9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: İftira neden atılır?

Karar Dönemi karabulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İftira neden atılır?

İftira neden atılır?

insan neden yalan yere masum bir insanı suçlar? İftira atmak iftiracıya nasıl bir haz verir? Nedir bu kuru iftira dedikleri? Yoksa iftiranın kökeninde müfterinin bizzat kendisi mi vardır?

İftira atmak yani asılsız suçlamalarla bir insanı incitmek, zor duruma düşürmek, onurunu zedelemek, aşağılamak ve insanların gözünden düşürmek, maddi manevi ona zarar vermek çok çirkin bir davranıştır.
    İftiranın kökeninde bilinçaltındaki intikam duygusu yatar. İftiracı kendisini inciteceğini umduğu suçlamaları, özellikleri, ithamları iftira attığı kişiye yakıştırır daha doğru bir tabirle yapıştırır (!) “çamur at izi kalsın” mantığıyla karalamaya çalışır. İftira atmak bir insanı incitmenin, onun inandırıcılığını ortadan kaldırmanın en sinsi ve çirkin yoludur. Üstelik atılan iftira bir ayna gibi kişinin bilinçaltını yansıtır. Bastırdığı duygularını, gizlediği suçlarını, günahlarını, hırslarını ve hayallerini yansıtır. Evet iftiralar hayalleri yansıtır çünkü bunlar karşıdaki insanı görmek istediğiniz şekilde tasvir eden asılsız suçlamalar başka bir deyişle hayallerdir.
    Kuşkusuz iftira atmak insanoğlunun sahip olabileceği en kötü alışkanlıktır. Evet iftira bir tür alışkanlıktır. Bazı insanlar iftira atmaktan tarifsiz bir zevk alırlar. İftira, bastırılmış duygularının dışavurumu gibidir, onları zehir akıtır gibi rahatlatır.

İftira, iftiracının iftira attığı kişinin masumiyetinden, dürüstlüğünden ve inandırıcılığından korktuğunun, çekindiğinin çok açık göstergesidir. İftira bu anlamda bir tür psikolojik savaş yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bir insanı susturmanın, konuşsa da sözlerinin tesirini azaltmanın yolu o insanın inandırıcılığını zedelemek yani ona en olmadık iftirayı atmaktır. Buradaki amaç şudur; “öylesine uzak bir yalan atmalı ki bu kişi kendini savunurken dahi bu çamura saplanıp kirlensin”. Politikacılar, sanatçılar, halka mal olmuş insanlar, başarılı iş adamları ve iş kadınları, “meyve veren ağacı taşlarlar” misali zaman zaman iftiraya uğramaktadırlar. Oysa atılan iftiralar daima iftirayı atanların ayna misali kendi bakış açılarını yansıtmaktadır. Örneğin dolandırıcılık yapan veya buna niyet eden biri karşısındaki herkesin böyle bir kartı olduğu fikrine kapılarak onu dolandırıcılıkla suçlar. Ya da gayri ahlaki bir hayat süren bir insan ister istemez bu hayat anlayışını iftiralarıyla açığa vurur. Kaldı ki “yansıtma” çok bilinen bir psikolojik savunma mekanizmasıdır.
    Unutulmamalıdır ki; “güneş balçıkla sıvanmaz”, yalan ve iftira ile kurgulanmış bir hayat mutlaka açık verir, çelişkilerin ve detayların içinde boğulur ve bu çirkin sözler iftira atanın kendisine döner, ayağına dolanır. İftirayı atmak kadar, bu asılsız sözleri yaymak ve şahit olmadan, hiçbir bilgiye dayanmadan bir yalana çanak tutmak çok büyük bir suçtur.

İftira ancak kendini ispatlayamayanların yada sizi çekemeyenlerin kirletmek için yaptığı pis bir durumdur.Asıl konu arkadaşlarınızı yanlış yönlendirip size karşı cephe almasını sağlamaktır.Somut olarak gösterdiği hiç birşey yokken bir insanı karalamak ancak seviyesi düşük insanların işidir.Allah büyüktür birgün o da aynı şeyle karşı karşıya kalır inşaallah.

hakkınızda işlem yapmaya yetkili resmi makamlar şikayet veya ihbar edlmesi lazım . İnsanlar sizin hakkınızda yapmadığınız bir suçu kendi aralarında kouşuyor ise burada iftra değil hakaret suçu oluşur.
    Adli makamlara yahut hakkınızda işlem yapmaya yetksi bulunan idari bir makama şikayet edilmişse o zaman iftira suçu kapsamında değerlendirilebilecektir.Bu makamların sizin hakkınizda bir işlem yapıp yapmaması öemli değildir,önemli olan haksız yere resmi makamlara şikayet edilmiş olmasıdır.

asıl sitelerde cok konuşarak karalayarak iftira atanlar ajandır.

