7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Acil Yardım

Karar Dönemi

Exclamation Acil Yardım

ben film izleyemıyorum.. 15 dk ya katlanabiliyorum yada katlanamıyorum...hiperaktıvıte fln yok bende hatta miskin bile sayılırım ama soz konusu fılm izlemek olunca o koltukta oturamıyorum... kalkıyorum su içiyorum evi dolaşıyorum,turlu turlu saçma işlerle ugrasıyorm ama ... yaw o fılmı izlemesem zaten yapcak baska iş yok ama izleyemıyorum ben ! otursam izlesem 10-15 dkk sonra içimden bir ses bir adam oturmus hayal etmıs sen de şimdi o hayalı izleyıp zaman kaybediyorsun diyor ve o anda soguyorum..aslında film izlemek benım için o kadar önemli değil,sadece merak ediyorum benim sorunum ne ? kendi kendime halledebilir miyim yoksa ciddi bi bozukluk mu bu ? göruslerınız ve engın bilgileriniz benım için çok önemli...

Hydra
    Guest

Öncelikle hoşgeldiniz foruma.

Flim izlediğiniz ortamlara göre süre değişiyor mu ?
    Kendi başınıza izlediğinizde mi böyle oluyor yoksa her durumda mı?

Karar Dönemi

h.b. ilginiz için çok tesekkur ederim.. Eger kalabalık bir ortamdaysam ve baska bir iş yapma secenegım yoksa (misafirlik gibi) bos gözlerle bakıyorum ekrana (sıkıntıdan patlayarak).. aklımdan dusunceler geçıyor,yanı duyuyorum filmi göruyorum ama gene ilgilenmiyorum onunla,replikler bir kulagımdan girip öburunden cıkıyor... hiçbir sekilde izlemiyorum filmi yani...

Hydra
    Guest

Alıntı 1ben1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    h.b. ilginiz için çok tesekkur ederim.. Eger kalabalık bir ortamdaysam ve baska bir iş yapma secenegım yoksa (misafirlik gibi) bos gözlerle bakıyorum ekrana (sıkıntıdan patlayarak).. aklımdan dusunceler geçıyor,yanı duyuyorum filmi göruyorum ama gene ilgilenmiyorum onunla,replikler bir kulagımdan girip öburunden cıkıyor... hiçbir sekilde izlemiyorum filmi yani...
    İlgilendiğiniz konular hakkında olsa bile mi seyredemiyorsunuz?

Karar Dönemi

ilgilendigim konularda da durum aynı ama onlarda bir ögrenme istegim olduğu için zorla izliyorum,kendi kendimi zorluyorm.. zaten arada sırada yıne fılmden kopmus oldugumun farkına varıyorum...

Hydra
    Guest

Alıntı 1ben1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilgilendigim konularda da durum aynı ama onlarda bir ögrenme istegim olduğu için zorla izliyorum,kendi kendimi zorluyorm.. zaten arada sırada yıne fılmden kopmus oldugumun farkına varıyorum...
    Eğitim halinde olan kişilere 45 dakika ya da 40 dakikalık ders süresi sonrası 10 ya da 15 dakika kadar ara verilmesi uygun görülür.Çünkü genel konsantrasyon düzeyi ortalama bahsettiğim süreler kadardır.

Siz de geçen zaman boyunca konsantre olamıyorsunuz.Netice yapılması gereken işlerin uzun soluklu olması durumunda konsantrasyonunuzda kayıplar söz konusu.Mesela flim değil de size verilen başka bir görev olsaydı ve ortam koşulları çok da fazla entegre olmanızı gerektirmeyecek şekilde dizayn edilseydi aynı durumu yaşamaya devam ederdiniz.Flim seyretmek zorunda olmadığınız halde seyretme dürtüsüyle flim başına oturup sıkılarak kalkmanız duruma entegre olamadığınızı göstermekte.

Bu bilgilerin yanı sıra; Burada bahsettiğiniz anlatım ve cevaplarınızdan sonra fikrimi belirttiğimi söylemek isterim.Durumun nihai kararını yüz yüze yapılacak olan görüşme (Konunun uzmanı) ile alabilirsiniz.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar.

Saygılar

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben de Hydra'ya katılıyorum, sorunun konsantrasyonla ilgili olduğunu düşünüyorum. Okumak, çalışmak, birilerini dinlemek vb durumlarda kendini gözlemle, o durumlarda da aynı zorlukla konsantre problemiyle karşılaşıyor musun? Zorlayarak yaptığın işlerde mi böyle, yoksa hepsinde mi?

Şu mesajında dikkatimi çeken, ilgilendiğin konulara yoğunlaşmak için bile kendini zorluyorsun. Yoğunlaşamama problemini destekleyen bi sorunun (ailevi, okul, iş, arkadaşlarla ilgili falan, ya da bir durumla ilgili, çözemediğin bir problem olabilir..yani günlük yaşam problemleri) veya bir psikolojik rahatsızlığın bulunabilir ve bu rahatsızlık konsantre olmanı engelliyordur.

yaw o fılmı izlemesem zaten yapcak baska iş yok ama izleyemıyorum ben ! otursam izlesem 10-15 dkk sonra içimden bir ses bir adam oturmus hayal etmıs sen de şimdi o hayalı izleyıp zaman kaybediyorsun diyor ve o anda soguyorum..
    Yapacak başka bişi yok demişsin, uğraşın mı yok, canın bir şey yapmak mı istemiyor.. Kötü ruh halinden ve zorlamandan dolayı konsantre olamıyor olabilirsin..

Bunları bi uzmana anlatıp birlikte çözüm aramanızı öneririm. Geçmiş olsun (Uzman değilim, bunları ben de yaşadım deneyim zenginliği var yani Eğer bir psikolojik sorunsa sebep, tedavi olup zamanla rahatsızlığın hafiflemesini beklemek gerekiyor ama umarım daha küçük bir sorunla karşı karşıyasındır. Moralini bozma uzmana danış olur mu
    Hayatı emen karanlık.