Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
22 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Strese Dayalı Mide Bulantısı

Hydra
    Guest

Alıntı gülenay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkür ederim hydra...önerilerinize uyacağım.
    Rica ederim.Fikirlerimi değerlendirmeye almanız gurur verir.Geçmiş olsun.
    saygılar

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mide bulantısını tetikleyen sorunların bulunup ortadan kaldırılması sonucu bu sorun halledilebilir sadece ilaçla geçirmeye çalışırsanız bu fiziksel nedenlerden dolayı ortaya çıkan bulantılarda faydalı olabilir ama ,psikolojik sorunlar oldugunda sadece ilaç tedavisi pek yeterli gelmez ,o yuzden bir uzmandan destek ve terapi almanın yararlı olacagı kanaatindeyim .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi

Bu gün yine dahiliyeye gittim.Mide bulantısının psikolojik olduğunu ve rahat bir insan olmadığımı söyledi.Psikiyatra gitmemi önerdi.Ama hala bir psikiyatra gitmekten çekiniyorum.

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Astro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gün yine dahiliyeye gittim.Mide bulantısının psikolojik olduğunu ve rahat bir insan olmadığımı söyledi.Psikiyatra gitmemi önerdi.Ama hala bir psikiyatra gitmekten çekiniyorum.
    ilaç gerekmiyorsa psikologa yönlendirilirsiniz. Çekinmeyin sadece danışacaksınız nasıl ki karnınız ağrıdığında doktora gidiyorsanız stresinizide kontrol altında tutmak için psikolojik destek alabilirsiniz.

Karar Dönemi

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tanımladığın durumu ilaçların yanı sıra terapi alarak ortadan kaldırabilirsin.Mesele stres durumunun nedenlerini ortadan kaldırmak.

Saygılar
    Aslında en büyük sorun sınıfımı sevmemem.Sınıf değiştirme olasılığım meslek lisesinde yok.Burada aynı dalda (elektrik - elektronik) başka bir meslek lisesi de olmadığı için Çanakkale içinde başka bir meslek lisesine geçemiyorum.Tek seçeneğim düz liseye geçmek.Açıkçası düz liseye de geçmek istemiyorum.Yeni ortam , yeni okul , yeni insanlar...Uyum sağlamak bana çok zor geliyor.Sevmediğim insanlarla yaşamak zorundayım.

Hydra
    Guest

Alıntı Astro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında en büyük sorun sınıfımı sevmemem.Sınıf değiştirme olasılığım meslek lisesinde yok.Burada aynı dalda (elektrik - elektronik) başka bir meslek lisesi de olmadığı için Çanakkale içinde başka bir meslek lisesine geçemiyorum.Tek seçeneğim düz liseye geçmek.Açıkçası düz liseye de geçmek istemiyorum.Yeni ortam , yeni okul , yeni insanlar...Uyum sağlamak bana çok zor geliyor.Sevmediğim insanlarla yaşamak zorundayım.
    Ne demeye çalıştığınızı anlıyorum.Hiçbir şey için zorunda değilsiniz.Sadece olaya baktığınızda gerçekten zorunlu olduğunuz ya da olmadığınıza net bir tavırla karar vermeniz gerekiyor.Seçenekleriniz arasında başka bir yol yoksa sizin için en doğrusu hangisi olacaksa onu tercih etmelisiniz.Kabul ediyorum, bazı seçenekler hoşumuza gitmiyor olabilir ama geleceğimiz için yapmaya çalışmayı denemeliyiz.

Düz liseye gitme kararı alsanız bile karşılaşacağınız (size göre ) sorunlarıda okuduktan sonra bence bu çıkarımları bir danışmanla paylaşabilirsiniz.Durum hakkında net karar vermek için yüz yüze görüşmeler gerekir.Çevrenizde (okulda mesela) danışman hocanız varsa onunla konuşmayı denemelisiniz.Sizi gerçekten düz liseye mi yoksa bulunduğunuz okulda kalmanız mı gerektiğini örneklerle anlatacaktır.

İki ucu kapalı yolda yürünmez.Durumunuzu değerlendirin.En azından yolu bildiğiniz yola giriniz.Çekinceleriniz olan yolda takılıp düştüğünüzde canınız yanar.Canınızın ne kadar yanacağını siz ve danışmanınızla yapacağınız konuşma belirleyecektir.

Saygılar

Cahillik Dönemi hoyrat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu durum bana da tanıdık geliyor. össye girmeden önce ben de böyle olmuştum. hatta onun etkisi az çok devam ediyor, o zman snva girmeden 1 gün önce başlamıştı midem bulantılarım, şimdi de bir şeyi ilk yapacağım zmn hafif bi bulantı hissediyorum. staja gideceğim ilk güni okula gideceğim ilk gün vs... bunları yavaş yavaş aştım gbi nadiren duruma bağlı oluyor, ama sanırım hala nedenini anlayamadığım bazı anlarda hızlı nabız atışlarım oluyor, kendim nabzıma baktığımda 95 civarı ölçüyorum. zaten o an hissediyorum bir gariplik olduğunu.

neyse lafı fazla uzattım, stresi yenmeye çalışmak bence de en önemlisi. ben gitmedim ama sn bi psikiyatra git istersn.
    Deliler ve akıllılar, aynı derecede zararsız kimselerdir. Asıl tehlikeliler yarı deli, yarı akıllı olanlardır.

