Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: arkadaşlar zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirim :(

Standart arkadaşlar zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirim :(

arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve yardımlarınıza en azından fikirlerinize ihtiyacım var.öncelikle hayatımla başlıyımki sorunlarıma daha bi açıklık getirir.20 yaşında üniversite 1.sınıf öğrencisiyim ailemin yanından ilk kez okumak için ayrıldım ve kendimi çok yanlız hissediyorum dieceksiniz ailenden ayrılmadan dolayır buda bi etken ama sonuçta gene aile gibi olan teyzemin yanında kalıyorum o konudada sıkıntım onlarıda anlatmak istiyiorum neyse kendimden bahsediyim ben çok konuşan bi insan değilim ve çok konuşmayı sevmiyorum bunalıyorum aynı şeyleri konuşurken ama yeri geldiğinde neşem yerindeysede yardırırım yani rul halim dengesiz gibi geliyo bi günüm bi günümü tutmuyo bana bu arkadaş edinmede insanlarla konşmada tanışmada çok sıkıntı yaratıyo,genelde çok çekingenim ama geçen seneden beri aştım sanıyodum taki üniversiteye başlayana kadar gene kabuğuma çekilmeye ve insanlardan kaçmaya başladım,sürekli mutsuzum bunalıyorum ve sürekli tedirginim kötü bişey olcak diye bu yüzden sosyal ortamlardan uzaklaşmaya arkadaş buluşmalarına gitmemeye çalışıyorum çünkü insanlar arasında bunlamaya başlıyorum belirli bi süre sonra bunu internette araştırıncada pek çok hastalık çıkıo çekingenlik sosyal fobi antisosyal gibi şimdi bende bunlardan mutlaka biri var ama hangisi ve nasıl aşmam gerekiyo arkadaşlar eğer bu bilgiler yeterli değil diyosanız sorun sölerim yeterki bu arkadaşnıza yardımcı olun

Çıraklık Dönemi atomcekirdegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumunu çok net anlayamadım ama ben üniversitedeyken oda arkadaşım senin sorunlarınla aynı sorunlardan yakınıyordu ilk sene.
    İkinci sınıfın ortalarına geldiğimizde kendini daha rahat hissettiğini,çevresiyle kaynaşabildiğini ve kendinin de çevresine ayak uydurabildiğini farkettiğini söyledi.
    Bunu farketmesinde en önmeli etkenlerden biri de kendine bir hobi edinip amatörlükten sıyrılmaya başlamasıydı. Dediğim gibi durumunu çok net bilmemekle beraber böyle bir şeyin seni de,kendini iyi hissetmeni sağlayabileceğini düşünüyorum.
    İyi geceler,ya da iyi sabaha karşılar da olabilir
    ARININ KUYRUĞUNA ZEHİR AĞZINA BAL VERİLMİŞTİR;NEYE TALİPSEN ONU ALIRSIN...

Hydra
    Guest

Alıntı kickboksçu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve yardımlarınıza en azından fikirlerinize ihtiyacım var.öncelikle hayatımla başlıyımki sorunlarıma daha bi açıklık getirir.20 yaşında üniversite 1.sınıf öğrencisiyim ailemin yanından ilk kez okumak için ayrıldım ve kendimi çok yanlız hissediyorum dieceksiniz ailenden ayrılmadan dolayır buda bi etken ama sonuçta gene aile gibi olan teyzemin yanında kalıyorum o konudada sıkıntım onlarıda anlatmak istiyiorum neyse kendimden bahsediyim ben çok konuşan bi insan değilim ve çok konuşmayı sevmiyorum bunalıyorum aynı şeyleri konuşurken ama yeri geldiğinde neşem yerindeysede yardırırım yani rul halim dengesiz gibi geliyo bi günüm bi günümü tutmuyo bana bu arkadaş edinmede insanlarla konşmada tanışmada çok sıkıntı yaratıyo,genelde çok çekingenim ama geçen seneden beri aştım sanıyodum taki üniversiteye başlayana kadar gene kabuğuma çekilmeye ve insanlardan kaçmaya başladım,sürekli mutsuzum bunalıyorum ve sürekli tedirginim kötü bişey olcak diye bu yüzden sosyal ortamlardan uzaklaşmaya arkadaş buluşmalarına gitmemeye çalışıyorum çünkü insanlar arasında bunlamaya başlıyorum belirli bi süre sonra bunu internette araştırıncada pek çok hastalık çıkıo çekingenlik sosyal fobi antisosyal gibi şimdi bende bunlardan mutlaka biri var ama hangisi ve nasıl aşmam gerekiyo arkadaşlar eğer bu bilgiler yeterli değil diyosanız sorun sölerim yeterki bu arkadaşnıza yardımcı olun
    Şimdi sizinde söylediğiniz gibi yeni bir ortam size bunları hissettirmiş olabilir.Aile kaynaklı bir negatiflik söz konusu ise teyzenizin yanında olmanızın pek de bir anlamı yoktur.

