10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Psikiyatrik hastalığı belirleyen özel belirti ve bulgular

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Psikiyatrik hastalığı belirleyen özel belirti ve bulgular

Bilinç : Durumun farkında olma halidir.

Anksiyete : İç ya da dış bir tehlike beklentisinden kaynaklanan endişe halidir.

Korku : Bilinçli olarak tanınan ve gerçek bir tehlikeden kaynaklanan anksiyetedir.

Ajitasyon : Motor huzursuzluğun eşlik ettiği şiddetli anksiyetedir.

Panik : Ani başlayan ve dönem dönem gelen otonomik boşalmalar ve bunaltıcı bir

korku hissinin eşlik ettiği yoğun anksiyete ataklarıdır.

Ruhsal Bozukluk : Sıkıntı ve yeti yitiminin birlikte görüldüğü klinik olarak belirgin bir davranış

bozukluğu veya ruhsal sendromdur.

Psikoz : Gerçeği hayalden ayırt etme yeteneği kaybolmuş, yeni bir gerçekliğin

yaratılmasıyla birlikte gerçeği değerlendirme yetisi bozulmuştur.

Hezeyan : Dış gerçeklikle ilgili hatalı çıkarımlara dayanan yanlış inanışlardır. Hastanın

zekası ya da kültürel geçmişiyle ilgisi olmayıp mantıklı tartışmalarla düzeltilemez.

Obsesyon : Bir düşünce ya da duygunun mantıklı bir çabayla bilincinden

uzaklaştıramayarak ısrarlı bir biçimde var olmasıdır.

Kompulsiyon : Bir eylemi yerine getirme yönünde patolojik bir zorunluluk duyulmasıdır.

Yinelenen davranış bir obsesyona yanıt olarak yapılabilir ve bu davranış kendine özgü kurallara

göre yapılır. Bunu önleyecek başka bir şey bulunmadıkça kendi kendine sonlanması da mümkün

olmayabilir.

Fobi : Bazı özel durum ya da uyaranlardan sürekli olarak mantıksız ve abartılı

biçimde korku duyulması ve korkulan uyarandan kaçınmak için güçlü bir istek duyulmasıdır.

Sosyal Fobi : Toplum içinde küçük düşmekten, toplum içinde konuşmaktan, etkinlikte

bulunmaktan veya başkalarının yanında yemek yemekten korkmaktır.

Hallüsinasyon : Gerçek bir dış uyaran olmaksızın hatalı nitelikte duyusal algılamanın

olmasıdır.

Çoğul Kişilik : Bir kişinin değişik zamanlarda birbirinden bütünüyle farklı iki ya da daha çok

kişilik ya da karakterlerde görülmesidir.

Amnezi : Geçmiş yaşantıları hatırlama yetisinin kısmen ya da tümüyle kaybıdır.

Zekâ : Anlama, hatırlama, esneklik ve önceden öğrenilmiş olanları karşılaşılan yeni

durumlarla bağdaştırıp bütünleştirebilme yetisidir.

Demans : Bilinç bulutlanması olmaksızın entellektüel işlevlerin organik ve genel

bozukluğudur.

İçgörü : Hastanın kendi durumunun ( belirtilerinin) anlamını ve gerçek nedenini

anlama yeteneğidir.

Yargılama : Bir durumu doğru olarak değerlendirebilme ve o duruma uygun davranabilme

yetisidir.
    kaynak

anduril
    Guest

recovered memory:30 yıl önce yaşananı pat diye şimdi hatırlama diye birşey varmış yeni duydum

anduril
    Guest

benim beğnimdeki sorunu anlattınız resmen ben 15 yıl önce olan küçücük anlamsız bir kötü sözü bile hatırlıyorum. unutamıyorum kabullenemiyorum he diyip geçemiyorum. arkasındaki kötülüklere tenezzül etmeyim yoluna devam eden insan bu hayatta başarılı olur bense sürekli arkama bakıp bak şuda olmuştu buda böyle deyip dururum. yani geçmişi didikleyerek günümü geçiriyorum. mesela ilginçtir çocukluğumdaki hafızamda hiç mutlu anım yok. hep kötüleri hatırlıyorum =(

Banned

benim yaşım çok daha ileri olduğu için ben 40 yıl öncesini de hatırlıyorum.

anduril
    Guest

isterseniz chat'te anlatın sizin sorununuz nedir?

anduril
    Guest

zaman ver ver ömür bitcek goffee aman güzelleride hatırlamayım deyip geçiştiriyorum artık zaten =)

anduril
    Guest

en azından ilaç kullan demediğine seviniyorum

Karar Dönemi

http://m.on5yirmi5.com/sizofren-olma...iz-115356.html
    şu linkte şizofreni olmadigimizi nasil anlariz kismi yazyr ve şizofreninin bazi hastaliklarla karstrilabildgni yazyr

Yigit
    Guest

Bu terimlerin Türkçe karşılıklarını bulup, parantez içerisinde belirtsen çok daha yararlı ve güzel bir iş yapmış olursun.

Cahillik Dönemi gülfem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bi nevi sözlük gibi olmuş...