Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Güvendiğin dağlara ya kar yağarsa?

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Güvendiğin dağlara ya kar yağarsa?

Ya insanlık ölmüş ise, ya kararmışsa bulutlar… Sevdiklerin sana yüz çevirmişse ne olacak? İnsanlar yüzüne gülümsüyor ardından konuşuyorsa ne olacak… Hiç düşündünüz mü en sevdiğiniz insanın sizin ardınızdan iş çevirdiğini… Olmaz, benim dostum bana yapmaz demeyin. Oluyor… Devir 2010 devri, yüzyıllardan 21. yüzyıldayız. Yok artık eski dostluklar. Sevginin, dostluğun paraya pula şan şöhrete kariyere değiştirilebildiği bir devirdeyiz. Çıkarları için insanların yakınlarını sattığı devirdeyiz. Yalanın ve riyanın bolca olduğu bir dünyadayız.

Bugün sana her şeyimi veririm kardeşim diyenler yarın en ufak bir yanlışında seni ya satarlarsa… Güvenme insanoğlu güvenme… Artık babana bile güvenme. Sen sen ol kimseye hak edeceğinden fazla değer verme. Sen sen ol kimseyi kanki edinme.

Bir gün gelir, her an yanında olan insanlar atar sana kazıkların en büyüğünü. Ne olduğunu anlayamazsın. Attan düşmüş karpuza benzersin, çat diye yarılırsın ortadan. O zamanda sana ne yardım eden olur ne de yarığını kapatmak için yara bandı verirler. Kimse sana arka çıkmaz. Git gide açılır içindeki yarık. Sen düştükten sonra görürsün ki kimse senin yanında değil, seni gördüklerinde yolunu değiştiriyorlar o zaman işte daha da çoğalır içindeki yarık.

Kimse senin anan baban değil… Avutma kendini…

Sana işte bir akıl vereyim şimdi… Dinlersin dimi? Okursun dimi?

- Kimseye sır verme. Halının altına anlat, çiçeğine anlat, sokaktaki kediye anlat, kağıda yaz yak sonra ama sakın bir insanoğluna derdini anlatma. Olanlar bellidir. Bir dostuna anlatırsın. Dostun anlatır dostunun dostuna… Al sana zincirleme isim tamlaması boyutunda bir facia.

- Kariyerin için kimseyi ayaklar altına alma. İnsanları kullanarak bir yerlere gelmeye çalışma. Yorulmadan elde edilen kazançlar çabuk kaybedilir.

- İnsanlara acıma duygularını kontrol ederek yaşa. Acıma kimseye demiyorum ama otokontrollü ol. Duygularını kontrol ederek yaşa.

- Kalitesiz insan olma. İnsanı kalitesiz yapan iki şey vardır. Şikayetçi olmak ve dedikodu yapmak.

- Empati yapmayı öğren. İnsanların yerine koymayı bil kendini. Çözümsüz görünen problemleri de çözmek için bakış açını değiştirmeyi de unutma.

- Hayatta şahıs ve olayları akıl ve kalp süzgecinden geçirip, hak yemezsen bu dünyada yanlış yapmazsın.

- İnsanların gözünden düşmemek için de demagoji (Laf kalabalığı) yapmamalısın, kendini vazgeçilmez göstermemelisin.

- Nitelikli insan olman için uyumlu olup, iradene hakim olmalısın.

- Kararsız ve cesaretsiz olursan eğer geride kalırsın. Ne yapacağını bilmemek insanı sonuçtan mahrum eder.

- Sükut ederek ve tebessümlü olarak her şeye çözüm getirebilirsin. Unutma ki susmak (sükut) en büyük erdemliktir.

- Unutmaman gereken en önemli şıklardan biri de, değerini kaybedince anladıklarındır.

• Anne

• Baba

- Söylediğin lafları ve harcadığın zamanı iyi tartmalısın. Çünkü insanın dilinin kemiği yoktur. Ağzından çıkanı kulağının duyması lazım ki söylediğinin ağzından çıktıktan sonra kıracağı kalpleri tamir etmek için uğraşmayasın.

- 3 kuruşluk insana da 5 kuruşluk değer verirsen fazladan verdiğin 2 kuruşa o değer verdiğin insan satar seni…

kaynak
    Konu Selina tarafından (03-02-2012 Saat 10:02 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi gülenay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

- Kalitesiz insan olma. İnsanı kalitesiz yapan iki şey vardır. Şikayetçi olmak ve dedikodu yapmak.
    hepside çok anlamlı cümleler.
    Öyle güzel sahneler kuruluyorki;
    bakan kendi maskaralığına gülüyor....

