2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Aile ve Şiddet

Standart Aile ve Şiddet

‘Aile içi şiddetin sebep ve sonuçlan’ adı altında yapılan araştırmaya göre Türkiye’de her yüz kadından otuz dördünün kocasından dayak yediği ortaya çıkmıştır. Şiddetin % 57.7 oranında evliliğin ilk günlerinde başlaması dehşet vericidir. Yine aynı araştırmaya göre şiddete maruz kalan kadınların sadece % 3.4′ü boşanmayı düşünmektedir. Kendisine şiddet uygulandığı için intiharı düşünenlerin sayısı da aynı orandadır. Ankete katılanların % 40.2′si çocukları için şiddete katlandıklarım belirtirken % 20′si ekonomik bağımsızlığı, % 13′ü de gidecek bir yeri olmadığı için boşanmayı düşünmediğini belirtmiştir.
    Amerika’da ‘Şiddete Maruz Kalan Kadınlar Kurumu’ tarafından yapılan bir araştırmada, 1000 kadın içinden rastgele seçilen 150 kadın ankete tabi tutulmuş ve daha sonra bu kadınlarla karşılıklı görüşmeler yapılmıştır. Şiddete maruz kalan kadınlar konusunu daha iyi anlamak için şu etmenler göz önünde bulundurulmuştur:
    • İlişkinin türü
    • İlişkinin süresi
    • Şiddetin türü
    • Şiddetin başlangıcı
    • Şiddetin tekrar süreci
    • Baba evinde şiddetin varlığı
    • Şiddetin çocuklar üzerindeki etkisi
    Ankete tabi tutulan grup, küçük bir grup olmasına rağmen değişik sosyal statüdeki insanlardan oluşmaktaydı. Ankete katılanların verdikleri cevapla göre, ilişki süresi birkaç gün ile yirmi beş yıl ve daha fazlası arasında değişmekteydi. Şiddetin süreci, günde iki kez ile üç ayda bire kadar; şiddetin başlangıcı, evlilikten önce ile yirmi yıl evlilikten A sonraya kadar; şiddetin türü, küfürden ölümcül silahların kullanılmasına kadar değişiklik göstermekteydi. İlişkinin türüne bakıldığında % 90′ının kanuni evlilikler, % 3′ünün eski eş, % 7′sinin dost ve sevgililer olduğu...Yazının Devamı İçin Tıklayınız.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aile içi şiddet derken sadece kadınları duşunmemek lazım ,çocuklar çok daha fazla şiddete maruz kalmakta ancak ne yazıkki bu durum gozardı edilmekte .

Yine şiddet goren erkeklerde azımsanmayacak oranda ,ama malesef toplum gozunde kuçuk duşmemek için seslerini çıkarmamaktalar .

Kısacası aile içi siddet çok ciddi boyutlarda olup ,duşunceme gore kokeni daha çok çocukluga dayanmakta çocuk yetiştigi aile ortamında şiddet gorur veya şiddetin çok normal oldugu duşuncesiyle yetişirse bu durum ileride kurdugu aileyede yansıyacak bu kısır dongu ilelebet surup gidecektir .

En kısa zamanda aile içi bilhassa ebeveynlere yonelik egitim projeleriyle bunun onune geçmek mumkundur yoksa ,sadece kişileri suçlayıp mor çatı turu sıgınma evlerinin sayılarını çogaltarak bir yerlere gelemeyiz .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN