Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: şiddete karşı eğilimli olduğumu düşünüyorum

Karar Dönemi

Unhappy şiddete karşı eğilimli olduğumu düşünüyorum

Selamlar
    Öncelikle bu konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum eğer yanlış bir yere açtıysam özür dilerim. Ayrıca forumu okumadan hemen atladım belki bu forum bu tarz sorunlar için bir yer değildir ama sorunum artık yaşantımı kötü yönde fazlasıyla etkilemeye başladığı için sabredemedim.

Gelelim sorunuma, aslında dışardan bakıldığında gayet uysal ve zararsız görünüme sahip bir insan olarak göründüğüöü belirtmek isterim üstelik bu güne kadar hiçbir şiddetle alakalı vukuatım da olmadı. Ama esas sorunum zaten burda başlıyor.

Böyle bir yapıya sahip olmama rağmen özellikle çok sevdiğim insanlara ya da nesnelere karşı içimde bir şiddet duygusu besliyorum. Bu durumun farkına varmama sebep olan ise yaklaşık 7 ay önce küçücük bir yavruyken sahip olduğum çok sevdiğim kedim sayesinde oldu. Kendisi çok yaramaz bir hayvandı ve bazı istenmeyen hareketleri oluyordu kız arkadaşım da kediler konusunda deneyimli olduğu için ona danıştım ve kedime hafifçe vurmam gerektiğini söyledi. Olay burda başladı başladı aslında başta herşey iyi gidiyordu ancak bir süre sonra o çok sevdiğim kedime gereksiz yere vurduğumun farkına vardım. tabi bunun ardından da bir pişmanlık başladı. Ama onu hala çok sevdiğiminde farkındaydım. bazen kendimi kaybediyordum ve kendimi zaptederek yastığa vurmaya başlıyordum çünkü ona kıyamıyordum ama içimden de ona vurmak geçiyordu bunun üstüne ona bir zarar gelmesin diye bir bahaneyle onu kızarkadaşıma verdim. Aslında hala durumumun farkında değildim sonradan geçmişimi düşündükçe taşlar yerine oturmaya başladı. üstelik bu şiddet isteği sadece kedime karşılık değil diğer sevdiklerime karşıda beslediğimi farkettim. Mesela kız arkadaşım yanımda değilken ona vuruyormuşcasına yastıklara vuruyordum. Ya da ailemin yanındayken(yalnız yaşıyorum) bana çok iyi davranmalarına rağmen gereksiz yere kavga çıkarıyor ve onlara bağrıyordum sonra da pişman oluyordum. Ve ailemle fazla görüşmemin sebebinin de bu şiddet duygusu yüzünden kaynaklandığının farkına vardım.

Şimdi kız arkadaşıma bir zarar vermemek için sebepsiz yere ondan uzak duruyorum ve muhtemelen ayrılıcaz. Sevdiklerimi birer birer kaybettiğimin farkına vardım. Giderek yalnızlaşıyorum. Bana kim değer verirse ben de ona değer veriyorum yalnız yanında bir de şiddet duygusu oluyor. dolayısıyla kendimi monlara uzak tutuyorum ki saçma sapan bişey yapmıyım.

22 yalışında bir erkeğim bu tarz duygular içine en son 12 yaşında ergenlik döneminde girmiştim ama daha sonra bunları ergenliğe bağladım. Fakat bu duygular bir iki yıldır içimde tekrar yeşermeye başladı.

yardımcı olabilirseniz de olamasanız da çok teşekkür ederim.

goffee
    Guest

benmde doktora ilk gitme sebebim bu olmuştu.
    ben ilaç tedavisi sonunda bu sorunumdan kurtuldum.
    ancak sadece ilaç tedavisi yeterli değil.
    sakin ortamlarda bulunmalı ve kızmadan konuşmayı öğrenmelisin.
    isteklerinden bazen vazgeçmeyi bilmelisin.
    karşındakilerin acayipde olsa bazı şeylerden mutlu olması senide mutlu etsin.

Karar Dönemi

öğrenciyim gayet sakin bir hayatım var kızmadan konuşurum genelde zaten utangaç biriyim. doğru düzgün alkol bile almam ilaça ise karşıyım doktara gitmeyi de nedense pek istemiyorum çünkü kimsenin haberi olsun istemiyorum.

