8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: İlaç olmalı,terapi olmalı.Okumanızı rica ediyorum :)

Hydra
    Guest

Exclamation İlaç olmalı,terapi olmalı.Okumanızı rica ediyorum :)

Arkadaşlar foruma üye olduğum zamandan beri geçen süre de karşılaştığım ve pek tabi yanlış bulduğum bir konu hakkında fikirlerinizi almak istedim.

Özellikle soru şeklinde gelen sorularda
    1.''psikiyatiye gittim bana şu şu ilacı verdi.İşe yaramadı.Bu yüzden gitmeyi bıraktım''
    2.''İnternetten araştırdım içinde bulunduğum durumun şu hastalık olduğuna karar verdim''

Şimdi forumda bu şekilde soru soran arkadaşlarım lütfen onları eleştirdiğimi sanmasınlar.Forumun amacı paylaşım ve bizde paylaşımlarda bulunurken aynı zamanda acizane eğitici olmalıyız diye düşünüyorum.Bu anlamda forumda öğrendiğimiz konular etrafımızda bu konular da kuracağımız cümlelere yansır ve birçok insana ulaşabiliriz.

Foruma girdiğim günden beri psikologlarla psikiyatrların arasında ki farkı ve fark olduğu kadar nasıl birbirlerinden bağımsız olamayacaklarını kendimce anlatmaya çalıştım.Literatüre onca makale veren ve bu anlamda bilimsel çalışmaları olan ve egolarını bir kenera bırakmış olan bilim insanları '' psikiyatrlar psikologlar olmadan düşünülemezler.'' demişlerdir.Bu anlamda iki grubun farkı ilaç yazma ve organik nedenleri tespit etme durumunu göz önüne alarak değerlendirme yaptığımızda psikologların hasta ile dialog haline geçmesi daha mümkün hale gelmiştir.Bunu hasta bireyler odaya girdiklerinde psikologların ''anlatın'' , psikiyatrlerin ''neyiniz var?'' sorusunu sormalarından anlayabiliyoruz.

Bunun yanı sıra organik nedenlere bağlı olan ya da organik nedenlere neden olabilecek psikolojik rahatsızlıklar direk psikologlara gidilerek halledilebilinmiştir.En son okuduğum makaleye göre psikolojik durum ortadan kalktığında kişide ki organik problemler ortadan kalmış olabiliyor.Bunlar bittabi psikiyatrinin önemini azaltmaz.

Psikolojik rahatsızlıkların temeli beynimizdeki gelişen biyokimyasal reaksiyonlar ve genetik faktörlerden kaynaklandığını söyleyebiliyoruz.Burada genelleme yaptığımın farkındayım fakat hastalıkların birçoğu bu temele dayandığı için bunu söylemem sıkıntı yaratmayacaktır.

Bu temel problemlerin çözümü biyokimya uzmanlığı,genetik uzmanlığı,ruh ve sinir hastalıkları uzmanlığı almış insanların konsültasyonları ile söz konusu olabilir.Dopamin,serotonin,asetilkolin gibi santral elemanların sıkıntıları nedeniyle hastalıklar söz konusu olur.(Genelleme dışı rahatsızlık var.)

Bu nedenle ilacı kullandım işe yaramadı cümlesi söz konusu değildir.Yapılacak doğru şey şu: ''İlacı kullanın.Terapilerinize ilacı kullandığınızda ki özenin iki katını gösterin''.İlaçlar sihirli iksirler değillerdir.İlacı alacağım başımın ağrısı geçecek gibi bir durum söz konusu değildir.

Son olarak ;

İnternetten içinde bulunduğunuz sıkıntıların semptomlarını araştırmayınız.Bu sizi tamamen yanlış yönlere gönderir.Çıkmaz sokaklarla karşılaştığınız da sonuç hüsran olur.
    Yapılacak en güzel hareket;Psikolog ya da psikiyatriye gidilip yardım istemektir.

Uzattığımın farkındayım.Bu konulara forumda konu uzmanları yeterince önem veriyorlar.Konuyu açmamın sebebi;Foruma yeni üye olan ya da eskiden beri üye olup bu konuda hala aynı hatayı sergileyen ve son olarak da bu konuya vakıf ama etrafına bu konu da bahsetmesini düşündüğüm arkadaşlarım adına açmak istedim.

SAbır gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
    Saygılarımla

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

tesekkür ederim hydra

katiliyorum sana

goffee
    Guest

2.''İnternetten araştırdım içinde bulunduğum durumun şu hastalık olduğuna karar verdim''

Bu konuda şunu söylemek istiyorum.
    İnternetten araştırmalarınıza devam edin.
    Kendi sorunlarınız hakkında fikir edinip birşekilde hastalıklarınıza ulaşabilirsiniz.
    Ancak %100 ben OKB yim yada şizofreniyim gibi bir teşhis koymanız kendinize zararda verebilir.
    Yada yetersiz olabilir.
    Çünkü bazen bir hastalık başka bir hastalıgın uzantısıda olabilir.

