8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Sosyallesmede sorunlar yasiyorum

Karar Dönemi

Standart Sosyallesmede sorunlar yasiyorum

"İnsan, toplumsal bir varlıktır. Tek başına özgüvenini kazanamaz. Diğer insanlarla münasebetlerimiz neticesinde sosyal başarılar kazanırız ve bunlar da özgüvenimizi kazanmamızı sağlar. Aileler maalesef çocuklarına şu mesajı öyle bir aşıladılar ki; "Okul, okul, okul… Sosyalleşmeden, sadece okul…" ...Toplumla haşır neşir olmazsa özgüvenini kazanamaz, kimliğini bulamaz, kendisini tanıyamaz. İnsanlar, kendimizi tanımamız noktasında ayna vazifesi görürler. Aynaya bakmadan kendimizi tanıyamayız. Kendimizi tanıyamadığımız zaman da kendimizden korkmaya başlarız. Kişi tanımadığının düşmanıdır. Kendinizi tanıyabilmek için sosyalleşmeli ve gözlemler yapmalısınız. Kendinizi sürekli yenilemeli, geliştirmelisiniz. " alıntı

Merhaba herkese! Universite ogrencisiyim. Sosyallesmede sorunlar yasiyorum ve bunun neticesinde ozguven ve kendimi tanimamda.

Tavsiyeleriniz neler arkadaslar?

üniveristede bu sorunumu aşmaya şçalışmış ve başarmış biri olarak diyorum ki konuşmaktan korkma ve ortamlardan çekinme . risk al her zaman . var olmak için var olduğunu göstermelisin . şimdi rahatlıkla sınıfta hocalarımla tartışıyorum düşüncelrimi var ettiğim oranda da saygı görüyorum . ve kendini geliştir, sakın korkma hata yapmaktan . ben korkularımın üstüne gittim tek çözümü bu, sosyalleşmek geniş bir konu insnalarala yeri gelir gülersin yeri gelir ağlarsın samimiyet önemli . sosyallik algısı da değişir bence kişiye göre kimine göre çok arkadaş olunması sosyalliktişr ama bence öyle değil sen kendini birey olarak var edebiliyorsan saygı görüyorsan , ve değr verdiğin kalitede insanlarla bir aradaysan budur önemli olan. kendini gerçekleştirmek için kendini sorgula bu çok sancılıdır ama sonuçları her zman meyve verir bu sorgulamanın..

IDDQD
    Guest

müjde müjde sizee! parizyenden müjde sizeee! zarif sağlam esnek çoraap, güzel çoraap müjdeEe!!

Ben sosyal fobiğim. Ama en sosyal olduğum zamanım üniversite yıllarımdı. Orada insanlar çocukluktan çıkmış oluyorlar. Bu yüzden iletişim kurmak daha kolay oluyor. Peki senin sosyalleşmene engel olan etmenler neler? Nedir seni engelleyen?_

Karar Dönemi aragorna88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Tanımlanamıyor

Kendi tarzında kitap okumalısın,tarzında müzik dinlemelisin,giysilerini tarzına göre giymelisin,tarzına göre film seyretmelisin. Yani kendi tarzını yaratmalısın.Tarzını belirledinmi.Süper
    Konuşmana akort çektinmi.Süper
    Geldik sosyal fobiyi kafadan atmaya.Gidiyorsun Kişisel gelişim kitapları alıyorsun 4,5 tane ve hepsini okuyorsun.Özgüvenini kazandınmı!

Gidip Ünide tarzına göre bir grupa katılıyorsun.Konuşmaktan çekinmiyorsun.(Şunu unutma kimsenin senden bir farkı yok.)
    Ve bir bakmışın sosyal olmussun

Not:Küçük düşebilirsin.Kafaya takmamalısın.Hayatında küçük düşmeyen yoktur.Alay edilebilirsin.Hayatında alay edilmeyen yoktur.Bunları kafaya takma...
    Konu aragorna88 tarafından (07-03-2011 Saat 11:15 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Alıntı sevdadandır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üniveristede bu sorunumu aşmaya şçalışmış ve başarmış biri olarak diyorum ki konuşmaktan korkma ve ortamlardan çekinme . risk al her zaman . var olmak için var olduğunu göstermelisin . şimdi rahatlıkla sınıfta hocalarımla tartışıyorum düşüncelrimi var ettiğim oranda da saygı görüyorum . ve kendini geliştir, sakın korkma hata yapmaktan . ben korkularımın üstüne gittim tek çözümü bu, sosyalleşmek geniş bir konu insnalarala yeri gelir gülersin yeri gelir ağlarsın samimiyet önemli . sosyallik algısı da değişir bence kişiye göre kimine göre çok arkadaş olunması sosyalliktişr ama bence öyle değil sen kendini birey olarak var edebiliyorsan saygı görüyorsan , ve değr verdiğin kalitede insanlarla bir aradaysan budur önemli olan. kendini gerçekleştirmek için kendini sorgula bu çok sancılıdır ama sonuçları her zman meyve verir bu sorgulamanın..
    Cok iyi yapmissin, korkularin uzerine gitmek sart...