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İnsanlara çok fazla güvenmem ki...Sonra o güvenin boşalacağı yeri doldurmaya çalışacağıma...Çok fazla güveni haketmiyor insan hiçbir zaman...Bazıları da güvenini kötüye kullanır, ihanet eder, iyi niyetini suistimal eder... Bana yapılmasa da bu yapılanları görüp daha nasıl güveneyim insanlara...İki kişiye güvenirim sadece...Annem, Babam...Ve abim...

goffee
    Guest

ben şunu ögrendim.
    eger güvendiğin daglara kar yagıyorsa hata karda değil her daga güvenmemen gerektigini bilmemendedir.
    insanlara güvenmeliyiz ama bir yere kadar.
    işin içine mecburiyetler ve kişisel çıkarlar girince insanlardan fsizin istediğiniz şekilde davranmalarını bekmeleyin üzülürsünüz.
    en güzeli en dogrusu insanlara sonuna kadar güvenemeyeceginizi onlarında kendi mecburiyetlweri ve kendi hayatları oldugunu sizi bu yüzden harcayabileceklerini yada harcamak zorunda kalabileceklerini ve bu durumu size acıklayamayacaklarını bilin.
    ve bu bilgi dogrultusunda herzaman kendi işinizi kendiniz halledin kendi ayaklarınız üstüne basmaya calısın.
    güvenip herkese sır vermeyin güvenip herkesi dost edinmeyin.
    dostlarınızı ve dostlugunuzu gözden gecirin.
    bazende şu gibi durumlar olabiliyor dostumuz iyidir ama biz onlardan fazla sey bekliyoruz.
    kendi hayatlarını hiçe saymalarını ve sadece bizi düşünmelerini zor durumda kalsalarda bize sadık olmalarını bekliyoruz.
    dediğim gibi dogru daga güvenin ama hiçbir dag sonsuz güvenli değildir.
    bilmiyorum ne kadar anlatabildim.
    Konu goffee tarafından (23-08-2010 Saat 02:44 PM ) değiştirilmiştir.

goffee
    Guest

insanlara haddinden fazla güvenip o güveni sarstıkları için onlardan nefret etmektense onlara çaba gösterecekleri şey kadar güvenip nefret etmemek gerektigini öğrendim.
    onlardan vermek istediklerinin dısında birşey almaya calısmamak gerekiyor.

Cahillik Dönemi hoyrat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goffee ye katılıyorum
    Deliler ve akıllılar, aynı derecede zararsız kimselerdir. Asıl tehlikeliler yarı deli, yarı akıllı olanlardır.

Karar Dönemi

güvenme dostuna saman teper postuna.....dostununda dostu vardır.h.z ali ne demiş sırrımı sakalımdan bile saklarım bazen kendinden bile saklıyacaksın.anlatınca rahatlarım zannediyorsun ama bazen anlatınca daha çok naşına bela oluyor sırlar.en iyisi anlatmamak....
    SEN KALBİNDE KÜÇÜK BİR AĞAÇ YEŞERT GELİP KONAN KUŞLAR OLACAKTIR...

Cahillik Dönemi devhis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

artık kimseye güvenmediğim için dağlarada kar yağmıyor.ben anca çıkar kartopu oynar kardan adam yapardım hayat oyunsaa oynayalım barii kimsenin oyununa gelmeden
    ✿⊱ Anladım ki susmak bir cüsse işi. Derin denizlerin işi. Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli...
    ✿⊱ Bazılarının sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.
    Albert Camus

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayatta şunu ogrendim ,asla kimseye tamamen guvenmemek gerektigini .

İki kişinin bildigi bir şey asla sır degildir ,sırrını birine soylediginiz an o sır olmaktan çıkar ve gunun birinde hiç ummadıgınız kişilerin agzında sakız olur çıkar .

Hayatta en kotu şey dedikodu bence (İslam dini buna açıkça karşı ''komşusu hakkında ister dogru ister yanlış konuşdugunda ,yaptıgı iş arkadaşının etini çig çig yemesine eşittir demekte '' bu denli kötu bir huy olarak gorulmuş ).

Oysa gunumuzde dedikodu o denli olagan karşılanmaktaki ,bir topluluktan ayrıldıgınızda hemen arkanızdan laf soylemeye başlarlar ,ama iyi ama kotu mutlaka söylerler ,siz veya bir başkası farketmez .Eger arkadan konuşmazlarsa asla rahat edemezler .

O yuzden ben artık hiç umursamıyorum ,ne yaparsam yapayım ne kadar iyi biri olursam olayım nasıl olsa arkamdan olumsuz laflar edicekleri muhakkak ,o zaman niye kendimi boşu boşuna uzeyimki .

Ne halleri varsa gorsunler .

Siz suya sabuna karışan biri olmasanızda ,etrafınıza yardım etmeye çalışsanızda insanoglu çig sut emmiş asla sizin degerinizi kolay kolay anlayamayacaktır ,o yuzden sizlere tavsiyem asla başkaları için kendinizi uzmeyin .

Önemli olan sizin vicdanınız duygularınız ,içiniz huzur dolumu önemli olan o ,gerisi boş .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi Nevermind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    en derinden..

İnsan ol evlat
    İnsancıl ol evlat
    merhametli ol evlat
    dürüst ol evlat
    Adam ol evlat..

Sayfa 1/2 12 SonSon