Hydra
    Guest

Sabır gösterip okuduğunuz için ben teşekkür ederim süper mod'um ve goffee

İnternetten araştırma yapılmasına karşı değilim.Goffee'ninde çok güzel buyurduğu gibi kendinize tanı koymayınız.

Saygılar

Karar Dönemi nursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sevgili Hydra ben bambaşka bir hastalıktan bahsetmek istiyorum. konu yine internet araştırması sonucu aklımı oynatmak üzreyim. ben lefödem hastasıyım sol bacağım güngün şişiyor, gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim ,son bir hafta önce çapatıp fakültesine gittim sonuç yine aynı bir basınçtan söz ediliyor, kimi doktor eve makinayı al evde yap ama geçmez diyor kimisi kendi merkezlerinde 6 seansta geçebileceğini söylüyor ben çaresiz kaldım hangisine inanayım. Tabi bu arada internetten araştırdım keşke araştırmasaydım çok korkunç görüntülerle karşılaştım şimdi ileriki zamanda bende böyle olurum diye yaşam stantdartım düştü huzurum kalmadı öyle olursa ben nasıl yaşarım korkusu sardı.Demem oki kimse internetten araştırıp huzurunu bozmasın ben çok kötü durumdayım hiçbir söz artık beni ikna etmiyor tek takıntım ilerisi ne yaparım?Bu konuda bilginiz varmı bana yardımcı olabilecek bir kişi. saygılar

Hydra
    Guest

Alıntı nursel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili Hydra ben bambaşka bir hastalıktan bahsetmek istiyorum. konu yine internet araştırması sonucu aklımı oynatmak üzreyim. ben lefödem hastasıyım sol bacağım güngün şişiyor, gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim ,son bir hafta önce çapatıp fakültesine gittim sonuç yine aynı bir basınçtan söz ediliyor, kimi doktor eve makinayı al evde yap ama geçmez diyor kimisi kendi merkezlerinde 6 seansta geçebileceğini söylüyor ben çaresiz kaldım hangisine inanayım. Tabi bu arada internetten araştırdım keşke araştırmasaydım çok korkunç görüntülerle karşılaştım şimdi ileriki zamanda bende böyle olurum diye yaşam stantdartım düştü huzurum kalmadı öyle olursa ben nasıl yaşarım korkusu sardı.Demem oki kimse internetten araştırıp huzurunu bozmasın ben çok kötü durumdayım hiçbir söz artık beni ikna etmiyor tek takıntım ilerisi ne yaparım?Bu konuda bilginiz varmı bana yardımcı olabilecek bir kişi. saygılar
    Öncelikle çok çok geçmiş olsun.

Bu hastalık halk arasında ''fil hastalığı'' olarak geçer.Burada fizyoterepi ve cerrahi şeklinde iki çözüm var.Lenfödem de tedavi tam olarak sağlansa bile kişi çok fazla dikkat etmek zorundadır.Piyasada ki şu kadar seansta hallederiz diyenlere kanmayınız.Sağlık sektörü kimilerin ağızlarını sulandırıyor.

Hücrelerimiz sürekli bir sıvı içerisinde yaşarlar.Bu sıvı dengede kalabilmesi için kimi zaman damar içine girmeleri gerekir.Bu sisteme lenf sistemi taşınan sıvıya lenf sıvısı denir.Damar sistemindeki kan gibi kalp gibi bir organla pompalanmadıkları için herhangi bir durum da bu sıvının birikmesi söz konusu olabiliyor.

Bu rahatsızlıkda bahsettiğiniz masaj uygun medikal giyimlerle tölere edilebiliyor.Size tavsiyem bir kaç hekime tekrar gidin.Orada mikrocerrahi ve fizyoterapi seçeneklerinden bahsedin ona göre yönlendirsinler.

Konuya bağlantı yapmak gerekirse internette gördüğünüz o fotoğraflar hastalığın çok ileri boyutları onlara bakıp keyfinizi kaçırmayın.Bir çözüm bulunacaktır.Açtığım konuya bu kadar taze bir örnek sunduğunuz için çok teşekkür ederim.

Saygılar

Karar Dönemi nursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Önce çok teşekkür edrim ilginize, dediğiniz gibi çapatıp faültesinde fizyoterapi uzmanı gördü evde masaj tavsiye etti, orta basınçlı varis çorabı, sıcak soğuk banyo verdi sanki iki üçgündür daha rahatım gibi birde o basınç makinası adını tam bilmiyorum bunun için basınç makinası diyorum ,onuda evde kullanmamı söyledi.ben size tekrar teşekkür ederim.

Hydra
    Guest

Bunlara dikkat ederseniz emin olun sorun kalmayacaktır.Cevabımı okumaya değer gördüğünüz için ben teşekkür ederim.Altını çizmekte yarar var;Bacağınız internette gördükleriniz gibi olmayacak.

saygılar