Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Yaşlanmaya Karşı Genç Kalmak Arzusu .

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Yaşlanmaya Karşı Genç Kalmak Arzusu .

Pek çoğumuzun sözlerinde yaşlanmaya karşı bir genç kalmak arzusu vardır. Genç olmak ve genç kalmak kavramları her zaman heyecan verir.

Aslına bakarsanız insanların gençlikten kasıtları bence dirilik olmalı. Zira sadece genç olmak desek genç oldukları halde ruhları yaşlanan ve pek çok yaşlıdan daha fazla yaşam sevincini kaybetmiş öyle çok genç arkadaşım var ki…

Yani gençlik tek başına yetemiyor, insan her yaşta genç olamaz ama her yaş da pek ala DİRİ olabilir.

Bunun bir sırrı var mıdır?

Bazılarının omuzları küçük bir şeyden bile düşüverirken bazılarının dinamik hallerinin altında yatan şey nedir? Düşünüyorum…

Buldum…
    Şöyle tarif edeyim… Tabiî ki eğer bir fiziksel yada biyolojik probleminiz yok ise. Sağlıklı beslenebiliyor ve düşünebiliyor iseniz o zaman diri olmak adına çok avantaj elde etmişsiniz demektir.

Diri olmanızı sağlayan beslenmeden bile önemli bir şey biliyorum. Zira diriliği sadece beslenmeye bağlarsanız o zaman aynı biçimde yada aynı şeylerle beslenen insanlardan aynı diriliği beklersiniz ki bence beslenme diriliğin sadece unsurlarından biridir.

Peki bu çok önemli bir enerji kaynağı olan ve diriliği sağlayan hatta beslenmeden bile önemli olan şey nedir? Beslenmeden daha önemli olan şey fizyolojik ve psikolojik olarak nefes almaktır. Biyolojik olarak büyük nefesler alarak canlanırken aynı zamanda psikolojik olarak nefesler alarak da zihinsel olarak canlanırsınız.

Amaçlar psikolojik nefeslerdir ve bu nefesler insanı dirileştirir.
    Diri insanların her zaman bir amacı ve bu amaç doğrultusunda bir çabası vardır. Yani ne yapacaklarına karar verdikten sonra ikinci aşamada nasıl yapacaklarını düşünürler. Zira onlar bilirler ki bir şeye sahip olmak keyif verir ama asıl keyif o şeye sahip olmak yolunda ki çabadır. Ve sahip olduğunda keyfin azalma sebebi de aslında o şeyin değil o şeye sahip olunduğunda çabanın ortadan kalkmasıdır.

O nedenle her zaman bir amacınız olmalı.
    Bir amaç edinirsiniz ve yapacak bir şeyiniz olduğundan yaşama bağlanırsınız. Amacınız yoksa ortaya çıkan isteksizlikle enerjiniz düşer… Zihinsel durgunluk bedensel durgunluğa dönüşür.

Amaçlarımız aynı zamanda sebeplerimizdir ve her davranışımızın sebebi aynı zaman da o tavır ve davranışın ateşleyicisidir ve onlar çeşitli şekillerle ortaya çıkar, hayatlarımıza renk katar.

Seçimleriniz olunca seçenekleriniz de olur. Suskunluğunuzu terk etmeyi seçersiniz hayatınıza neşe girmeye başlar. Amaçlarınız aynı zamanda bağlarınızdır ve o sayede hayata bağlanırsınız.

Bunu sağlayabilmek için her yaşta, geleceğe dair ümitle bakmalı, heyecan ve coşkumuzu kaybetmemeliyiz.

Yani genç kalmaktan kastımızın aslında diri olmak olduğunu anladığınız andan itibaren giden zamanın peşinden hayıflanmak yerine gelen zamanda yaşayacağımız sevinçlerin heyecanlarına meraklanırız.

Kıssadan hisse...
    Asıl mesele bedenin değil zihnin yaşlanması, bir nevi bedenden önce ruhun ölmesi ve yaşamın yaşarken sona ermesidir.

forumgercek
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Çevremizde o kadar çok ruhu genç vucudu yaşlı ,vucudu genç ruhu yaşlı insanlar varki .

Bazen gençlere acıyorum ,daha şimdiden yaşlanmışlar dede nine olmuşlar diye .

Ebeveynler çocuklarımızı bir yarış içine sokup daha kuçucukken onları hayatın acımasız çarkları arasına surdugumuzu farkedemiyoruz ,çocukluklarını yaşayamadan okul-dersane -sınavlar uçgeninde yok olup gidiyorlar .

Onlara aşıladıgımız şu hedefe ulaşmak zorundasın duşuncesiyle ,eriyip gidiyorlar .

Ama ne yazıkki çogu ebeveyn bunları goremiyor dahi .

Gençler sınav ,okul , gelecekte ne yapacagım iş bulabilecekmiyim, hayatımı kurabilecekmiyim gibi kaygılarla ruhsal çokuntulere ugramakta ,daha hayatlarının baharında olmaları gerekirken " ruhları ölmekte ".

