Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Yemek Seçmek Genetik Mi Psikolojik Mi ?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Yemek Seçmek Genetik Mi Psikolojik Mi ?

Duke Üniversitesi'nden bilimciler, bazı insanların neden yemek seçtiğini anlama amacıyla geniş bir veri tabanı oluşturmaya başladı.

Bilim adamlarına göre bazı insanların yemek seçmesinin ardında genetik sebepler olabilir ve bunların ortaya çıkarılması bu huydan vazgeçilmesine yardım edebilir. Zira bazılarının yemek seçmesi sadece damak tadıyla ilişkili ve makul boyutlardayken, bazılarınınki iş, evlilik ve sosyal yaşantılarını olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaşabiliyor.

ABD'deki Duke Üniversitesi'nden bilimcilerin çalışmasına gönüllü olarak katılan Rhonda West bunlardan biri. BBC'ye konuşan West, sorunun ailede başladığını belirtiyor ve ekliyor: "Çocukken bir şeyi yemeyi reddettiğinizde bu şımarıklık olarak algılanıyor. Ya da dikkat çekmeye çalıştığınız düşünülüyor. Oysa bazı insanlar için bazı şeyleri yemek çamur yemekten farksız" diyor.

Yemek seçmenin tıbbi bir rahatsızlık olduğunu düşünen 42 yaşındaki West, çalışmanın bir tedavi ile sonuçlanmasını dört gözle bekliyor ve içinde bulunduğu durumu şöyle anlatıyor:
    "Bazı yiyecekleri reddetme çocukluğumda başladı. Meme emmeyi reddetmişim mesela, biberonu da öyle. Şimdiyse sadece meyve, patates kızartması ve et yiyebiliyorum. Etin de üzerinde herhangi bir sos olmaması lazım."

"Pilav yiyebiliyorum, ama pirincin dokusunu sevmediğimden çiğnemeden yutmak zorundayım. Bir yiyeceğin şekli ya da dokusu çok önemli benim için. Örneğin spagetti yemek solucan yutmak gibi geliyor bana."

"Domatesin şeklinde beni rahatsız eden bir şey yok. Ama onun da kıvamı sorun. Isırdığımda elma kurdu yemiş gibi hissediyorum."

GENETİK Mİ PSİKOLOJİK Mİ?

Yemek seçme daha önce pek incelenmiş bir alan değil. Ancak obezite ve tat alma duyusuna ilişkin bazı araştırmalar, yemek seçmenin de kökenlerinde genetiğin olabileceğini düşündürüyor.

Bazı bilim adamları ise genetik bir etki varsa bile, psikolojik etkenlerin de mutlaka hesaba katılması gerektiğini düşünüyor. Rhonda West de her ikisinin etkili olduğu görüşünde.

Çocukluktan itibaren bazı şeyleri reddetmesinin genetik etkiye işaret ettiğini, ancak ailesinin ileriki yıllardaki zorlamalarının da kendisinde bir direnç oluşturduğunu belirtiyor.

Çalışmaya katılan bir başka gönüllü, Jenny Nikolaisen ise genetik etkinin daha baskın olduğu görüşünde. 34 yaşında olan ve her gün sadece hamburger ve patates kızartması yiyebilen Nikolaisen, aile büyüklerinde de benzer sorunlar olduğunu belirtiyor.

"Yeni bir şey denediğimde öğürüyorum. Bir kere brokoli denedim, ağzımda bir ağaç varmış gibi geldi."

BBC TÜRKÇE
    aktuelpsikoloji
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Hydra
    Guest

Bu haberi bugün okudum.
    Bence de genetik bile olsa çevresel faktörleri yadsıyamayız.
    Bununla ilgili bir belgeselde seyretmiştim.Dildeki tat tomurcuklarının işlevselliklerindeki farklılıklardan kaynaklanan bir durum demişlerdi.Bu da genetik çağırışım yapabilir.

