok rahatsızlık ve anksiyete uyandırması ile karakterizedir. OKB hastaları düşüncelerinin saçma olduğunu bildiklerini söylerler. Ya da 'benim böyle düşünmem saçma değil mi, söyle saçma değil mi?' diye sorup dururlar etraflarındaki yakınlarına. Oysa bu da bir emin olamama obsesyonudur. Mantıkları doğruyu söylemesine rağmen, zihin 'sürekli ya yanılıyorsan' der.

Herkesin zaman zaman obsesif düşünceleri olabilir. Özellikle sıkıntılı, stresli zamanlarda kontrolün elden çıkacağı korkusu ile hayatımızdaki birçok şeyi kontrol etme, tekrar tekrar düzenleme (hem zihinsel, hem dünyasal) , sıraya koyma ihtiyacı hissederiz.

Peki ne zaman bir OKB hastası oluruz? Kabaca sınır şudur. Bu düşünceler ve eylemler (kompulsiyonlar) artık dayanamayacağımız kadar bize sıkıntı-anksiyete oluşturuyordur. Zamanımızın büyük bir kısmı bunlarla geçiyordur. Ailevi, toplumsal , mesleki ilişkilerimiz ve işlevselliğimiz bozulmuştur. Artık tedavi zamanı gelmiştir.

Karar Dönemi

Arkadaşlar bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Artık bu saçma düşüncelerden başka şeyler düşünemez hale geldim. Otobüste, sosyal ortamlarda kendimi rahat hissedemiyorum. Sanki ben o insanların dışında bi dünyadayım. İnsanlarla iletişim kurmaktan korkuyorum. Toplum içinde telefonla konuşmaktan çekiniyorum. Bu kaygılarım öncedende vardı ama böyle kafama takmazdım. Sanırım bu şizofiren olma korkusu hepsini tetikledi. Zaten bu internet beni iyice kötü etti. Okuduğum yazılar kafamda yer etti artık her davranışımda o psikolojik rahatsızlıkların belirtilerini arıyorum ve öyle olduğum kanısına varıp mutsuz oluyorum. (özellikle şizofreni belirtilerine takılıyorum) bu da beni iyice kötü ediyor. Bazen iyi oluyorum bu düşüncelerimin ne kadar boş olduğunu anlıyorum bazen ise umutsuz bir hal alıyorum. Ailemin benden beklentileri çok onları ilerde mutlu edemezsem diye çok korkuyorum. Bilmiyorum bu nasıl bi hastalık ama sizden durumum hakkında düşüncelerinizi bekliyorum

Karar Dönemi

Standart uzmana sorun!!

emre123,
    Anksiyete ve obsesif düşüncelerin eşlik ettiği disforik (hoş olmayan, istenmeyen) bir durum tarif ediyorsunuz. Ama sorularınızın amacı net değil gibi.
    Sanıyorum öğrenmek istedikleriniz
    1. Durumunuz bir hastalık mı, değil mi?
    2. Tedaviye ihtiyacınız var mı, yok mu?

Ama bu soruların cevabını bir uzmandan alabilirsiniz. Çünkü 'İnsanlarla iletişim kurmaktan korkuyorum. Toplum içinde telefonla konuşmaktan çekiniyorum.' durumuyla ilgili konuşulabilecek o kadar çok şey var ki!! Neden, ne durumlarda, ne sıklıkla, ne kadar rahatsız edici, ne kadar hayatınızı etkiliyor?? Tek bir şikayetin bile tedavi edilmesi gerekebilir. Ama bu soruların cevaplarını bilmek gerek.

Karar Dönemi

Aslında iletişim kurmamda bi sıkıntı yok karşıdaki insanda bi sorun olduğunu sezmiyordur ancak ben rahat edemiyorum nedense. telefonla konuşmakta aynı şekilde, konuşuyorum bi sıkıntı dışardan gözlenmiyor ama rahat edemiyorum. Her insan illaki biraz çekinir belki benimkide böyle birşey ancak sorun önceden bu gibi şeyleri kafama takmazdım taksamda normal birşey der geçerdim. Şuan öyle diyemiyorum işte sıkıntılarımda bu noktada ortaya çıkıyor belkide.