3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Sanal Kişilik Bozukluğu yeni bir psikiyatrik hastalık mı?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Sanal Kişilik Bozukluğu yeni bir psikiyatrik hastalık mı?

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan, teknolojik ürünlerin amacına uygun biçimde kullanıldığı zaman çok yararlı ve vazgeçilmez araçlar olduğunu, aksi halde kullanıldığında kişilik sorunlarına, yalnızlığa, depresyona, iletişim ve insan ilişkileri bozukluklarına yol açabildiğini söyledi.

Türkiye'de özellikle sosyal paylaşım sitelerinin aşırı kullanıldığını belirten Doğan, şunları söyledi: ''Türkiye'de bu siteler ya anlamsız geyik muhabbetlerine ya da çöp çatan sitelerine dönüşmüş durumda. Gençler maalesef hiç konuşmadan, sesini duymadan, yüzünü görmeden, duygularını bilmeden karşılarındakiyle sürekli yazışıyorlar.

Bu da kişiyi gerçek dünyadan koparabilir. Sanal dünyaya geçen bir kişide de özellikle gördüğümüz yalnızlık, topluma uyum sağlayamama, içine kapanma, gerçek dünyadan kopma, depresyon ve ağır ruhsal bozukluklar görülebilir. İnternet genellikle bilgiye ulaşmak için değil, cinsel içerikli siteler için kullanılıyor.''

Sosyal paylaşım sitelerinin olumsuz örneklerinden birine son olarak üniversite öğrencisi genç bir kızın adına açılan paylaşım sitesi hesapları yüzünden intihara kalkışmasını örnek gösteren Doğan, ''Genç kız, arkadaşlarının uyarısı üzerine kendi adına açılan sayfaları görünce intihara kalkışıyor. Arkadaşlarına mesaj atarak söz konusu sayfalarla kendisinin hiçbir ilgisi olmadığını belirterek canına kıymak istemiş. Bu olay ülkemizdeki paylaşım siteleri kullanımının ne boyutta olduğunun en son örneği'' diye konuştu.

TEKNOLOJİ VE KÜLTÜR ŞOKUNA NEDEN OLUYOR

Paylaşım sitelerini aşırı ve amaç dışı kullananları genellikle kendine güvenmeyen, gerçek dünyada insan ilişkilerinde başarılı olamayan kişiler olarak tanımlayan Doğan, bu kesimin bir bölümünün de kişilik yönünden sorunlu olduğunu ifade etti.

Sanal ortamda bambaşka bir kişiliğe bürünülebildiğini, sansürsüz yazılabildiğini aktaran Doğan, ''Hayali de olsa bir başka kişi olabilmektedirler. Bu durum toplumumuz açısından tam bir teknoloji ve kültür şokudur, bir toplumsal hastalıktır'' diye konuştu.

ntvmsnbc
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

goffee
    Guest

Şu aralar insanların doğal ihtiyaçlarına bile hastalık olarak adlandırmaya çalışanlar oldugunu gözlemiyorum.
    İnsanların sıkıntılı anlarından faydalanmaya çalışan bu kesim hiç hoşuma gitmemeye başladı..

Karar Dönemi Banlıcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yazık teknolojiden uzkken teknoloji konusunda ahkam kesenler kervanına katılmış bir porfesörümüz daha oldu.
    Nereden mi çıkardım tabiki yazının satır aralarından.
    Şeytan ayrıntılarda gizlidir.