O durumda siz onu (iftirayı) dillerinizle aktardınız ve hakkında bilginiz olmayan şeyi ağızlarınızla söylediniz ve bunu kolay sandınız; oysa o Allah Katında çok büyük (bir suç)tür. Onu işittiğiniz zaman: "Bu konuda söz söylemek bize yakışmaz. (Allah'ım) Sen yücesin; bu, büyük bir iftiradır" demeniz gerekmez miydi? (Nur Suresi,15-16)
    Eger Birine Iftira Atip Vicdansizlik Edersen,
    Bu Seni Olunceye Kadar Dusundurur,

Baskalarinin Emegiyle Kazandiklari Onurlu ve Kararli Durusu,
    Onursuzluk Yaparak, Iftiralarla Karalamak Insanliga Ihanettir.

1) Kar gibi olsan yine iftiradan kurtulamazsin.

2) İftira kötü köpek gibidir, kaçanın ardından ürür, pervasızlıkla yüzüne baktın mı sesini keser.

3) İkiyüzlülüğü, dalkavukluğu beceren, iftirayı da becerir.

4) İftira eşek arısına benzer, onu ilk vuruşta öldüremeyecekseniz, hiç dokunmamak daha iyidir.

5) İftira, kılıçtan daha zalim silahtır, çünkü iftiranın açtığı yaralar hiç kapanmaz.

6) İnsan iftirayı ancak önem vermemekle yenebilir. İftira edileni değil, edeni kirletir.

7) Bir iftira başka iftiralar doğurur ve yerleştiği yerde ebediyen kalır.

8) Maksat iftira atmak olduktan sonra, söylenecek sözmü bulunmaz, fazilet bile iftiranın ekmeğine yağ sürer.

9) İnsan genellikle başkasına sürmek istediği çamura bulanır.

10) Iftira atan`da ne sucluluk duygusu, ne arlanmak, ne utanmak, nede onur vardir, tek bir meslegi vardir, oda Insanlik dusmanligidir,

alinti
    Konu karabulut tarafından (03-09-2010 Saat 12:36 PM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

allah hepimizi kuru iftiradan korusun..en çok korktuğum şey iftira......
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

ayseglk
    Guest

iftira atmak çok zewk verir ergen bi fırlamaysan özellikle.....kesinlikle tasvip etmiyorum kimseye iftira atılmamalı ama yine kendimi bunu yapmaktan soyutlayamıyorum

prenses
    Guest

öyle bir iftiraya ugradikki ablamla, bu tam 10 senemize mal oldu
    eger acıga cikmasaydi kim bilir daha kaç senemiz
    gececekti öylece..
    insanlar cok kıskanç, kimseyi çekemiyorlar zaten
    yetmiyormuş gibi iftira atiyorlar..
    rabbim görüyor hepsini
    yanlarına kalmiyor işte..

Çıraklık Dönemi plüton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    cennet

En son iftiraya uğradığımda 6 yaşındaydım ve iftirayı atan en yakın arkadaşımdı. Üstelik eğlencesine yapmıştı bunu üçkatçı. Taş attığı kadına benim attığımı söylemişti kadın tam psikopattı yıllarca unutmadı, işini gücü yoktu zaten yıllarca bana beddua etti. Sonra alzheimer oldu adımı unuttu. Her gördüğünde adımı sordu farklı bi isim söylemeye başladım ben de.
    Eğlebcesine atılan çocuk iftiraları bile nelere sebep oluyor.
    Asosyallik sağolsun pek iftira atan olmuyor.

Benim hatırladığım iftiram bozduğum çakmağın suçunu kardeşime yıkmaya çalışmaktı çocukken. Becerememiştim. Velet baskın çıkmıştı. Zaten altı üstü çakmaktı kimsenin taktığı yoktu ama ben büyütmüşüm olayı.

