9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: 32 aylık ve konuşmuyor..........

Standart 32 aylık ve konuşmuyor..........

slm... aranızda yeniyim... oğlum 32 aylık. söylediğim herşeyi çok çok iyi anlıyor ama konuşmuyor.... sessiz sinema oynuyor... ağzından 1 kelime çıktığı an kıkır kıkır gülüp elini yüzüne kapatıyor.... konuşmasının tam olmadığını anlayıp susuyor bence... önerielriniz nedir?

Karar Dönemi

merhabalar...
    bence direk bir uzmana danışın. olumsuz bir örnek vereceğim ama arkadaşımın çocuğu da 2,5 yaşındaydı ve hiç konuşmuyordu. Doktora gittiğinde midesinde kurt bulundu. Bu kurtlar çocuğun aldığı gıdaya ortak oldukları için çocuğun gelişimi geri kalmış. İlaç tedavisi ve rehabilitasyonla çocuk 2 aya kalmadan konuşmaya başladı. Hiç akla gelmeyen sonuçlar çıkabiliyor karşımıza. özellikle çocuklar için sürekli hekimlere başvurulmalı. bir rahatsızlık olmamış olsa bile kontrolden geçmiş olunur.

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Doktora gitmekte yarar olabilir ama ben endileşelenecek çok bir durum olduğunu sanmıyorum.
    Her çocuğun konuşma, yürüme, tuvalet tutma becerilerini kazanma zamanı farklıdır Kimisi erken kimisi geç öğrenebilir.
    Tanıdığım bir kız çocuğu 4 yaşına yakın konuştu,(şu an gayet güzel gidiyor herşey) erkek çocuğu da şu an 3 yaşını bitirdi ama o da cümle kuracak kadar konuşmuyor.
    Konuşmak onun için sıradan bir şey olmadığı için ağzından kelime çıkınca utanıyor olabilir. Yetiştirmeyle de ilgili, konuşunca ne gibi davranışlar gösteriyorsunuz mesela.
    Uzman değilim, bildiğim kadarıyla yardımcı olayım dedim
    Hayatı emen karanlık.

goffee
    Guest

Abim 3 yaşına kadar konuşmamış şimdi susturamıyoruz
    En yakın arkadasımın yegeni 4 yaşında konuşmaya başladı sonuc pek bilmiyorum epeydir görmedim.
    Arkadaşımın bu yegeninin dayısıda geç konusmuş hiç sorunu yok Asgeri okul bitirmiş subay olmuş.
    Bununla birlikte bende bir doktora gitmenizi öneriyorum.
    Sonucu bizimle paylaşırsanız bizde seviniriz.

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir uzmana danışın genelde oluşan sorunları bu gibi erken dönemde müdahaleyle çabuk bir şekilde çocuğunuz atlatabilir. Bazen sebebi kolay aşıla bilen psikolojik bir sorun da olabiliyor. Evde onun mutlu olmasını sağlayarak konuşmayı ve anlatmayı isteyeceği çok sevdiği şeyler yapabilirsiniz.
    HAYALPEREST

en yakın arkadaşımın yeğeni konuşuyor ancak tam söylemiyordu kelimeleri.babası bütün tetkiklerini yaptırdı en son psikolojik olabilir diye psikoloğa da götürdüler.meğer çocuk duymuyormuş.yani tamamen değil ama %40 duyabiliyormuş.bence gecikmeden doktora başvurun.
    bu ömür nasıl geçer, uçurum kenarlarında??

tşk ederim her yanıtınıza.... sanırım bize dr yolu görünecek... hiç istemiyorum oysa... yinede tşk...

Hydra
    Guest

Ailevi davranışların yanlışlıkları, çocukların reklam ve müzik kanallarıyla oyalanmaları konuşmada gecikir. Konuşma gelişimi başlarda ay ay sonra 1 yıl süre ile periyotlar halinde gelişim devam eder. Bebek dialoga girebilmeli (zamansal süre gelmişse), hareketleriyle cevap vermeye çalışıyor mu, 1 ya da 1,5 yaşına kadar ki konuşma denemeleri anlamlı mı anlamsız mı? , aileden gelen iletişime yanıt veriyor mu ( Sarılma v.s), dil altı bağı var mı?, odiyolog tarafından işitme testi sonucu, konuşma eğitimi almalı mı şeklinde değerlendirmelerin yapılması gerekir.

Anne baba çok fazla sosyal değilse sakin bir yapıları varsa çocuklarınında sakin olmasına neden olabilir. Genetik faktörler de etkilidir. Çocuğun otistik olup olmadığı değerlendirilmeli. Sosyal ortamlara sokmak konusunda aile yeterince gayret gösteriyor mu? şeklinde ek değerlendirme yapılmalıdır.

3 yaşına kadar konuşma konusunda gelişim tamamlanmaya doğru ilerler. Bazı kelimeleri yarım yamalak söylerler. Söylenemeyen kelimeler konusunda çocuklara baskı yapılmamalı.

Banned

Biraz Konu hortlatayim bari. Allah bos durani sevmez!