Karar Dönemi

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu haberi bugün okudum.
    Bence de genetik bile olsa çevresel faktörleri yadsıyamayız.
    Bununla ilgili bir belgeselde seyretmiştim.Dildeki tat tomurcuklarının işlevselliklerindeki farklılıklardan kaynaklanan bir durum demişlerdi.Bu da genetik çağırışım yapabilir.
    taman yemek seçmek genetikse ozaman insanların genetik yapılarına göre yemekler yediğinde daha sağlıklı oldukları ve hangi hastalıklara daha yatkın oldukları konusuda doğrumu bizi bu konular hakkındada detaylı birşekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim
    SEN KALBİNDE KÜÇÜK BİR AĞAÇ YEŞERT GELİP KONAN KUŞLAR OLACAKTIR...

Hydra
    Guest

Alıntı nakşidil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    taman yemek seçmek genetikse ozaman insanların genetik yapılarına göre yemekler yediğinde daha sağlıklı oldukları ve hangi hastalıklara daha yatkın oldukları konusuda doğrumu bizi bu konular hakkındada detaylı birşekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim
    Yemek seçmenin tam olarak genetik faktörler üzerine kurulu bir durum olduğu kanıtlanmadı.Çalışmalar devam etmekte.Söz konusu genetik ise kabullenmek ve yayınlamak bir hayli zordur.Çalışmalar çok kapsamlı ilerler.Bu yüzden beklemek gerekir.Ayrıca bir olguya sadece genetik diyerek işin içinden çıkamayız bununla beraber çevresel faktörler çok fazla etkilidir.

Genetik yapımıza göre yemek yeme;

Bakınız temelde genlerimize göre yemek seçme gibi bir durumu şuanlık söyleyemeyiz.Yani genlerimizde brokoli yemenin negatif etki yaratacak gen ifadesi yoktur.Sadece yatkınlık var dır ya da yoktur.
    Şöyleki;
    Sizin genetik haritanızı çıkarttık.Genetik haritanıza göre hastalıklara yatkınlığınız konusunda incelemeler yaptık.Bu incelemeler genetik kısmı tanımlanmış hastalıklar üzerinde olacaktır.Neyse baktık dedikki sizde SCN5A proteinini veren gen de heterozigot mutasyon var dedik.(Heterozigot demek: Bozuk genin sadece biri sizde var demektir.Yani bozuk gen ''a'' ise sizde Aa geni vardır.Homozigot deseydik geniniz ''aa'' olcaktı yani bozuk genden iki tane taşıyacaktınız)
    Heterozigot mutasyon var dedikten sonra size bilgi verdik.Dedik ki sağlıklı beslenmez iseniz mutasyon söz konusu olduğunda SCN5A proteinini kodlayan gen bozulur ve sinüs sendromu dediğimiz kalp düzensizliği hastalığına yakalanırsınız.Dolayısıyla kalpte elektiriksel iletiminiz tamamen durur dedik.

Bu yüzden siz bana gelince size beslenme konusunda derim ki;
    Nakşidil;
    Yemeklerde doymuş yağ kullanma.
    Yemekten önce yarım ceviz yarım fındık ye.
    Yemeklerden önce su iç
    Bol bol sebze tüket.
    Spor yap.
    6 ayda bir kolestrolüne baktır. gibi tıbbi tavsiyelerle genetik düzeninizle ilintili olan beslenme durumunuzu belirleriz

Hastalıklara yatkınlık konusunda;

Elimizdeki verilerle bize gelen kişilere sen muhakkak hasta olacaksınız diyemeyiz.
    Mesela geçen OKB konusunda yazı yazarken dedim ki anne eğer OKB ise çevresel faktörle birlikte evlatlara geçme oranı %26 dır.Yani evladın okb yi uygun çevresel faktörler altında % 26 oranında yaşayabilir.Yani bu araştırmaların artmasıyla belirlenir.Daha çok araştırma daha çok hastalık gen ilişkisi tespit edilirse bunun gibi çıkarımlarda bulunuruz ve hastalığı aza indiririz.

Peki ne gibi yararı olucak?
    Biz okb li anneye sizin çocuğunuza aktarma durumunuz %26 buyüzden çocuğunuzu iyi takip edin okb gösterecek davranışları çeveresel durumları ortadan kaldırın dersek, evladın okb olmasını engelleyebiliriz.Böylelikle sizin de dediğiniz gibi yatkınlık durumlarını böyle çözümleyebiliriz.