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Duyu organlarımızın hissettiği her anormal duruma (beynimizin düşündükleri dahil) ilk tepkiyi sindirim sistemi verir.Bir olaya sinirlendiğimizde midemize kramplar girer,ülseri olan kişiler birşeye sıkıldığında ülserleri azar.Vucudumuz içinde bulunduğu durumu tolere etmek adına kendi savunma mekanizmasını oluşturur.Beklemediğiniz bir anda yılan görürseniz hormon seviyelerinizde artış olur ve bu durum beyin tarafından ikaz olarak algılanıp ortamdan kaçmanız sinyalini verir.Dolaşım hızınız bağlı olarak kalp çarpma sayısı artar.

Grip olduğunuzda ateşiniz yükselir.Dışarıdan baktığınızda bu durum sizin canınızı sıkabilir ama organizmamız savunma sisteminin çalıştığını anlatır bize.Migren hastaları atak geçirdikleri zaman mideleri bulanır.Kusarlar.Bu da anlatmak istediğim duruma iyi örnek olacak nitelik taşır.Yani dışarıdan baktığımızda bize negatif bir hal olarak gözüken durumlar aslında organizmayı harekete geçirmek ve gerekli olan savunmayı kurmak için ayarlanır.Mide bulantısı yaşanmasının sebebi budur.

Sevgili Gülenay şöyle bir durum var.Stres organizma kapsamında alışagelmiş bir hal alırsa negatif etkilerini göremezsiniz.Bir kap içinde ki kurbağanın yavaş yavaş ısınıp kaynarak ölmesi gibi.Bu yüzden söz konusu stresin ortadan kaldırılması gerekir.Ne yazık ki hayatımızda yaşadığımız stres kaynaklarını yok edemiyoruz.Kızınız ileri de gelecek kurmak için sınava girmek zorunda ya da bir iş sahibi ne kadar da strese girse ailesine bakmak zorunda olduğu için o işi yapmak zorundadır.O halde ne yapmalıyız? Stresle başedebilmeyi öğrenmeliyiz.

Kızınıza stres durumunda ne hissettiğini not almasını isteyin.Neden strese girdiğiniz sorgulaması adına bu durumlarda yani stresi yaşarken neler hissettiğini yazmasını sağlayın.Geri dönüp yazdıklarını okuduğunuzda ne şekilde davranmanız gerektiğini anlayacaksınız.Bazı durumlarda çocuklar ailelerine durumu izah edemezler ve sınavın hayatlarında tek çıkış olarak görürler.Bu strese girmeleri için yeterli olacaktır.

Not aldırdıktan sonra yüz yüze konuşma yapın ve daha sonra kesinlikle bir psikolaga götürün.Nihayetinde siz anne olarak bazı durumları gözden kaçırabilirsiniz.Not aldırma ve takiben yapacağınız konuşmayla gerekeni yapmış olacaksınız.Peki neden psikolog diyebilirsiniz? Çünkü çocuğunuzla konuştuğunuzda ona gerçekten güven verip rahatlatabilirsiniz.Gayet anlayışlı bir aile olup çocuğunuzu anlayabilirsiniz.Kızınız rahatlar ama sorun devam edebilir.Vakaların birçoğunda devam etmiştirde.İşte bu durumda uzman görüşü aradaki hassas noktayı çözmenize yarar.

Şunu da eklemek isterim;Genelde ilaç yazılır.Kişisel görüş olarak bazı rahatsızlıkların direk ilaçtan önce terapi ile yola getirilebileceğini düşünüyorum.Bu durum ilaçla halledilebilecek bir durum fakat ben bunu tercih etmiyorum.

Çok uzattım farkındayım.Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla
    Evet çok güzel yorumlamışsınız katılıyorum size. Psikiyatri ye gidip hemen ilaca sarılmamanızı öneririm ve lütfen kendi kendinize tanı koymaya çalışmayın. Zira yaşadığınız anksiyete bozukluğu bile olmayabilir.

Karar Dönemi yagmurr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kesinlikle Hydra ve minnie'ye katılıyorum...

Bence psikoloğa gitmelisiniz kesinlikle !!!!!!!!

psikiyatr'lar işin kolayını bulmuşlar sorunu önemsemiyorlarsa ilaç verip geçiştiriyorlar

En azından psikoloğa giderseniz terapi şansınız var...

Aslından bence durum şu,siz sınıf ortamından hoşlanmıyorsunuz ve bu sizde stres meydana getiryor bu durumda midenizi vuruyor...

eğer bir uzmanla konuşursanız bakış açınız değişir daha rahatlarsınız diye düşünüyorum...

Karar Dönemi

Dün bir psikiyatra göründüm.Yazdığınız gibi ; 10 dakika konuştuk , kaygı bozukluğu dedi , lustral yazdı , 1 ay sonra bir daha gelmemi istedi.Eğer verim alamazsam ileride bir psikoloğada görünebilirim.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon