2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Sigaradan Kurtulmak Neden Zordur?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Sigaradan Kurtulmak Neden Zordur?

Sigara bağımlılığından kurtulmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay! Yeter ki kararlı olun ve nasıl bir yol izleyeceğinizi bilin .

Nİkotİn Bağımlılığı; özellikle akciğer kanserlerinin oluşumunda büyük rol oynar. Dokulara oksijen ulaşımını azaltır yüzde (15-33) Bu da kalp krizleri, beyin iskemik ataklarını düşük doğum ağırlığı ve hatta hamilelerde düşük yapmaya neden olabilir. Kolesterol seviyesini ve diğer bazı yağ fraksiyonlarını artırarak enfarktüs riskini artırabilir.

Damarlar üzerine vazokonstrüktör etki yaparak sistemik tansiyonun yükselmesine Ayrıca buna bağlı olarak ayak ülserlerinin oluşumuna ve arteriel damar yetmezlik ve tıkanmalarına neden olabilir. Diabetes Mellitus da varsa sinir ve böbrek hastalıklarını artırıcı rol alır. Gribal ve akciğer enfeksiyonlarına yatkınlık nedenidir. Ağız, boğaz, larenx ve mesane kanserlerine predispozan faktördür. Kan şekerini artırıcı özelliği vardır. Erkeklerde impotansa neden olabilir.

BAŞ AĞRISI VE TERLEME

Nikotinden kurtulmak neden zordur?

Bunun iki nedeni vardır:

1-Nikotin yüksek derecede organik bağımlılık yapar. Dolayısıyla sigara bırakmaya bağlı abstinens belirtileri fazladır. Bunlar: Anksiyete, terleme, çok çabuk irritable olma, baş ağrısı, ishal, konstipasyon, yorgunluk, baş dönmesi, uykusuzluk, dilde ve başta uyuşma, boşluk veya şişme hissi, konsantrasyon azlığı, dikkat eksikliği. Tüm bu belirtiler bırakmanın ardından ertesi gün ortaya çıkar.
    2- Birçok insan sigaraya psikolojik bağlıdır. Bağımlılar sigarayla sanki günlük diş fırçalamak veya yüz yıkamak gibi rutin bir ilişki içine girerler. Sabah kalkmasına yardımcı olduğunu düşünür. Üzgün veya mutlu olduğu zaman onunla paylaşma ihtiyacı duyar. Kendini relaks ettiğini düşünür.

Sigara bırakıldığında yaşanacak avantajlar

- Öncelikle kendi ağız ve teninin nikotin kokmayacağının hatırlatılması.
    - Gene nikotin kullanmamakla kendi ev, iş yeri ve çevresinde kirlilik yaratmayacağı
    - Sigarayı akupunkturla bırakırken 20. dakikada tansiyon ve kalp atım hızının regüle olacağı
    - 8 saat sonra kandaki oksijen seviyesinin normale yaklaşacağı
    - 48 saat sonra sinir hücrelerinin rejenarasyonun artacağı (Özellikle koku ve tat duyumunun artışı)
    - 2 hafta sonra akciğer kapasitesinin yüzde 30 artacağı
    - 2 hafta ila 3 ay arasında kan dolaşımının daha düzeleceği dolayısıyla yürürken nefes nefese kalmayacağı
    - 1 yıl sonra kalp ve koroner hastalık riskinin yarı yarıya azalacağı söylenmelidir.

Bırakmaya nasıl hazırlanmalı?

- Hem doktor, hem de çevre tarafından tarafından sigarayı bıraktığında sağlığını kazanacağının anlatılması
    - Sakinleşmek için farklı uğraşı alanlarına kaymak.
    - Egzersiz, hareket yürüyüş yapmak
    - Aile ve çevre desteği verilerek özellikle ilk 1 ay yanında sigara içilmemesi.
    - Bırakma gününün tesbiti.

Genellikle azaltarak değil, birden bire bırakmanın daha başarılı olacağının anlatılması.

Sigara bırakılırken hastanın bilmesi gereken diğer konular

- İlk 3 ay fiziksel bağımlılık kırılmasına karşın, psikolojik bağımlılık
    uzun bir süre devam edecektir.

Dolayısıyla bu dönemde başlama riski çok fazladır. Genellikle tek bir sigara, bağımlıyı o anda eski içme alışkanlığına döndürebilir.
    - Bu yüzden herhangi bir yer ve zaman diliminde kendisine sigara tutulduğunda 'Teşekkür ederim, almayım' değil,

Teşekkür ederim BIRAKTIM' demenin karşıdaki kişinin aynı zamanda size imrenmesine ve hayran olmasına da neden olur. Bu da size psikolojik bir tatmin sağlayacaktır.

Genellikle ilk 2 haftanın kişinin iştahının artabileceği, az miktarda kilo (1 ila 4 kg) alabileceği ayrıca bunun üzerinde kesinlikle durmaması gerektiği söylenmelidir.

Çünkü hem zayıflama hem sigara bırakma akupunktur tedavisi aynı anda uygulandığında başarısız olma riski de vardır.

Dolayısıyla kişi için hangisi öncelikli ise onunla başlamak daha doğrudur.

- Özellikle 1 hafta süreyle kesinlikle kahve ve alkol alınmamalıdır siyah çay ise açık ve az miktarda tüketilmelidir.
    - Tedavi süresince en az 2–3 litre sıvı özellikle su olarak alınmalıdır.
    - İlk hafta özellikle sigara içilen ortamlardan uzak durmalı

Dr. Murat TOPOĞLU
    aktuelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

anduril
    Guest

Dün sigarayı bıraktım =)