Burası psikoloji forumu olduğu için örneği okb konusunda verdim.Haricinde birçok hastalıkta yatkınlık konusunu söyleyebiliriz.

Peki nasıl tespit ediyoruz?

1.Path (Dağılım yolu) analizi:Çevresel faktör etkilerini genetik ve poligenetik faktörlerin etkisinden ayırma.(ikiz evlat çalışmaları)
    2.Segrasyon( DAğılım) analizi: Soy ağacı üzerinden çalışılır.Poligenetik den çevresel faktörlerde majör dediğimiz etkin geni ayırmada.
    3.Bağlantı (linkage) analizi: Yakınlaştırıcı etkisi bilinen hastalık lokusunun kromozom lokusunu ortaya koymak için.
    4.Association (ilişki) analizi: Akraba olmayan hasta bireyler ve kontrol grubu arasındaki farklı özellikler için.

Saygılar

Karar Dönemi ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

küçük tansiyonum yüksek çıktı doktor tuzlu yeme dedi nasıl beslenmem gerekiyo
    Ben ülkemi aynı zamanda adaleti de severek sevebilmek isterim A.Camus

Hydra
    Guest

Alıntı ararat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    küçük tansiyonum yüksek çıktı doktor tuzlu yeme dedi nasıl beslenmem gerekiyo
    Müsadenizle cevap vermek isterim;

Kalp kapakçıkları kapanıp kanın kalbe dolma sürecinde söz konusu olan basınca küçük tansiyon diyoruz.Tansiyon rahatsızlıklarında küçük tansiyonun yüksek seyretmesi daha önemlidir.Tedavi süreci buna göre hazırlanır.Dolayısıyla küçük tansiyonun yüksekliği damarları yorar akabinde zarar vermeye başlar.
    En bariz çözüm tuzlu beslenmemektir.Yani tükettiğiniz besinlere en azından sonradan tuz eklememelisiniz.Bol bol su içmelisiniz.Yemekleri pişirirken tuz alışkanlığınızı değiştirip makul boyutlarda tuz tüketmelisiniz.Mesela sebze yemekleri pişiriyorsanız sebzelerdeki tuzla yetinmelisiniz.Bunların haricinde kahve içmeyi abartmamalısınız.Hamur işi gibi yüksek karbohidrat besinler konusunda diyet yapmalısınız.Damarları zorlayacak kolesterol oranı yüsek olan besinleri makul boyutlara indirmelisiniz.Spor yapmalısınız.Ama temelde tuzu makul boyutlara indirerek tansiyon probleminizi çözebilirsiniz.Doktorunuzun verdiği ilaca sadık kalmalısınız.
    saygılar

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

eğer genetik olsaydı anne ve çocuk ya da babanın damak tadı uyumlu olurdu ve aynı şeyleri seçer ya da beğenirlerdi..ben genetik olduğuna katılmıyorum..bizimkiler (annem babam) herşeyi yer hiç yemek seçmez ama biz 3kardeş ayrı ayrı seçeriz
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Hydra
    Guest

Alıntı chenn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer genetik olsaydı anne ve çocuk ya da babanın damak tadı uyumlu olurdu ve aynı şeyleri seçer ya da beğenirlerdi..ben genetik olduğuna katılmıyorum..bizimkiler (annem babam) herşeyi yer hiç yemek seçmez ama biz 3kardeş ayrı ayrı seçeriz
    Sevgili Chenn sizin dediğiniz mendel kalıtımı.Bazı genetik geçişlerde mendel dışı kalıtımlar söz konusudur.Dolayısıyla anne ya da babada kendini ifade edemeyen gen çocukta ifade edebilir. Bizde 3 kardeşiz aralarında yemek seçmeyen bir ben varım.Yaşasın yemek yemek

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hımm doğrudur efendim ben öle balıklama atladım bencede yaşasın yemek yemek ama yağa dönüşmedikçeeeee
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Hydra
    Guest

Alıntı chenn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hımm doğrudur efendim ben öle balıklama atladım bencede yaşasın yemek yemek ama yağa dönüşmedikçeeeee
    Kısmet dönüşmeyiz inş

Sayfa 1/2 12 SonSon