7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Karabasan

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Karabasan

Şiddetli korkutucu, panikletici bir durumdur. Genellikle uykunun NREM dönemlerinde çığlık ve dehşet içerisinde uykudan uyanma ile kendini gösterir. Çocuklarda erişkinlere oranla daha sıktır. Yoğun bir sıkıntıyla beraber kişinin kafası karışır, rüyayı kısa bir süre gerçekle karıştırır ve nerede olduğunu bilemeyebilir. Özel bir tedavi biçimi yoktur.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Nefertiti
    Guest

Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Ayrıca...
    Halk arasında Karabasan yada Al Karısı şeklinde isimlendirilen olay hakkında 2 inanış mevcuttur.

Bazı bilginler bunun cin yada cinlerin eseri olduğunu düşününürler.

Bilim adamları ise bunun uyku ile uyanıklık arası bir durumda olduğunu söyler. Çoğunlukla uykudan uyandığınızı sanırsınız. Ancak aslında uyku hali devam eder.Beyin uyandığını düşünür ama vücüt hala uyku halindedir. Bu arada bir çeşit halusunasyon görürsünüz. Herkes de ayrı bir senaryo söz konusudur.

Uyandığınız yada uyandığınızı sandığınız halde yataktan kalkamamanız, bir güç tarafından hareketlerinizin engellenmesi, kıpırdayamamanız yada konuşamamanız, bağırmaya çalıştığınız halde sesinizin tüm çabalamalarınıza rağmen çıkmaması, bu sure zarfında çeşitli sesler ve halusunasyonlar görmeniz karabasan'ın belirtileridir.

Karar Dönemi benjaminfranklin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    between ist and kocaeli

walla cinle fln alakasi yok olsa bana olmasdi.lise 1 deyken bana bu karabasan manevi boslukdan ve stresden dolayi olmusdu.felak nas ayetel kursi fln fayda etmedi.ben namazla kurtuldum o zamanlar.bi siralar bunyem ole alisdi ki uykudaki kipirdayamama hallerini kafaya takmamaya basladim icimden biras sonra gecer dediim cok olmusdur.tavsiyem hic bosa kasmayin kendinizi kafanizdan biras sora gecicek deyin gecer bi kac haftada
    no pain no gain

Karar Dönemi bıkkın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bunu çok kötü yaşamışlığım var şimdi görünce tüylerim diken diken oldu bir gecede üst üste 5 kere oldu gerçekten çok kötü bir durumdu. Şu an gözlerim yaşardı yani yazarken o kadar kötüydü ve bu durum sadece o gece değil çoğu zamanlar oldu geceler benim için kabustu uyumak istemiyordum. Yaşım 20 ve hala uyku problemleri yaşıyorum rahat uyuyamıyorum, televizyonu kapamadan yatamıyorum, karanlıkta sessiz bir yerde uyuyamıyorum. Eskiden çok kötü şeyler yaşadım uyku halinde rüya olmayan gerçek şeyler gördüm halüsinasyon olabilir ama rüya olmadığından eminim. Uyurgezerlik vardı gecenin bir vakti 10 yaşındayken kendimi kapının önünde karanlıkta buldum. Çok kötü şeyler yaşadım şu an biraz daha iyiyim ama dediğim gibi hiç bir zaman rahat uyuyamadım.

Karar Dönemi Symphonic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul

Aynısı bende de var 17 yaşındayım ve uyku sırasında hareket edemem ve üzerimde bir ağırlık hissederim nefes alamamam yaklaşık 30 saniye (bilemiyorum) yalnız ve karanlıkta uyuyamam. çok kötü bir şey.

Karar Dönemi

aslında onun tıpda bir tanımı yok aslında o gerçek bir gece gelir seni tutar kıpıdayamassın ne kadar uğraşşanda gitmesini beklersin

yerim karabasanı böyle şeyler düşünme gece uyurken kulağına müzik tak kulaklıkla dinle