3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kişilik bölünmesi (çoklu kişilik)

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Kişilik bölünmesi (çoklu kişilik)

Arkadaslar burda benim Hastaligimi anlatan bir baslik actim ,
    kendimi ifade edemedigimden ..bu nasil hastalik die soranlar
    burda güzelce beni anlatmakta.Burda 2. kisilikten yaziyor , bende 5.kisilik ten olusuyor.

kişide 2. bir benlik oluşur.kişilik bölünmesi olan bir kişide her an 2. benliğe geçiş yapılabilir.ve kişi normalde olduğundan daha garip davranır.sanki bedenini başka birisi ele geçirmiş gibi olur.ama bedeni başka biri ele geçirmio.sadece kişi,taciz,şiddt,aile içi sorunlar gibi nedenlerden dolayı oluşan kişişik bölünmesi denen psikolojik hastalığa yakalanmıstır.
    bilimsel açıklaması:
    Kişilik böyle bölünüyor
    Kişilik bölünmesi yaşayan kişilerde her bir benlik, kendi beyin bölgesini kullanıyor. Bir benliğin yaşadıklarına diğeri, yabancı birini izliyor gibi dışarıdan tanıklık ediyor

Kişilik bölünmesi sanıldığından daha 'derin' bir sorun. Her bir kişiliğin kullandığı beyin bölgelerinin ayrı olduğuna dair bulgular uzmanları şaşırttı.
    İçinde birden fazla kişilik barındırmak ve kişilikler arasında kontrolsüz geçiş yapmak olarak tanımlanan kişilik bölünmesi üzerine yapılan araştırmalar, bu psikolojik rahatsızlıkla ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya çıkarttı.
    Hollandalı bilim adamları, her bir benliğin kendi sinir sistemini kullandığını saptadı. Yani her kişilik, farklı beyin bölgelerini kullanıyor. Böylece her benlik, diğer benliğin yaşadıklarına dışarıdan tanıklık ediyor, o olayları bir yabancı yaşıyormuş gibi algılıyor.
    Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nde görevli Simone Reinders ve meslektaşları, çoklu kişilik teşhisi konulmuş 11 hastayı deneye tabi tuttu. Her bir hastaya çeşitli zamanlarda kendi travmatik otobiyografileri okundu. Denekler 'birinci benlik' durumunda olduklarında, daha çok duygularla ilgili beyin bölgesinin harekete geçtiği görüldü; birinci benlikler okunanları kendi öyküleri olarak tanıyıp tepki verdi. İkinci benlikler ön planda olduğunda ise okunanlar karşısında deneklerin farklı beyin bölgeleri harekete geçti. ikinci benlikteki denekler, bir başkasının öyküsü okunuyormuşçasına tepki verdi.
    Kişilik bölünmesinin tohumları genelde çocuklukta atılıyor. Cinsel taciz, tecavüz, aile içi şiddet gibi travmalar bu rahatsızlığın nedenleri.
    Dissosiyatif Bozukluklar
    Dissosiyatif Amnezi (Bellek Yitimi)
    Dissosiyatif Füg (Kaçış)
    Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu
    Depersonalizasyon Bozukluğu
    DİSSOSİYATİF BOZUKLUKLAR
    Genel özellikler, psikolojik nedenlerle orta çıkan bellek, bilinç, kimlik veya çevrenin algılanmasının kaybıdır. Herhangi bir beyin hasarı söz konusu değildir. Bu başlık altında 4 hastalık ele alınır
    alinti
    Konu Selina tarafından (01-09-2011 Saat 10:41 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

gerçekten merak ettim ,sende ne gibi belirtiler gösteriyor.bu konu hakkında bilgim olmadığı için yani böle bi konuya şahit olmadığım için soruyorum

Karar Dönemi

Standart Kişilik bölünmesi

Nereden başlayacağımı bilemiyorum,
    Ani kararlar alan, kazancımı aşacak kadar harcamalar yapan, aniden öfkelenen biriyim, normalde yapmayacağım bir çok şeyi yaptım.. Eşim benden boşanmadan aylar önce sürekli bir psikiyatr a birlikte gitmeyi öneriyordu oysa ben bir türlü bende herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyordum.. Velhasıl eşim benden ümidi kesip boşandı. Durumun ciddiyetine ikna olduktan sonra kendim bir psikiyatr a gittim. İlk seansın ardından anlattıklarımı dinledikten sonra bana Rixper ve Tegretol adlı iki ilaç verdi. Bir kaç ay kullanıp bıraktım, bipolar mani olabileceğimi düşündü..

Şimdi burada cevabını almak istediğim bir soru var ve bu benim için çok önemli.. Maalesef bipolar maninin bir çok belirtisini taşıyorum ancak "KİŞİLİK BÖLÜNMESİ" konusunda ciddi kaygılarım var. Uzunca bir zamandan beridir iki farklı kişiyi barındırdığımı görüyorum.. Biri hayatını gayet normal sürdüren ahlaklı kuralları olan düşünceli ama daha az özgüvenli biri, bir diğeri ise topluma, insan düşüncesine saygısı olmayan bencil, kibirli, egosu yüksek ve de ahlaksız biri.. Bu iki karakteri de yaşıyorum ve yaşadığımın da farkındayım.. Kendimi iyi hissettiğim her bir dakika diğer karakterimin yaptığı herşey için kendimden nefret ediyorum.. İşin kötüsü engel olamıyorum. Bununla ne kadar yaşayabilirim bilemiyorum, hayatımı mahvediyor.

Soru şu: Bipolar mani ile Kişilik bölünmesi aynı anda yaşanabilir mi?