Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Öğlen Kahvesi

IDDQD
    Guest

Thumbs up Öğlen Kahvesi

Bugün öğren kahve içerken içerisinde birazcık kimyon, birazcık biberiye koydum. Aslında içer içmez köfte tadı alacağım için, dökeceğimi düşünmüştüm. Ama fena olmadı. Öyle bir yazayım dedim. Kimse bir şey yazmıyor, Nasreddin Hoca'nın "dostlar alış verişte görsün" dediği gibi, dostlar forumda yazdığımı görsün

Bu arada ben şeker koymuyorum belki ondan güzel olmuştur. Şeker koyanların alacağı tadı tahmin edebiliyorum; kuşbaşılı baklava.

Karar Dönemi tened - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu deneylerine devam edersen ilerde çok zengin olabilirsin.

Redbull'u satışa sunan adam mesela, bunu uzakdoğuda bir taksi şöförünün ayık kalmak için yudumladığı içecekten esinlenerek yapmış. Orda popüler yerel bir içecekmiş, onu modifiye etmiş.

Mesela fransız mutfağı tamamen deneyseldir.

Bakarsın sen de yeni bir şeyler bulursun

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

ama ido kimyon cayi var , aci biber cayida .. ayni sekilde acibiber cikolatasi gibi veya taneli karabiber cikolatasi

ben cok severim , üstelik nezleye vs. iide geliyor

Karar Dönemi

vayyyyyyyyyy....değişik tatlar güzeldir.........bende tarçınlı denemiştim)

Hydra
    Guest

Kahveyi çok severim. Hatta pek çok severim ama böyle bir tarif duymamıştım. Denemek istiyorum ama cesaretim yok

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

hydra en basiti , vanillla sekeriyle dene kahveni yamyammm

IDDQD
    Guest

@tened
    Sarı kantaron çayı acımsı olduğu için, kimyonla beraber karıştırılıp içilmesi gerektiğini okumuştum. Sarı kantaron çayını hiç denemedim, aslında merak da etmedim. Ama kimyonun nasıl olacağını merak ediyordum. Kahveyi açık ve şekersiz içiyorum. Aslında kahvenin bana pek bir faydası yok. Yani şöyle diyeyim, kahve içince uyku basar beni. Nitekim bugün de uyukladım.
    Neyse ne diyordum, Kahvenin kokusunu, tadını sevsem de aslında biraz da sıkıldım diyebilirim. Zaten eskiden çok koyu ve şekersiz içerken, artık açık içiyorum. Bu yüzden arada çeşitli aramolar denerim. Bu son denediğimin biraz daha yemek aroması gibi olacağını düşünmüştüm ama öyle olmadı.
    Fransızların özgün bir mutfağı olmadığı için, garibanlar herşeyi deneme yanılmayla öğrenmişler. Ama iyi pazarlıyorlar. Şimdi bir burjuvaya "fransız mutfağı" desen "oui! sivuple jödöpiyen bonjur" demeye başlar. Yani bizim turistler nasıl Türkiye deyince "sish kebab raki" diyor ya öyle. Sanki matah bir şey. Neyse uzattım. Bize gelsinler de mutfak görsünler.

@selina
    Kimyon çayını bilmiyordum da, acı biber çağı çok ilginç geldi. Fakat biberiye bir biber türü değil. İnce yapraklı bir bitki. Hatta bazen süs bitkisi olarak kullanıldığını görüyorum. Acımtırak ama nefes açan bir tadı var. Bu yüzden az miktarda kullanılır.

Annem de yemeklerin içine öğütülmüş karabiber yerine tane karabiber koymayı tercih eder. Yemeklerin içerisinde bile ağzıma çotur çotur gelip, bütün yemeği zehir etmesine tahmmül edemezken, bir çikolatanın içinde düşünmek bile istemem. Şimdiden midem bir tuhaf oldu.
    Acı biber çikolatası yerine bir porsiyon acılı adana daha makbule geçer benim için.

@nar tanesi
    Genellikle daha doğrusu son bir yıldır kahvemi ya tarçınlı ya da naneli içerim. Öyle de çok güzel oluyor, hele ki kabuk tarçınsa. Ama çabuk sıkılan birisiyim. Biraz değişiklik olsun istedim. İmkanın varsa taze nane yaprağı ile denemeni öneririm. Yoksa kuru naneyi demleme süzgecine koyarak deneyebilirsin. Poşet nane çayları ile aynı lezzete yaklaşılamıyor bile.

@Hydra
    Deneyebilirsin. Beğenmezsen dökersin.

@selina
    Vanilya ile denemek aklıma gelmemişti. Eminim o da çok güzel olur. Ama marketlerde satılan şekerli vanilin ile olacağını sanmıyorum. Kekte bile kullanmak istemem, dandik bir tadı var. Senin kastettiğin, çubuk vanilya değil mi?

IDDQD
    Guest

Bir de sütlü kahvenin içine yarım kapak muz likörü de çok lezzetli olur. Tavsiye ederim.
    Konu IDDQD tarafından (11-01-2011 Saat 09:09 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: hatalı yazım

Hydra
    Guest

Hımm.. En yakın zaman deneyeceğim. iyi oldu bu. Ne zamandır aynı tatlar diye şikayet ediyordum

Karar Dönemi gülenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

daha dün arkadaşlarımla yeni tatlara hiç açık olmadığımı konuşuyordum.yaşadığım yerin yöresel yiyeceklerine bile 6 yıl sonra cesaret edip tattım şimdi ise vazgeçemiyorum.
    akılımın bir tarafında kalsın bir gün mutlaka denerim.
    Öyle güzel sahneler kuruluyorki;
    bakan kendi maskaralığına gülüyor....

Sayfa 1/2 12 SonSon