3 Yıl önceki ben, Geçen günlerde psikoloji hocamız bize Prof. Dr. Üstün dökmen'in bi kitabını verdi, Küçük Şeyler şuanda 70. sayfadayım ve kitabı okumanı öneriyorum. Bu çekingenliğe ufaktan ufaktan başlayabilirsin. Mesela okulda günlük konuşmalardan biri, sınıfa girdiğinde 'günaydın' demen olacak, ilk başlarda sesin kısık çıkacak buna eminim ama daha sonralarda niye kısık sesle konuşuyorum ki diyeceksin ve 'herkese günaydın' şeklinde diyerek sınıfa gireceksin ve herşeyin ubk adar zor olmadığını bileceksin. Bende 9. sınıfta bu zorlukları çekiyordum yani 3 yıl öncesine kadar. İçine kapanık olman normal aynne bende bilgisayar delisiydim ve benim ortamım çok sosyal bi ortam istanbul'da heryerde sosyalleşebilirsin. Zamanla günaydın diyerek silgi isteyerek bunları attım. Tahtada bile utangaçtım hocalara karşı sınıfa karşı. Birde sınıfta şu piskoloji vardır. Arkdaş çevresinde yada seni kıskananlar olacaktır sen birşey yaprsın ve 'o böyle mi yapılır oğlum' şeklinde bir cevap alırsın ve yerin dibine düştüğüne sanarsın herkes gülüyordur, ama unutmaki kendisi senden daha iyisini yapamaz yapamıyorda. Bazen istisnayi durumlarda hocalarda gülebiliyor ama o hocalara mesefa koymanı öneririm

Heh bu arada şu konuyu da okumalısın