3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kleptomanların Üçte İkisi Kadın

Karar Dönemi masiyas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Red face Kleptomanların Üçte İkisi Kadın

Kleptomanların Üçte İkisi Kadın
    İhtiyacı olmadığı halde dürtü denetim sorunu olarak ortaya çıkan Kleptomani (Çalma Davranışı) kadınlarda daha yaygın...

“Markete gittiğimde oradaki çikolataları çalmak için inanılmaz arzu duyuyorum. Bunun yanlış olduğunu biliyorum. Direniyorum, geriliyorum. Sonra çalıyorum ve müthiş rahatlıyorum. Ardından ise pişman oluyorum.”

“Çaldıklarımın hiçbir maddi değeri yok. Ivır zıvır, abur cubur vb. “

“Ben hırsız değilim”

“Çalmak için plan yapmadım. Düşünmedim. Sadece çaldım.”

Star Gazetesi'ndeki habere göre, bu sorun, kişinin ihtiyaç duymadığı halde, parasal değeri ile ilişkisiz olarak nesneleri çalma dürtüsünü engelleyememe halidir.

Kişi, çalma davranışının olumsuz sonuçlarını bildiği, bu davranışının sonucunda sıkıntı, utanç duyduğu halde dürtülerine karşı koyamamakta, aynı şeyi tekrarlamaktadır.

Engellenemez biçimde çalma dürtüsü olan kişi aslında çaldığı nesneyi alacak maddi güce genellikle sahiptir. Çalma davranışını planlamamış olabilir. Bu davranış genellikle aniden ortaya çıkar. Bu sorunda, çalma davranışı birinden intikam almak için yapılmaz.

Bu soruna sahip kişiler bu durumdan utandıkları için ve bunun hastalık olduğunu bilmediklerinden çok az bir oranda tedavi arayışına girerler.

KADINLARDA DAHA YAYGIN
    Çalma hastalarının (kleptomanların) yaklaşık üçte ikisini kadınların oluşturduğu görülür. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmesinin nedeni, erkeklerin böyle bir durumda bu rahatsızlığa sahip olduklarının fark edilememesi ve bunun sonucu olarak hastaneler yerine cezaevlerine gönderilmeleri olduğu düşünülmektedir.

Yakalanan dükkan hırsızlarının yüzde 5 ila 25‘inde kleptomani vardır. Kadınlarda 30-35 yaşlarından, erkeklerde 50-55 yaşlarından daha sık görülmektedir. Büyük çoğunlukla genç ergenlik döneminde başlayan, fark edilmez ise ve tedavi edilmezse uzun yıllar devam etme eğiliminde olan bir sorundur.

HASTALIĞIN 3 TÜRÜ BULUNUYOR
    Aralıklarla çalıp, uzun süre buna ara verenler, bir süre boyunca çalıp bir süre ara verenler, hayat boyu çalanlar, Çalma Hastalığı (Kleptomani) tedavisi mümkün olan psikolojik sorunlar arasındadır. Her vakayı kendi içerisinde değerlendirmek önemlidir. Bu sorun dürtüsel bir bozukluktur ve altta yatan psikolojik sorunlar vardır.

EŞLİK ETTİĞİ BOZUKLUKLAR
    Klinik çalışmalar ve gözlemler çalma sorununun nerdeyse hiçbir zaman tek başına yaşanan bir durum olmadığını göstermektedir. Bu sorunu dile getiren kişilerde, dürtüsel çalma ile beraber psikiyatrik bir ya da birkaç sorunun olduğu görülür:

• Depresyon

• Takıntılar

• Alkol ve uyuşturucu kullanımı

• Cinsel işlev bozuklukları

• Kişilik Bozuklukları

• Dissosiyatif bozukluklar

• Yeme bozuklukları

• Kompulsif alışveriş

PROBLEME YOL AÇAN ETKENLER
    Dürtüsel çalma, bazı kişilerde beyinle ilgili fiziksel rahatsızlıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir:

• Epilepsi

• Beyin Atrofisi

• Demans

• Bazı tümörler

AHLAKİ DEĞİL KLİNİK DURUM
    Erişkinlerde, dürtüsel çalma davranışında da çocukluk döneminde yaşanan travmatik deneyimler belirleyicidir.

Bu sorunu yaşayan çocuklarda ve ergenlerde görülen belirleyici nedenler arasında da sorunun başlangıcından önce yaşanmış travmatik olayların ya da aile içinde yaşanmış olan şiddet, duygusal istismar, kayıp gibi travmatik durumların etkili olduğunu görürüz.

Diğer taraftan, bir süredir devam eden ve halen varlığını sürdüren aile içi sorunların çalma davranışına yol açabildiğini gözlemleriz.

Dürtü kontrolünü sağlayan ilaçların yanında psikoterapi girişimleri bu rahatsızlığı büyük oranda tedavi etmektedir. Önemli olan bunun ahlaki durum olmadığını, hastalık olduğunu bilip bir uzmana başvurmaktır.

Star Gazetesi
    Bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkma;
    Anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma;
    Sessiz kalmak bir şey bilmediğin anlamına gelmez;
    Çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez;
    Herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun
    bir insanı küçümsemek akılsızlık,
    Çok büyük görmekte korkaklıktır.
    Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
    Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

paylasim icin tesekkürler .

Promi Lindsay Lohan tanirsin hem pop hemde film sanatcisi ..

bilmiyorum kac kere hapise yatti ama gecen haftadan beri yüzük hirsizligindan tekrar iceri girdi

kendisi hem uyusturucu bagimliligi hemde Kleptoman rahatsizligi var

Yararlı bilgiler..
    ps3 fiyatları, netbook fiyatları, ps3 oyunları, psp oyunları, fotoğraf makinesi hakkında bilgi edinmek için www.btsony.com sitesine girebilirsiniz. Btsony.com