5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Kazık yemişlik endişesi

IDDQD
    Guest

Angry Kazık yemişlik endişesi

Dün moralim çok yüksekti. Her an herşeyi yapabilecek kadar iyi hissediyordum kendimi. Fakat bugün çok kötüyüm ve sinirliyim. Dün akşamdan beri, aklımı meşgul eden bir mesele var ve bu artık bütün zihnimi esir almış durumda. Mesele şu:

Dün bizikletimi tamirciye götürdüm. Adam vitesler,frenler ve iç lastikler için 50TL masraf çıkardı ve pazartesi teslim edebileceğini söyledi. Ben hiç düşünmeden onay verdim ve üstüne 20TL, masraflar için kapora verdim. Gün içinde bunu hiç düşünmedim. Çok sevdiğim bir arkadaşımla buluştum, çok güzel bir gün geçirdik. Akşam eve döndüğümde "50TL çok yahu!" diye düşünmeye başladım. Ama yine de düşüncelerimi, iyi olacağı yönünde düzenlemeye çalıştım. Sabah kalktığımda aklımda sadece 50TL masraf, hiç düşünmeden verilmiş 20TL kapora ve bugünün pazar olduğu vardı. Halbuki ben dün pazar sanıyordum; ertesi gün bisikleti alacağımı düşünmüştüm. Şu anda bu yediğim halttan başka bir şey düşünemiyorum. Yaptığım hata beni öldürüyor. Kahvaltıda durumu babama anlattım. O da hiç beklemediğim bir tepki verdi. "100TL'ye bisikletler var!" dedi ve haklıydı; 120TL'ye bisikletler gördüm.

Belki bu durumu, kendi sorunlarınızla karşılaştırıp küçümseyeceksiniz. Ama gerçekten çok yardıma ihtiyacım var. İyi hissetmemi sağlayacak fikirlerden ziyade, sizin bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum. Haklı mıyım bu konuda?

Not: Tamirci dediğim salaş bir yerdi. İnternetteki (örneğin delta bisiklet'deki) tiki bisikleti fiyatları ile karşılaştırınca gayet ucuz görünüyor. Ancak adamın kullancağı malzemenin kalitesi belli.

Bir de bugün pazar olduğu için sanayi kapalı. Yani "ben vazgeçtim" diyemem.

Karar Dönemi nil-007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NHerkesin başına gelebilecek bir olay.Farklı olansa insanların tepkileri.Benim gördüğüm bu tepki '' hesabını bilen'' birinin vereceği bir tepki.Bu kadar basit bir konu düşünmeye bile değmez diyen tiplerin ömür boyu para sıkıntısı bitmez. yani buraya kadar her şey normal görünüyor..Olmaması gereken şeyse artık olmuş bitmiş bir işin senin zamanını çalması..Pişmanlık duymakta haklısın ama birde şöyle düşün adam senden 20 tl fazla aldı diye sen bunu düşünerek bir 24 saatini heba ediyorsun.Zararın neresinden dönülse kardır.Zaten fazladan bir 20-30 tl gitti diyelim birde üstüne 24 saatini ziyan ederek uğradığın zararı daha da artırmış olmuyor musun ıdd?

Hydra
    Guest

Tamamen haklısınız ID.Sinirlerinizi bozmayın çünkü bana kalırsa bu olay çok güzel pozitiflikler barındırıyor.Mesela düşüncelerinizi sorguluyor olmanız gibi.Adam size anlatmış siz de o an karar verip onaylamışsınız.Neticede o an diğer anlarda daha ayrıntılı düşüneceksiniz diye bir zorunluluk yok.Yani bazen bazı olaylar boşluğumuza geliyor.Nihayetinde daha sonra kararınızın yanlış olduğunu farketmişsiniz.Bu devirde fikrin yanlış olduğunu kabullenmek ya da ispatlamanın zor olduğunu göz önüne alırsak güzel bir netice var ortada.Sonra, ders almış oldunuz bir daha aynı hatayı yapacağınızı sanmıyorum.50 lira karşılığında fikirlerin yanlış olabileceğini ve bir daha yaşayamayacak olduğunuz tecrübe yaşadınız.Polyanna gibi düşündüğümü sanmayınız ama gerçekten olaya böyle bakardım ben.

Bir de bisikletimi almaya gittiğimde yapan ustaya pahalı olduğunu hissettirirdim.Yani pahalı yaptığını ona farkettirirdim.Çünkü başka türlü içim rahatlamazdı.İçimde kalıp dert olacağına çıksın mert olsun derdim

Nihayetinde canınız sağ olsun ID

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu durumda olsam, hatta paranın hepsini de ödemiş olsaydım, şöyle düşünürdüm büyük ihtimalle -benzer durumlarda böyle düşünüyorum gerçkten de-
    ''fazla ödediysem ne olmuş? tamam adam belki de tam olarak o parayı hak etmiyor ama ne olacak ki? bu kadar kafana takmana değer mi? gereksiz şeyleri abartıyorsun... rahatla ve sıkıntı ettiğin şeyin aslında buna değmediğini gör. sonuçta geçmişte kaldı, bunu ödedin ve artık değiştiremezsin, o zaman değiştiremeyeceğin bir şeyi de düşünmeyi bırak. hem o para demek ki o adamın kısmetiymiş, sen de kısmetine razı ol ki rahat edesin...''

böyle düşünür ve olayı unuturdum =) sen de düşüncelerini kendini suçlamak yerine olayların farklı boyutlarını göstererek rahatlatmaya çalış idd =)
    fihi ma-fih

goffee
    Guest

Sana tavsiyem öncelikle şunu düşün.
    Mutlulugun için sence 50 TL için kendini bu kadar heder etmeye degermi?
    Bisikleti zaten gezmek ve bazı işlerini halletmek yani sonunda mutlu olmak için istiyorsun.
    Birde eger elindeki bisiklet eski modelse 70 lira ver yinede tamir ettir derim.
    Yeni ürünlerin çoğu kalite bakımından iyi değil.
    Ben bulaşık makinamı yeniler iyi olmadıgını bildigim için tamir ettirdim.
    150 lira ödemeye razı oldum.