Sayfa 1/4 1234 SonSon
31 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Derealizasyon......

Karar Dönemi

Exclamation Derealizasyon......

Bu hastalığı yaşayanlar yazsın lütfen........ben bu hastalığı yaşıyorum yaşayan başkaları neler hissediyo merak ediyorum

Karar Dönemi

Nerdesinizzzzzzz

IDDQD
    Guest

Bugün yine başladı. Sanırım moralim normalin üstünde iyi olduğunda yaşamıyorum. Bu arada derealizasyon çok sık olan bir şey değil sanırım. Bu yüzden bu konuyla ilgili açılmış bir başlığa birden onlarca mesaj beklemek anlamsız. Belki bir kaç ay sonra aynı sıkıntıyı yaşayan birisi mesajını görüp yazacak. Yada belki yarın belki yarından da yakın.

Cahillik Dönemi NAR_K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Canada

eger mumkunse neler yasadiginizi anlatirmisiniz?
    HAYAT SENİ AĞLATMAK İÇİN UĞRAŞACAKTIR , SEN İNADINA GÜLMEYİ BAŞARABİLİYORSAN , HAYAT SENDEN GİZLİ AĞLAYACAKTIR ...

Karar Dönemi

ben 2005 yılında bir yakınımın ölümünden birkaç ay sonra çok ağır bir panik nöbeti geçirdim ve yaklaşık 2 yıl cipram kullandım ve iyi geldi. daha sonra müthiş bir ölüm korkusu yaşadım, sokağa çıkamaz oldum. namaza başladım kendimi ibadete verdim doktorlara gitiim cipram kullandım bişekilde yine geçti. lakin ne zaman bir derdim olsa hemen bu kötü hisler, panik geri geliyor. Bu ara stresli bir dönemim ve panik atak döneminde yaşadığım gibi etrafıma bir yabancılaşma hissediyorum. Evde anne babamla konuşurken bile sanki konuşan ben değilim, sanki hayal aleminde içindeyim, gerçekliğinden emin olamıyorum. Bu yaşadığım derealizyon yada başka birşeymi bilmiyorum ama buraya ve başka forıumlara yazan arkadaşların yaşadığı o dehşeti çok iyi anlıyorum. ben en kısa zamnda yine doktora gidecem ve sanırım bu hastalıkla barışık olmaktan başka çare yok. panik atak berbat bir rahatsızlık, insanın elinden tüm yaşamını, sevdiklerini alıyor.

Karar Dönemi

selam arkadaşım.Öncelikle çok geçmiş olsun.Öncelikle ilaca devam edip doktora tekrar gitsen de şunu bilki telkin yoluyla ben iyiyim demeye devam etmediğin sürece geçmiyor bu illet.Ancak sen kendini iyi hissettiğini ne kadar çok düşünürsen o kadar çok iyi oluyorsun.Ben de senin yaşadıklarının birebir aynısını yaşadım.Ama dediğim gibi ilaç bu hastalığın bir kısmını tedavi ediyor.Ve çoğunuluk olarak kişi kendisini tedavi ediyor.Bu yazdıklarım olumsuz düşünmene neden olmasın aksine iyi olduğunu ancak buna ne kadar fazla inanırsan o kadar çabuk ayağa kalkacağını söylemek istedim.
    Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

afrasiyap;95280]ben 2005 yılında bir yakınımın ölümünden birkaç ay sonra çok ağır bir panik nöbeti geçirdim ve yaklaşık 2 yıl cipram kullandım ve iyi geldi. daha sonra müthiş bir ölüm korkusu yaşadım, sokağa çıkamaz oldum. namaza başladım kendimi ibadete verdim doktorlara gitiim cipram kullandım bişekilde yine geçti. lakin ne zaman bir derdim olsa hemen bu kötü hisler, panik geri geliyor. Bu ara stresli bir dönemim ve panik atak döneminde yaşadığım gibi etrafıma bir yabancılaşma hissediyorum. Evde anne babamla konuşurken bile sanki konuşan ben değilim, sanki hayal aleminde içindeyim, gerçekliğinden emin olamıyorum. Bu yaşadığım derealizyon yada başka birşeymi bilmiyorum ama buraya ve başka forıumlara yazan arkadaşların yaşadığı o dehşeti çok iyi anlıyorum. ben en kısa zamnda yine doktora gidecem ve sanırım bu hastalıkla barışık olmaktan başka çare yok. panik atak berbat bir rahatsızlık, insanın elinden tüm yaşamını, sevdiklerini alıyor.

Karar Dönemi

1- Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması
    2- Terleme
    3- Titreme ya da sarsılma
    4- Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları
    5- Soluğun kesilmesi
    6- Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
    7- Bulantı ya da karın ağrısı
    8- Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
    9- Derealizasyon (gerçek dışılık duygular) ya da deparsonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
    10- Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu
    11- Ölüm korkusu
    12- Paresteziler (uyuşma ya da karıncalaşma duyumları)
    13- Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

Panik atak ile ilgili bilinmesi gereken gerçekler nelerdir?

Panik bozukluğu bir kalp rahatsızlığı değildir.
    Panik bozukluğu ölüme yol açan bir hastalık değildir.
    Panik bozukluğu bir akıl hastalığı değildir.
    Panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ilişkin hiçbir tıbbi bilgi yoktur.
    Panik atak insanı hem duygusal yönde hem de bedensel anlamda aşırı derecede zorlayan bir yaşantıdır fakat bunu yaşayan bilir ve dışarıdan anlaşılmaz.
    Panik atak sırsında yaşanan nefes alma sorununu aşmak için yapılan en büyük hata hızlı nefes alıp vermektir. Oysa o daha yorucudur, yapılması gereken derin ve sakin nefes almaktır.
    Atak geçireceğim diye dışarı çıkmaktan, kalabalık yerlere gitmekten korkmayınız. Bu konudaki temel davranışınız hastalıktan önce neleri yapabilmekteyseniz onları yapmayı sürdürmek olacaktır.
    İlaç tedavisi panik atakları azaltmak için etkilidir ama sadece ilaç yeterli değildir. Bunun yanında eğer psikoterapi alırsanız sorunla başa çıkmayı öğrenmiş olursunuz.
    Tedavi içerisinde bile atakları yaşamaya devam edebilirsiniz, ama nasıl engelleyebileceğinizi öğrenmiş olduğunuzdan daha hafif atlatacaksınızdır.
    Atak başladığında belirtilerin en yoğun yaşandığı süre 10 dakikadır. Sağlık kuruluşlarına gitmeye çalışsanız bile vardığınızda geçmiş olacaktır. Unutmayın fizyolojik değil psikolojik bir rahatsızlıktır

Karar Dönemi

Unhappy Derealizasyon :(

17 Yaşındayım kaygı bozukluğu teşhisi konuldu. Çok şiddetli derealizasyon yaşıyorum .s Hiç geçmeyecek gibi hissediyorum, bundan kurtulan var mıdır ? İyileşmek için neler yapmak gerekir ? Ne olur yardım edin

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Neler yaşadığını biraz anlatırsan daha iyi olucak.Neler hissettiğini falan.

Karar Dönemi

bende yaşıyorum zamanla geçiyormuş tedavi görüyormusun?

Sayfa 1/4 1234 SonSon