Öncelikle içinde bulunduğunuz duruma etken aramaya ya da etkenleri soruşturmayı bırakmalısınız.Bu şekilde işin içinden çıkamazsınız.

Neşeniz yerindeyken daha keyifli davranmanız dahilinde neşenizi yitirten durumlar var demektir.Bu durumları elemek gerekir.

Sizce birisinin sizinle arkadaş olması için ne gereklidir?
    Sizce sizin bir arkadaşta olabilecek özellikleriniz nelerdir?
    Ne olursa neşeniz kaçar?
    Özgüven konusunda kendinize puan vermek isterseniz, kaç puan verirdiniz?
    Sizce biri kötü birşey olacağını neden hisseder?

ya işte anlatırken bile zorlanıyorum kardeş öle bi duruma getirdi beni kendimi boşlukta ve değersiz hissediyorum kendi düşenccelerimi savunamaz isteklerimi hislerimi ifade edemez hale geldim senin dediğin gbi şeylerede başvurdum örneğin spora başladım(fitness+kickbox) az da olsa güven sağlıyo ve kafa dağıtmama yardımcı oluyo ama genede arkadaş ortamına girince bu bunalımlar kaçma istekleri gitmiyo çözemedim bi türlü

Hydra
    Guest

ya işte anlatırken bile zorlanıyorum kardeş öle bi duruma getirdi beni kendimi boşlukta ve değersiz hissediyorum kendi düşenccelerimi savunamaz isteklerimi hislerimi ifade edemez hale geldim senin dediğin gbi şeylerede başvurdum örneğin spora başladım(fitness+kickbox) az da olsa güven sağlıyo ve kafa dağıtmama yardımcı oluyo ama genede arkadaş ortamına girince bu bunalımlar kaçma istekleri gitmiyo çözemedim bi türlü

Nedenler???

Bunların halledilmesi gerekir.

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi sizinde söylediğiniz gibi yeni bir ortam size bunları hissettirmiş olabilir.Aile kaynaklı bir negatiflik söz konusu ise teyzenizin yanında olmanızın pek de bir anlamı yoktur.

Öncelikle içinde bulunduğunuz duruma etken aramaya ya da etkenleri soruşturmayı bırakmalısınız.Bu şekilde işin içinden çıkamazsınız.

Neşeniz yerindeyken daha keyifli davranmanız dahilinde neşenizi yitirten durumlar var demektir.Bu durumları elemek gerekir.