Bunları onlara yaşatmaya hakkımız varmı ?

Hiç sanmıyorum .

Anne baba olarak onlar için elimizden geleni yapalım ,ama onlarada söz hakkı verelim .

Ne duşunuyorlar ,ne istiyorlar oturup onları bir dinleyelim .

Anne -babalar karşınızda 25 inde dedeler -nineler olmasınımı ,yoksa o gençligin enerjisini taşıyan kendine guvenen ne yapmak istedigini bilen evlatlarınız mı olsun istersiniz ?

Benim ayakkabılarımı giy

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

güzel söylüyorsun 9subat .
    ben yolda disarda 15/16 yas gencleri gördügümde ,
    hantal olmalari yorgun bitkin olmalarini görüyor ve anlamiyorum .onlardan daha genc ve aktif oldugumu biliyorum.
    ben onlarin yasindayken aile destegim yoktu degersiz bir cocuklugum gecti .biliyorsunu hayat hikayemi ,cok siddetli gecti ..zamanim yoktu kendimi birakmaya , kendimi kurtarma cabasindaydim.
    okadar cekmeme ramen , beni gören yasima sasiyor "sen hep mutlu olmussun beli" derler .
    icimdende kizarim aslinda ,insanlarin görünüsüne göre degerlendirdiklerine.

herzaman anne babayada bagli degil ,
    kendi degerini kendisi bilmesi ve yetistirmesi lazim
    Konu Selina tarafından (03-11-2010 Saat 11:50 AM ) değiştirilmiştir.

Hydra
    Guest

Bununla ilgili makale okumuştum.Makalenin sonunda ki kısmı aynen iletiyorum.

''Yaşlanmanın temel mekanizmalarıyla ilgili tartışmalar ve araştırmalar uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor.Yaşlanma genetik programlamaya bağlı olsada, fiziksel aşınma ve eskimeden kaynaklanması da ya da tüm suçlu oksijen olsada şimdilik kaçmamız mümkün görünmüyor.Belki ortalama ömürleri 150 yıldan fazla olan dev Galapagos kaplumbağalarının yaşam süreleriyle boy ölçüşemesek de ünlü ressam Pablo Picasso'nun 91 yaşına kadar resim yapmayı sürdürmesi, 87 yaşında hayata veda edene kadar matematiğe katkılarını sürdürmeye devam eden ünlü matematikçimiz Cahit Arf'ın <Bu sonsuzlukları tümevarımsal bir şekilde kavrıyoruz ve kavradığımız zaman da o sonsuzluğu hissediyoruz.Ve bu bize mutluluk veriyor.Çünkü ölümü unutuyoruz.Herkes ölümsüz olduğu alanda çalışmak ister.Ben de kendimi matematikte ölümsüz hissettim..>sözleri yaşlanırkende yapabileceklerimiz konusunda bize ilham verebilir.''

SAygılar

Karar Dönemi nursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaşlanıyorum diye bir korkum yok ama benim ruhum genç yaşım 40 üstünde ben hala kendimi genç hissedebiliyorum içimde bir çocuk var hala büyümedi

Hydra
    Guest

Alıntı nursel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşlanıyorum diye bir korkum yok ama benim ruhum genç yaşım 40 üstünde ben hala kendimi genç hissedebiliyorum içimde bir çocuk var hala büyümedi
    Oh maşallah

Alıntı Hydra;87481

sözleri yaşlanırkende yapabileceklerimiz konusunda bize ilham verebilir.''[/B
    Nickli Üyeden Alıntı

SAygılar
    İslam dini bunu çok guzel özetliyor ;"bugun olecekmiş gibi iman et ,yarın olecekmiş gibi çalış ".

Bir insanın her zaman için bir amacı ,onu gerçekleştirecek arzu ve gucu oldugu surece yaşlanma sorun olmaktan çıkacaktır ,bunun içinde oncelikle

hayatı sevmemiz gerekmezmi ?

Benim ayakkabılarımı giy

Hydra
    Guest

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İslam dini bunu çok guzel özetliyor ;"bugun olecekmiş gibi iman et ,yarın olecekmiş gibi çalış ".

Bir insanın her zaman için bir amacı ,onu gerçekleştirecek arzu ve gucu oldugu surece yaşlanma sorun olmaktan çıkacaktır ,bunun içinde oncelikle

Kesinlikle katılıyorum.Önce hayatı sevmekle başlamamız gerekiyor.Çünkü sevdiğimiz olguların negatif getirileri olsa bile hoş görebilir ya da yeniden toparlanabiliriz.

Karar Dönemi nursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İçten katılıyorum (Hayatı sevmemiz gerekiyor) Hayatı dolu dolu yaşamak bundan güzel olan varmı?her yaşında ayrı bir güzelliği var.

ruh yaşlanmıyor bence sadece olgunlaşıyor...
    ιт ωαѕ נυѕт α Lυηαя є¢iρѕє...

Sayfa 1/2 12 SonSon