Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Hayalinizdeki psikiyatr/psikolog nasıldı ?

Karar Dönemi yagmurr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hayalinizdeki psikiyatr/psikolog nasıldı ?

İlk kez randevu aldığımda yıllar önce o kadar çok hayal kurmuştum ki...

Filmlerdeki gibi olur diye düşünüyordum (saf saf ! )

Mesela,beni uzun uzun dinleyecek,güleryüzlü olacak,candan bir şekilde ilgilenecek,konuşmalar sohbet havasında geçecek hatta kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda aramam için tel ini verecek ve ben odadan çok rahatlamış bir biçimde çıkacağım... bunlar hakikaten ütopyaymış

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı yagmurr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk kez randevu aldığımda yıllar önce o kadar çok hayal kurmuştum ki...

Filmlerdeki gibi olur diye düşünüyordum (saf saf ! )

Mesela,beni uzun uzun dinleyecek,güleryüzlü olacak,candan bir şekilde ilgilenecek,konuşmalar sohbet havasında geçecek hatta kendimi iyi hissetmediğim zamanlarda aramam için tel ini verecek ve ben odadan çok rahatlamış bir biçimde çıkacağım... bunlar hakikaten ütopyaymış
    Ne yazıkki bir çok konuda önyargılı davranmamız hayal kırıklıklarına neden oluyor .

Sizde filmlerin etkisiyle anlattıgınız şekilde karşılanacagınızı ve bahsettiginiz şekilde olayların gelişecegi önyargısına kapılmışsınız ,buda çok dogal .

Bir çogumuzda sizin gibi duşunuruz ,ki buda çok dogal .Ancak unutmamamız gereken bir nokta var ,daha ilk randevuda bunların beklenmesi hata olur ,çunku bu ilk randevu uzmanla danışan arasındaki ilk karşılaşma olup ,daha çok resmi bir havada geçmektedir ,bu ilk randevuda daha çok danışanın sorunları nedir ,neler yapılması gerekir ,ne tur tedavi uygulanacak onun ele alınacagı teşhis -tedavi planlaması yaklaşımında geçer .

Durum böyle oluncada dogal olarak danışan hayal kırıklıgına ugrar ,bu kişiyi etkilememeli her şeyin bir başlangıcı gelişimi vardır .

Bir çogumuz filmleri goz onune alırken unuttugumuz bir şey var ,acaba sizce orada daha ilk randevuda sizin beklediklerinizmi gerçekleşti ,yoksa gerçek hayatta karşılaştılarınızmı bunu göz onune almadan ,orada bizlere yansıtılan danışan uzman ilişkilerini goruyoruz ,oysa onlar o an için senaryoya uygun olarak yapılan hareketler .

Böyle bir yanılgıya duşmek her zaman için bizleri husrana ugratacaktır .İster bu konuda olsun ,isterse alakasız başka bir konu olsun gerçek hayatla ,filmlerdeki hayatı aynı kefeye koymamalıyız .

Eger koyuyorsak bile sadece o anı degerlendirmeliyiz .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Cahillik Dönemi devhis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

anlattığımda sadece dinlemesin beni övsün yol göstersin.şöyle böyle yap desin.dinlerdim...
    ✿⊱ Anladım ki susmak bir cüsse işi. Derin denizlerin işi. Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli...
    ✿⊱ Bazılarının sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.
    Albert Camus

9 şubat;

güzel söylüyorsunuz da 2. hatta 3. defa gidişimde de durum değişmedi !

Karar Dönemi ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hayal kurmama gerek yok çok iyi - şimdiye kadar gittiklerim arasında en iyisi -bi doktorum var zaten filmlerdeki gibi olmasa da beni dinliyo işte eğer istanbuldaysanız size önerebilirim
    Ben ülkemi aynı zamanda adaleti de severek sevebilmek isterim A.Camus

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Freud Gibi

Koyu renkli mobilyalarla kaplı loş odasında deri bir koltuğa uzanacağım...O çocukluğuma inecek...Bana çocukluğumdan kalma şimdiki hayatımda izleri olan şeyleri keşfetmemde ve onları birer birer özgürlüğüne bırakmamda yardımcı olacak...Rahatsız olduğum duyguların temelini bulacak...Rüyalarım hakkında konuşacak benimle...Her korkumun her kaygımın ve her nedensiz üzüntümün altındaki nedenleri tek tek çözeceğiz birlikte...Bilinçaltımın derinliklerinde uzuuun bir yolculuğa çıkacağım...Her seanstan sonra kendim ve yaşadıklarım hakkında daha çok şey öğreneceğim...Tabi seanslarda top sakallı yaşlı profesör puro içecek Keşke Freud zamanında yaşasaydım ya, tek hayranı olduğum ve hastası olmak istediğim psikiyatr o

balık;

yazın çok hoşuma gitti. demek top sakallı yaşlı profesör puro içecek senin hayalindeki doktor süpermiş keşke bana da terapiyi freud yapsaydı
    Konu yagmurr tarafından (07-09-2010 Saat 10:52 PM ) değiştirilmiştir.

goffee
    Guest

Sen ne istediğini bilmiyorsun bence sorun bundan kaynaklanıyor.
    Sen psikoloğunla duygusal bir ilişki mi istiyorsun yoksa senin sorununu çözmesini mi?
    Psikoloğun senin annen baban yada eşin felan değil.
    Psikologun senin sorununun neyden kaynaklandıgını bulmaya çalışacak olan insandır.
    Buluncada uygulanması gerekeni uygular.
    Gerekli tavsiyeleri verir gönderir.
    Gerisi sana kalmıştır.
    Yada uygulayacak olan merciye seni yönlendirir.
    Mesela psikiyatriste, nörülojiye, urolojiye vs.
    9 Şubatında dediği gibi önyargılarla ve anladıgım kadarıyla olmadık beklentilerle oraya gitmişsin hayal kırıklıgına uğraman çok normal.

haklısın goffee; son yorumumda saçmalamışım.O bölümü sildim zaten.

Benim asıl olarak söylemek istediğim şey şuydu aslında:Öyle bir eşim olsun ki,güzel iletişim kuralım,empati kurmayı bilsin vs...

goffee
    Guest

Alıntı yagmurr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    haklısın goffee; son yorumumda saçmalamışım.O bölümü sildim zaten.

Benim asıl olarak söylemek istediğim şey şuydu aslında:Öyle bir eşim olsun ki,güzel iletişim kuralım,empati kurmayı bilsin vs...

Anlıyorum.
    Ona bunu sen öğretebilrsin.
    Yanlız bunu söyleyince bazılarımız yanlış anlıyor.
    Şöyle yap böyle yap diyerek değil sen ona ilgi göstererek severek sevmeyi ve sevdiğine ilgi göstermeyi öğretebilrsin.
    Sevmeyi ilgilenmeyi bilmiyor olabilir.
    Yanlız birşey daha bu öyle kısa sürede ögrenilebilen birşey değil.
    Zamanla öğrenecektir.

Sayfa 1/2 12 SonSon