8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Stresin Etkilediği Kas Ağrılarına Çare.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Stresin Etkilediği Kas Ağrılarına Çare.

Süleyman Demirel Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı, stresin neden olduğu kas ağrılarına çözüm buldu.

Genç-yaşlı, kadın-erkek neredeyse stressiz kimse yok. Stres sadece ruh değil, beden sağlığını da olumsuz etkiliyor. Kas ve eklemlerde sürekli ağrı hissettiriyor. Her 10 kişiden 2’sinde görülen fibromiyalji; yani strese bağlı kas ağrılarına çözüm bulundu.
    Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir grup öğretim üyesi bu hastalığa çare buldu. Çalışma iki aşamadan oluşuyor.

Önce ağrıların gerçekten strese bağlı olup olmadığı tespit edildi.

Süleyman Demirel Ünv. Tıp Fak. Biyofizik A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu konuyla ilgili şunları kaydetti:

"30 tane sağlıklı insanlardan 30 tane de hasta fibromiyalcilerden kan aldık. Ve bunlarda yaptığımız çalışmalar sonrasında stresin bunlarda önemli bir rol oynadığını gözlemledik."

Ardından; "Egzersiz, E ve C vitaminleri kullanılarak bu hastalığa çare bulunabilir mi?" aşamasına geçildi. 30 hasta 10’arlı gruba ayrıldı.

Bir grup sadece egzersiz yaptı, bir diğeri ise E ve C vitamini aldı. Son grup ise her ikisini de birlikte yaptı.

Süleyman Demirel Ünv. Tıp Fak. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon A.B.D. Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feray Soyupek, "Egzersizin çok faydalı olduğunu laboratuvar analizlerinde gördük. C vitaminin, E vitaminin hastanın tedavisine katkıda bulanabileceğini çalışma sonucunda gördük." şeklinde konuştu.

Günlük olarak alınacak bu vitaminlerin yanı sıra E ve C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmek de bu hastalığa karşı önemli bir kalkan oluşturuyor.

Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu da şunları söyledi:
    "Marul, maydonoz yemek, zeytinyağı tüketmek bu gıda ürünü maddeler de E vitamini bakımından gayet zenginler. Onların da bol miktarda tüketildiği zaman hastaların klinik semptomlarını azaltıcağını düşünüyorum."

Çalışma, İngiltere ve Amerika’daki önemli sağlık ve sosyal içerikli dergilerde de yer aldı.

TRT
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Hydra
    Guest

Tam konunun üzerine açıldı. Çok teşekkür ederim Selina bu başlığı okumalısın

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

evet hydra ,

sanki 9subatin icine dogmus

Hydra
    Guest

Alıntı selina Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet hydra ,

sanki 9subatin icine dogmus
    Gerçekten O halde bu bir mesaj olabilir.

IDDQD
    Guest

Millet bu yazıyı okuyup, vitaminlere dayanmasın. Egzersiz veya en azında günlük düzenli ve tempolu hareketler olmadan, sadece vitaminin faydası yok.

Hydra
    Guest

Alıntı IDDQD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Millet bu yazıyı okuyup, vitaminlere dayanmasın. Egzersiz veya en azında günlük düzenli ve tempolu hareketler olmadan, sadece vitaminin faydası yok.
    Çok doğru. Vitaminlerin antioksidan özellikleri var. Yanlış kullanım serbest radikaller üzerine negatif etki yaratarak kişiyi daha çok zora sokabilir.

Karar Dönemi sugibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

başlığı görünce heycanla okumaya başladım ama ne yazıkki ümid ettiğim cevabı alamadım
    ben uzun zamandan beridir kas ağrıları çekiyorum 2 sene önce doktorlara gitmeye başladım özellikle boyun ve sırt ağrılarım başta olmak üzere çok şidetli ağrılar çektim ilk gittiğim doktor pek bişey anlamadı doktorumu değiştirdimyapılan tahlikll ve çekilen röntgen sonuçlarımdan sonra ve bu ağrıların tek nedeninin strese bağlı olduğunu söyledi doktorum bana vitamin ve antidepresan yazdı açıkçası çok faydasını gördüm özelikle antideprasanı 6 ay kulanmamı söyledi ilacı kestiğim anda ağrılarım şidetlenmeye başlıyordu 1 sene ye yakın kulandım eskisi kadar ağrım olmasada yinede tam olarak strese bağlı olduğundan emin olamadımtekrar tekrar doktoruma aynı şikayetlerle gittim tabi benim isteğim üzerine mr çektirdim ve sonuç aynı hiçbirşey yok dedi doktorum
    çok uzattım ama demek istediğim hemen hemen hepimizin bildiği bi sonuç stres le tek başına vitaminlerin savaşacağına inanmıyorum daha doğrusu çeçici olarak bile yeterli değil malesef malesef stresli yaşamaya devam ettiğimiz sürece bu ağrılara mahkum kalacağız gibi bi durum çıkıyor ortaya

birde ben konuya başka bi gözle bakmak istiyorum eskiden annelerimiz aile büyüklerimiz çok daha zor şartlarda hayatlarını sürdürüyorlardı ezik büzük emir altında stres altında fiziksel olarak çok ağır işler yükleniyorlardı şimdiki gibi elektoronik eşyalar yoktu hayat bu kadar kolay değildi hiç bir yiyecek içecek bu kadar kolay ortamlarda sofralara gelmezken neden bu kadar hastalıklar yoktu
    şimdi tüm imkanlara sahipken neden bu kadar insanlar zayıf neden kaslarımız bu kadar zayıf neden sterese bu denli yenik düşüyoruz asıl sorun nerde
    belki biraz alakasız oldu kusura bakmayın ama içimden geldi ve yazdım
    yaşıyorum işte

Hydra
    Guest

Bence teknoloji ve imkanlar geliştikçe insanlar kolaya alışmakta ve bu organizmayı açık hedef haline getirmekte. Mesela eskiden ısınmak zor olduğu için daha kalın, yünlü giyecekler giyerlerdi, hasta olup yatağa düşmemek için. Böylece çetin şartlara daha elverişli olurlardı. Şimdi evlerde ısınma problemi olmadığı için (teknolojiyle gelen ) insanlar daha ince ya da eksilere göre daha ince giymekteler. Bu organizmanın şifresini bozuyor. Aksi durumda istemediğimiz bir durumla karşılaştığımızda istediğimiz durumu yakalayana kadar hasta oluyoruz.

Öğrenilmiş davranışlarımız var bir de öğrenilmeye açık olmayan davranışlarımız var. Mesela dokunma duyusuna verdiğimiz cevap, ağrı uyaranı ile ilgili olarak verdiğimiz tepki öğrenmediğimiz var olduğumuzdan beri olan davranışlar. Bebekler doğduğunda ağlamayı, gülmeyi bilerek doğarlar. Sonradan öğrenmezler ama bunları hayatta kalmak için kullanırlar. Bir ihtiyaç halinde ağlayarak annenin dikkatini çekip ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarlar. Stres durumlarıyla mücadele etmek ise öğrenilmesi gereken bir davranıştır. Komplike bir olaydır. Sadece tek bir etkene bağlı olmayan durumdur. İlaçlarla sadece bir düzleme indirilmesi başarılır. Bundan sonra kişi bunu öğrenmek zorundadır.