Karar Dönemi

Alıntı thinner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öğrenciyim gayet sakin bir hayatım var kızmadan konuşurum genelde zaten utangaç biriyim. doğru düzgün alkol bile almam ilaça ise karşıyım doktara gitmeyi de nedense pek istemiyorum çünkü kimsenin haberi olsun istemiyorum.
    . . Peki falcıya, büyücüye ne dersin...!? Burada bulunur mu bilmem ama; "he !" dersen bi çaresine bakarız...

Karar Dönemi

doktora gitmek istememenizi anlıyorum aslında benim çevremde de bir çok sorunu olan kişi doktor, psikolog lafını duyunca hemen vazgeçer. heralde eskiden beri doktora gidenlere deli akıl hastası gibi yaftalamalarda bulunulduğundan insanlarda da 'doktora deli gider benim ne işim var 'gibi düşünceler oluşuyor. Bunu belirtir ya da belirtmez farkındadır ya da değildir ama benim çevremde genelde bu yüzden gidilmez doktora siz ne için gitmiyorsunuz bilemem tabi ama merak etmeyin psikiyatriste ya da psikoloğa giderseniz bundan birilerinin haberi olacağına kesinlikle inanmıyorum tabi siz kimseye söylemedikçe. Psikolojik danışmada, danışanla danışman arasında geçenlerin gizli kalması (gizlilik ilkesi deniliyor) başlıca mesleki etik ilkelerdendir. Bu yönden şüpheniz olmasın anlattıklarınız tamamen orda kalır. eğer iyileşmek istiyorsanız bu kesinlikle gerekli. forum üzerinden ya da sanal alemden yeterli gelişme gösteremeyebilirsiniz çünkü danışma yüz yüze geçmesi gereken bir süreçtir ve çeşitli test, teknik, uygulamalar bulunur. Bunları ancak psikolog yanında yüz yüze görüşmelerle yapabilirsiniz. Bu düşüncenizden kurtulup psikoloğa gitmenizi tavsiye ederim. Böyle yapmanız bir fedakarlıkda değildir bu bir seçimdir. Eğer iyileşmeyi seçiyorsanız bunu yapmalısınız.

Hydra
    Guest

Öğrencisiniz, söz konusu problemin farkındasınız. İlaç kullanımı-terapi konusunda adım atmazsanız kimse size yardım edemez.

Saygılar

Karar Dönemi

galiba doktora görünmemek konusunda sizlere kendimi anlatamadım. bence de psikoloğa gitmek normal birşey ancak benim çekincem psikoloğa gittiğimin öğrenilmesi değil sorunumun öğrenilmesi ancak sizleri de duyduktan sonra artık gitmeye karar verdim. bir arkadaşımdan yardım isteyip en kısa zamanda gidicem teşekkürler

Hydra
    Guest

Alıntı thinner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    galiba doktora görünmemek konusunda sizlere kendimi anlatamadım. bence de psikoloğa gitmek normal birşey ancak benim çekincem psikoloğa gittiğimin öğrenilmesi değil sorunumun öğrenilmesi ancak sizleri de duyduktan sonra artık gitmeye karar verdim. bir arkadaşımdan yardım isteyip en kısa zamanda gidicem teşekkürler
    Ettiğimiz mesleki yeminler var.Bu konuda paylaşım konusunda sıkıntınız olmasın. Sorunun psikolok ya da psikiyatrist tarafından bilinmesi gerekli. Diğerlerinin bundan haberi olmayacaktır. Aldığınız karar için sizi tebrik ederim. Gelişmeleri okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Geçmiş olsun.

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ettiğimiz mesleki yeminler var.Bu konuda paylaşım konusunda sıkıntınız olmasın. Sorunun psikolok ya da psikiyatrist tarafından bilinmesi gerekli. Diğerlerinin bundan haberi olmayacaktır. Aldığınız karar için sizi tebrik ederim. Gelişmeleri okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Geçmiş olsun.
    Terapinin ilk prensibi gizlilik esasıdır. Konuşulan herşey terapi esnasında terapi odasında kalır. Birinci derecedeki yakınlara bile anlatılmaz. Ancak gerekiyorsa anne-baba bazı konularda bilgilendirilmelidir. Onlara ayrı danışmanlık verilir.

Hydra
    Guest

Alıntı Minnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Terapinin ilk prensibi gizlilik esasıdır. Konuşulan herşey terapi esnasında terapi odasında kalır. Birinci derecedeki yakınlara bile anlatılmaz. Ancak gerekiyorsa anne-baba bazı konularda bilgilendirilmelidir. Onlara ayrı danışmanlık verilir.
    Yorumumda yanlışlık mı farkettiniz

Sayfa 1/2 12 SonSon