Karar Dönemi

Alıntı IDDQD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    müjde müjde sizee! parizyenden müjde sizeee! zarif sağlam esnek çoraap, güzel çoraap müjdeEe!!

Ben sosyal fobiğim. Ama en sosyal olduğum zamanım üniversite yıllarımdı. Orada insanlar çocukluktan çıkmış oluyorlar. Bu yüzden iletişim kurmak daha kolay oluyor. Peki senin sosyalleşmene engel olan etmenler neler? Nedir seni engelleyen?_
    Bende aliskanlik olmus lise yillarimdan beri.Eylenceyi,gezmeyi pek beceremiyorum,okumaya alismisim daha cok,fakat eylenmeyi seven biriyim de
    ..Kendimi tutuyorum,engelliyorum...

Karar Dönemi

Alıntı aragorna88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi tarzında kitap okumalısın,tarzında müzik dinlemelisin,giysilerini tarzına göre giymelisin,tarzına göre film seyretmelisin. Yani kendi tarzını yaratmalısın.Tarzını belirledinmi.Süper
    Konuşmana akort çektinmi.Süper
    Geldik sosyal fobiyi kafadan atmaya.Gidiyorsun Kişisel gelişim kitapları alıyorsun 4,5 tane ve hepsini okuyorsun.Özgüvenini kazandınmı!

Gidip Ünide tarzına göre bir grupa katılıyorsun.Konuşmaktan çekinmiyorsun.(Şunu unutma kimsenin senden bir farkı yok.)
    Ve bir bakmışın sosyal olmussun

Not:Küçük düşebilirsin.Kafaya takmamalısın.Hayatında küçük düşmeyen yoktur.Alay edilebilirsin.Hayatında alay edilmeyen yoktur.Bunları kafaya takma...
    Kisisel gelisim kitaplari cok okudum,yararini gordum yeri gelince. Sanirim pozitif dusunmek en dogrusu!

Karar Dönemi

Slm Mujde , Oncelikle Yazini Okudum Yaziyi Senmi Yazdin Bilmiyorum Ancak Cok Guzel Ve Anlamli bir Yazi.
    Yazinda Sosyallesmede Sorun yasadigini Yazmissin Ve Ozguven Sorunu Yasadigini Belirtmissin. Aslinda bende Sosyallesmede Belirli oranlarda Problem Yasiyorum diyebilirim.
    Sosyallesme Konusu aslinda Cok Detayli bir Konu. Yani Onlarca Faktör Ve Duygu BU Konuyu Etkileyebilir ve Tetikliyebilir.
    Ornegin
    1. Kisinin Cocukluk ve Ozellile Ergenlik Donemindeki Yasadigi olumlu ve Olumsuz olaylar (Travmalar), BU Olumlu ve Olumsuzlari bir tartiya Yerletirdigimiz zaman Hangisi Agir basiyor Ve Digerini BAstirip Sindiriyor. Yani Eger Bir kisi Agirlik olarak Olumlu Olaylar Yasamissa tabikide Olumsuz olaylar Geri Planda Kalacaktir ve Kisi Kendisine Buyuk Aronda Guvenip Insanlarla Daha Kolay Iletisim Kurabilecektir.
    2. Kisinin Ailesi Veya Cevresindeki Akraba Veya Arkadasi Veya Tv de kendisine Ornek Aldigi Rolmodeller BU Rolmodellerin Psikolojik Durumu. Yani Kisinin Eger Ailesi Antisosyal ise bu Kisiye bulasabilme Riskini Tasiyordur. Veya Kisinin Arkadaslari Antisosyal Kisilige Sahibse Yine bu Kisiyi Dolayli Yollardan Etkileyecektir. Hatta Kisinin Tv de Kendisine Rol Model olarak Gordugu Sanatci Veya Yazarlar bile Kisinin Ruh halinde Psikolojisinde Etki Yapacaktir. Zaten Insan Oyle muthis bir Varliktirki baglanti halinde oldugu Her Nesneyle bir Etkilesim Icerisine Giriyor.
    3. onemli Noktalardan Birtanesi Kisinin Ergenlikten Su andaki Yasina KAdarki Cinsel Yasami. Yani Cinselligin Insanin Butun Psikolojisini derinden Etledigi bilinmektedir, Kisininin Ruh Halini Dunyada Binlerce Faktor Etkiler Kucuk Capta etkileyenler vardir BUyuk Capta Etkileyen Faktorler vardir, Ve Cinsellik kesinlikle Kisinin Butun Ruh Dunyasini Psikolojisini Cok derin birsekilde Etkileyen en onemli Faktorlerden birtanesidir.
    4. Kisinin Cevre Tarafindan Aldigi Saygi Toplum Icerisindeki Konumu.

Yani Bu Listeyi Aslinda Dahada Uzatabiliriz Ancak Senin acmis oldugun Antisosyallesme konusu bence bircok Faktorden kaynaklanmaktadir.
    Sadece Bir Noktaya ODaklanarak bu Sorun Cozumlenemez gibime Geliyor.
    Ancak Insan Isteyip Caba Goseterdikten Sonra da Mutalka Cozulebilinir bence.
    Konu umitxx1 tarafından (23-04-2011 Saat 11:00 PM ) değiştirilmiştir.