İftirayı yanında masum bırakn. Hayatımı zindan eden korkun çekimeyi söyleyeyim size. "ZAN" ama hikaye ağır ve acıklı. Ben anlatamam siz de dinlemezsiniz. Zan çünkü bu. Kendini savunamazsın bile. Savunursan suçlusundur. Paronayak insanlar yüzünden bir anda hayat zehir oluverir.
    Gülümse hayata, hayatta sana gülümsesin!

Şimdi sen yoksun, sadece geri kalan her şey var

ama

Kaybedecek hiç bir şeyim olmasa da, kazanabileceğim çok şey var.

Banned

Alıntı Taz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir ara sırf iftira atabilirler diye kadınlar ile yalnız kalmaktan çekinirdim, asansöre falan korkarak binerdim.
    evt asansör olayı bende de mevcut ben hala binemiyorum ya tek ya hiç

Banned

Alıntı Taz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başınıza Allah göstermesin böyle bir olay gelse, kadının beyanı esas alınacağından aksini ispat etmeniz gerekecektir; tabii siz aksini ispat edinceye kadar toplum tarafından nasıl sözlü veya fiziki bir şiddete maruz kalırsınız orası da meçhul.
    işte tamda o yüzden ya tek binerim ya da hiç binmem

Takinti hastasi babanin ogluyum. Kesinlikle hastaligini kabul etmiyor. Doktoru psikologa goturun hastaligini kabul etmesini saglayin tedaviye sonra gecin diyor. Verilen ilaclari uyutuyor uyusturuyor diyerek kullanmiyor. Sozde doktoru bir sorun bulamamis ancak annemin doktora olan baskisindan yildigi icin basimdan gitsin bari diyerek ilac yazdigini dusunuyor. Annem en buyuk dusmani vede iftiraci ona gore. Buradaki iftira neden atilir yazisini bulup kopyala yapistir yapip bana, anneme vede biradere email yapiyor. Yani diyorki iste al annen bu, iftiraci

Belki buraya gelir tekrar.

Baba, sen hastasin... Vucudun da arizalar cikmaya basladi, kafanda da ariza var. Hangisi daha hizli ilerlerse maalasef olum sebebin o olacak. Anneme rahatsizlik vermeyi birak. Ben de senin dusmanin degilim. Kafan duzgun calissa hastaligini ortaya cikarman icin anneme tesekkur ederdin. Kafan normal calismiyor, muhakeme yeteneginde eksiklikler var. Bize sorun yaratiyorsun. Seninle ugrasmaktan biktim. Allah acil sifalar versin.

anneme sacma sapan emailler attigi icin annemin email adresine yolladigi mesajlari engelledim kadinin kafasi bozulmasin diye. buna kizip bana yolladigi son email...

mail adresimden ,banka bilgilerimi ,sifrelerimi ogren....hirsizlik yap....
    eve baba nasilsin diye geldiginde bile niyetin IP no mu ogrenmekmis....
    sen serefsiz ,adi bir insansin...

allah kismet ederde Istanbul`a gidersem o parayi nasil yiyecegimi takip edersin....
    caner`e yaptigin serefsizligi banada yaptin....
    bu islerden anlamayan anneni bakalim daha ne kadar kandiracaksin....onu ne zaman dolandiracaksin..
    ona ne zaman santaj yapacaksin ...

senin gibi ailesine karsi bunlari yapan PUST , ADI ,SEREFSIZ INSANI

bu yasima kadar gormemistim....
    allah tez vakitte belani versin, bir dilim ekmege muhtac duser surunursun insallah..

Konu HastaAdaminOglu tarafından (22-07-2015 Saat 03:57 AM ) değiştirilmiştir.

dreamer8
    Guest

İftira umumiyetle bayanların başvurduğu bir yöntemdir. erkekler pek kendine yakıştıramaz. Ayrıca bayanlar askıntılık, sarkıntılık, taciz iftiralarıyla büyük tahribatlar verebildiklerinin farkındalar. Bu çok büyük bir günah, ağır bir yükümlülüktür..Normal bir insanın asla yapacağı birşey değil. Biriyle bir sorunun olsa dahi asla o kişiye iftira atma hakkına sahip değilsin. Allah bizi müfterilerden korusun. İnsan, hayatındaki olumsuzluklar, stres, haset, kin, öfke, nefret, yediği kazıklar, haksızlığa uğraması, psikolojik sorunları, istismar edilmek, umursanmamak vs. gibi sebeplerden iftira atabilir.