2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Panikte beyinde neler oluyor ?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Panikte beyinde neler oluyor ?

Beyin çok karmaşık bir yapı. Beyinde 100 milyarın üzerinde hücre bulunduğu biliniyor ve bunların her biri, birbiriyle ilişki halinde.

Beynin iç, orta kısımlarında dışarıdan gelen duyusal verileri, üst katmanlara taşıyan, oradan alınan emirleri de vücuda ileten yapılar var. Yani duyusal alış verişi yöneten merkezler var. Buralarda belli bazı noktalar var ki, onlar gerçekten bir tehlike uyaranı olmadan, yanlış sinyal veriyor ve vücut sistemi harekete geçiyor. Orada kimyasal bir düzensizlik oluyor.

Hücre düzeyinde bir bozukluk yanlış alarm verdiğinde neler oluyor?

Normalde kalbimizin atışını kontrol etmeyiz, nefes alış veriş hızımızın da farkında olmayız, bunun yanı sıra, mide barsak sistemi, böbrek üstü bezleri, pankreas, tükürük bezleri, ter bezleri, kıl kökleri de kontrolümüzde değildir ama belirli bir rutinde çalışıyorlar. Bu, canlığımızı sürdürmemiz içindir ve bunları kontrol eden de merkezi sinir sistemidir. Bunların ana çekirdekleri beynin iç bölümünde ve yanlış alarm, bütün bedensel belirtilerin şiddetli şekilde yaşanmasına neden oluyor.

Aynı şekilde, göğüste feci bir baskı hissediliyor, ürperme, titreme karın ağrısı yaşanıyor, kan basıncı hızlanıyor, baş dönmesi oluyor, yani panik atak belirtileri gelişiyor. Yani beyni orkestra şefi olarak kabul ederseniz orkestra şaşırıyor.

DR. SEMRA BARİPOĞLU PSK.YILDIZ BURKOVİK
    mcaturk.com
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Hydra
    Guest

Geçenlerde bunun mekanizması üzerine yazı okudum.Gerçekten okestra şeklinde işleyen yapılar.Böyle bir durumda santral elemanların işlevselliği ve duruma göre miktarlarındaki değişiklik çok ilgi uyandırıcı oluyor.

Okestranın güzel eserler çıkarmasını diliyorum.Okuduğumuzda çok daha fazla sürecek diye düşündüğümüz iletimlerin saniyeler altında işlenmesi olayın ilgi çekici taraflarından birisini oluşturmakta.Gerek endokrin sistem gerekse sinir sistemi büyük özende çalışıyor.Panik yaşadığımız durumların belleğe kayıt edilmesi bize öğrenilmiş stresi hatırlatıyor.Vücud tetikte olan bir asker gibi aynı durumla tekrar karşılaştığında belleğindeki tepkiyi yeniden veriyor.

Herkesin bu duruma yorum farklıdır ama benim yorumlarımdan bir tanesi : Allah'ım sen ne büyüksün oluyor