Sizce birisinin sizinle arkadaş olması için ne gereklidir?
    Sizce sizin bir arkadaşta olabilecek özellikleriniz nelerdir?
    Ne olursa neşeniz kaçar?
    Özgüven konusunda kendinize puan vermek isterseniz, kaç puan verirdiniz?
    Sizce biri kötü birşey olacağını neden hisseder?
    şunuda belirtiyim arkadaşım bayadır bunları içime atmaktan ve kimseye anlatmamaktan kendimi ifadede zorlanıyorum zaten farketmişsindir mazur görürseniz sevinirm siz böle sordukça dahada iyi oluyo sağolun
    -birinin benle arkadaş olması için ona güvenmem gerekir ortak yanlarımızın olması art niyetli olmaması ve en önemlisi insanı kullanmak istememesi genel olarak aklıma bunlar geliyor
    -sizce sizin bi arkaşta olabilecek özellikleriniz nelerdir demişsiniz bunların en başında herkese çok iyi niyetli yaklaşmam(en kötü tarafım olarak görüyorum),yardımsever olmak,iyi bi dinleyici olmak ama derdini içine atma(kimseye kolay kolay sıkıntılarımı anlatmam buraya yazmamın başlıca nedenide budur),günü gününü tutmamak bunlar başta gelir
    -neşemin kaçtığı durumlar sürekli eksik yanlarımın yada açıklarımın bi insan tarafından dile getirlmesi yada sürekli hayatıma müdahale edilmesi,istediğimi yapamadığm zamanlar,kendimi yeterince ifade edemediğim zmanlar(aynen şuan burdada yaşıyorum farketmişsinizdir) vb.gibi durumlar yani
    -birinin kötü bişey olcağını hissetmesinin nedenini geçmişte yaada yakın zamanda yaşadığı kötü olayların ve durumların tekrar başına geleceğinin korkusunu yaşadığından hisseder

Hydra
    Guest

Bence kendinize biraz izin vermelisiniz.Aslında insanların sizinle arkadaş olması için bir çok nedeni var.Siz onları bundan mahrum bırakıyorsunuz.
    Anlatımlarınıza baktığımda söylediğiniz değer yargıları herkes için geçerli bu yüzden sizin de bunları taşımanız ya da bunları arıyor olmanız gayet normal.Çevrenizi değerlendirmekten önce bir anda içine dalsanız sanırım yüzmeyi öğreneceksiniz.Ayağınızın ucuyla bakıp geri gitmeniz bu anlamda yorulmanıza neden olacak.Çünkü insanlar negatif düşünceler hissetmek ya da görmek isterlerse çok fazla görebilirler.

Derdinizi içinize atmanızın sebebi acaba yeteri kadar anlatmaya değer birisi olmadığını düşünmenizden kaynaklanıyor olabilir.Eğer durum böyle değilse bu sizin tercihinizdir.Karşınızdaki insanlara şans vermelisiniz.

Hayatınızda kurallar olabilir.Kimseye bu kuralları çiğnetmezsiniz olur biter.Hayatınıza kimse karışmaz.Karışanı elersiniz.Tamam bunlar olurken siz nerede ve nasıl olacaksınız.Şunu demek istiyorum ki hayatımızı ortak yaşıyoruz.Birbirimize karşı sorumluluklarımız var.Aldığınız kararlar sadece sizi ilgilendiriyorsa buyrun kimse karışmasın ama bu mümkün değil.Bu yüzden keskin olmaktansa daha yumuşak uçlu olmanız yararlı olacaktır.

Eksik yanlarınızı herkesten önce siz farkedin ve tamamlamak için erken davranın.Başarılı olmak istiyorsanız önce kendinizi bilmelisiniz.Bilmediklerinizi tamamlamalısınız.Erksikliklerinizi suratınıza vuracak bir çok insan çıkacaktır.Önce sizin farketmeniz ve olaya el koymanız onları susturacaktır.

Bence kendinizi ifade edebiliyorsunuz.Edemiyorum diyerek kendinizi şartlamayın.Kimisi daha kolay anlatırken siz biraz daha zorlanıyor olabilirsiniz.Bu da sizin özelliğinizdir.

Geçmişte yaşadıklarınızı unutun diyemem ama tecrübeleriniz sizin yolunuzu engellemesin ders verici olsun.Bunu denedikçe daha iyi anlayacaksınız.

Vel hasılı kelam; nacizane fikrim kendinize izin verin.Herşeyi düşünmeyi bırakın.İnsanların arasına çıkın ve konuşun.Onların size sizinde onlara ihtiyacınız var.Umudunuzu yitirmeniz yapamıyorum demeniz sadece yavaşlamanıza neden olur.Oysaki sizin yaşınızda ki birinin hızlı ama emin adımlarla ilerlemesi gerekir.İnsanlara insan gibi insan olmayı kanıtlamak için kabuğunuzun tıklatılmasını beklemeyin, siz çıkın ve hayata meydan okuyun.Nasıl yapabilirim derseniz, cevap çok basit aradığınız şey içinizde, derinde.....

Saygılar

hydra tespitlerin çok güzel, ''Derdinizi içinize atmanızın sebebi acaba yeteri kadar anlatmaya değer birisi olmadığını düşünmenizden kaynaklanıyor olabilir'' buda bunların başında geliyo evet aynenböle düşünüyorum ve aynı zamanda tam tanımadığım insanla kolay kolay dertlerimi paylaşmam (sen istisna oldun ).demişsinki çekinme hayatı yaşamaya bak dal içine yeri geldiğinde onuda yapıyorum öle sürekli kabuğuna çekilen bi insan değilim ama beni etkliyen bi olay olduğunda anında değişmeye başlıyorum(bi anım bi anımı tutmuyo onu anlatmak istiyorum istikrar yok anlıycan).acaba bu kişilk bozukluğumu bana karakterimi oluşturamadım gibi geliyo acaba bunun için bi piskoloğa gitmelimyim

Hydra
    Guest

hydra tespitlerin çok güzel, ''Derdinizi içinize atmanızın sebebi acaba yeteri kadar anlatmaya değer birisi olmadığını düşünmenizden kaynaklanıyor olabilir'' buda bunların başında geliyo evet aynenböle düşünüyorum ve aynı zamanda tam tanımadığım insanla kolay kolay dertlerimi paylaşmam (sen istisna oldun ).demişsinki çekinme hayatı yaşamaya bak dal içine yeri geldiğinde onuda yapıyorum öle sürekli kabuğuna çekilen bi insan değilim ama beni etkliyen bi olay olduğunda anında değişmeye başlıyorum(bi anım bi anımı tutmuyo onu anlatmak istiyorum istikrar yok anlıycan).acaba bu kişilk bozukluğumu bana karakterimi oluşturamadım gibi geliyo acaba bunun için bi piskoloğa gitmelimyim
    Yeteri kadar birisi olmadığını düşünüyorsanız bence kriterlerinizi bir kez daha kontrolden geçirmelisiniz.Yani kriterlerinizi yumuşatmanızda yarar var.Tabi bunları yaparken özlük haklarınızdan feragat etmeden yapmalısınız.

Tanımadığınız insana derdinizi anlatmıyor olmanız anormal bir durum değil.Aksine kimi zaman doğru olan budur.İstisna olmak keyifli

Yeri geldiğinde demişsiniz.Acaba size göre yeri olan durum çoktan geçmiş bir zaman olabilir mi? Yani yapmanız gereken zamandan çok uzaklaştıktan sonra denemiş olabilirsiniz.Bazı fırsatlar kapıyı tıklatır ve gider.Duymak lazım.

Etkilenmek zorundayız.Çünkü insanız.Etkilenmiyorsak anormal bir durum var demektir.Duygularımız var, duygularımıza yön verdiğimiz fikirlerimiz var.Olaylar fikirlerle kesiştiği zaman elbetteki etkileneceğiz.Ama ne kadar? ve nasıl? Sizin karşılaştığınız olayları savurmayı öğrenmeniz gerekiyor olabilir.Yani mücadele etmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Forum ve kendi kurallarıma göre hastalık isimlerini yorumlar içinde barındırmayı doğru bulmuyorum.Bahsettiğiniz ya da hissettiğiniz kadar kötü olmayabilirsiniz.Biraz daha geniş vizyondan bakmalısınız.

Son olarak; tabiki de bir psikologa gidip burada bahsettiğiniz durumları anlatıp fikir alabilirsiniz.Dilerseniz devlet kurumundan önce psikiyatri daha sonra yönlendirim ile psikologa gidebilirsiniz.Bana sorarsanız gitmeniz ve anlatmanız çok yerinde bir karar olacaktır.Zaten bir üniversite öğrencisine de bu yakışır.

Saygılar

yardımların ve fikirlerin için sağolasın hydra burayı bulmakla ve senin gibi insanlarla tanışmakla çok iyi etmişim

Sayfa 1/2 12 SonSon