Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Stres İki Ucu Keskin Bıçak Gibi.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Stres İki Ucu Keskin Bıçak Gibi.

Stresin modern hayatın hastalık üreten ve tartışılan bir parçası olduğu gibi henüz 'aşısı' ya da 'serumu' bulunamamış ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten uzmanlar, stresin 'iki ucu keskin bir bıçak' olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre, belirli seviyede stres, motivasyonu artırıp başarıyı getiriyor ancak kontrol altına alınamadığı zaman ise pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, modern hayatta strese neden olan pek çok unsur bulunduğunu belirtti. Stresin belli ölçüde yararlı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Birsöz, "Belli ölçüde stres yararlıdır, uyarıcıdır, motivasyonun yolunu açar. Ayrıca mücadele ve sorunla baş edebilmek ve en büyük ödül olan başarı için gereklidir. Bunlar stresin olumlu yanlarıdır" dedi.

Kontrol edilemeyen ölçüdeki stresin ise zararlı olduğunun altına çizen Prof. Dr. Birsöz,

"O zaman vücutta adrenalin salınımı artar ve buna bağlı olarak pek çok rahatsızlık ortaya çıkar. Aşırı stres damar yapısını bozduğu gibi, immün sistemden hormon hastalıklarına, romatizmadan kansere, depresyondan korku, tedirginlik gibi birçok psikolojik rahatsızlığa neden olur" şeklinde konuştu.

Stresin 'iki yani keskin bir bıçak' olduğuna dikkat çeken Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, stresle baş etmenin en önemli yolunun 'korkmadan sorunla mücadele etmek' olduğunu belirtti. "Sorunu çözmeye çalışmak ve kontrolün bireyin kendi elinde olduğunun kavranması gerekiyor" diyen Prof. Dr. Birsöz, stresi kontrol altına almanın ise pozitif düşünceyle gerçekleşebileceğini ifade etti.

Modern hayatta pek çok unsurun strese neden olduğunu bir kez daha hatırlatan Prof. Dr. Birsöz, sözlerine şöyle devam etti:

"Stresi gidermek için pozitif düşünmek çok önemli. Olumlu düşünceler stresin kontrol altına alınmasında hayli etkin. Ayrıca yoga, meditasyon, egzersiz stresin yarattığı olumsuz düşüncelerin dağılmasını sağlar. Doğru nefes alıp vermek, açık havada 15 dakika bile olsa yürüyüş, kasları gevşetmek, sahip olamadıklarımızı değil de sahip olduklarımızı düşünüp mutlu olmak, yaşamın bir armağan olduğunu ve bu armağanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini bilmek stresle baş etmenin en iyi yollarıdır. Ayrıca tüm bunları bir klişe içinde değil bir yaşam felsefesi olarak kabullenmek, bireyin kendini mutlu hissetmesini sağlar."

aktuelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

yillardir sürüklüyor beni bu hastalik

paylasim icin tesekkürler 9subat

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

özür dilerim yanlis okumusum , İki uçlu duygu durumu bozukluğu sanmistim

Karar Dönemi sugibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

stresin de faydalı olduğunu hiç düşünmemiştim doğrusu

ama zararlarını biliyorum bendeki en büyük zararı ise öfkemi kontrol edemez hale geldim bunun üstesinden gelebilirmiyim acaba

paylaşım için teşekürler 9 şubat
    yaşıyorum işte

Hydra
    Guest

Mesele bu davranışı öğrenebilmekte. Yani stres durumlarında kendinizi kontrol altına alabilme ve bunu pozitif olarak çevirebilme. Kişisel olarak deneme ve deneyimlerle öğrenilmesinin yanı sıra, konu ile alakalı olarak psikolog, psikiyatri ya da psikolojik danışmanlardan yardım almak işinizi kolaylaştırır.

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesele bu davranışı öğrenebilmekte. Yani stres durumlarında kendinizi kontrol altına alabilme ve bunu pozitif olarak çevirebilme. Kişisel olarak deneme ve deneyimlerle öğrenilmesinin yanı sıra, konu ile alakalı olarak psikolog, psikiyatri ya da psikolojik danışmanlardan yardım almak işinizi kolaylaştırır.
    sanırım bu cevap banaydı psikiyatriye gittim bana bu sürecin biraz uzun süreceğini öyle hemen kurtulamayacağımı söyledi
    yaşıyorum işte

Hydra
    Guest

Alıntı sugibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanırım bu cevap banaydı psikiyatriye gittim bana bu sürecin biraz uzun süreceğini öyle hemen kurtulamayacağımı söyledi
    Evet. Ben eminim ki siz isterseniz ve bu amaç için çözüm yolları üzerine fikir yürütürseniz atlatabilirsiniz.

Evet. Ben eminim ki siz isterseniz ve bu amaç için çözüm yolları üzerine fikir yürütürseniz atlatabilirsiniz.
    inşallah birde bu çözüm yollarını uygulamakta kararlı olabilsem
    yaşıyorum işte

Hydra
    Guest

Alıntı sugibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    inşallah birde bu çözüm yollarını uygulamakta kararlı olabilsem
    Artılarla eksileri yan yana koyduğumuzda ne yapmamız gerektiğini farkedebiliriz. Sizde farkediyorsunuzdur. Sadece tamamlamak önemli. Bunu kendi kendinize yapamıyorsanız uzman yardımı almak yerinde bir karar olacaktır

Artılarla eksileri yan yana koyduğumuzda ne yapmamız gerektiğini farkedebiliriz. Sizde farkediyorsunuzdur. Sadece tamamlamak önemli. Bunu kendi kendinize yapamıyorsanız uzman yardımı almak yerinde bir karar olacaktır
    bulunduğum ilçede psikiyatri var bir defa gittim ilaç verdi tekrar gitmekte kararsızım sence bana yararı olurmu aslında ben terapi almak isterdim ama özele gidecek imkanım da yok şu anda
    yaşıyorum işte

Sayfa 1/2 12 SonSon