Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
45 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Bilen bir kişiden yardım istiyorum!

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı gnc13 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mrb arkadaslar öncelikle nasıl anlatıcağımı bilmiyorum ve doğru yeremi konuyu açıyorum onuda bilmiyorum yanlış bir cümle kurarsam şimdiden özür dilerim,
    benim son 2-3 yıldan beri herhangi bir ortama girdiğimde veya sevindigim bir olay oldugunda aşırı bir şekilde heyecanlanma oluyor ve bu sadece yüz kızarması yada vs olarak kendini göstermiyor en büyük sorunum bu heyecanlanmaya bağlı olarak wc gitme ihtiyacı duyuyorum en büyük sorunum bu bunu nasıl yenerim bilmiyorum o yüzden sosyal yaşantım oldukca çöktü diyebilirm ne sinemaya gidebiliyorum nede yolculuk yapabiliyorum.Genel olarak yanımda biri varken daha cok oluyor bu durum yalnızken mesela örneğin bir otobüsle seyahat yapamıyorum kalbim hızlanıyor ve wc ihtiyacımı giderdiğime rağmen yinede o psikoloji etkiliyor ve o ihtiyaca giriyorum.Gereksiz seylere heyecan yapıyorum mesela arkadaslarla bulusacagız onlarla guzel vakıt gecırdıgımı felan hayal edınce bırden heyecanlanıyorum ve buyuk abdeste gıtme ıhtıyacı duyuyorum.Sinemaya gidiyoruz veya yolculuga içim kıpır kıpır ediyor hep midem hep rahatsız gibi boyle bir garip.Tuvaletimi tutayım diyorum ama tutunca da kendımı rahatsız hıssedıyorum alakası var mı ama agzımda koku baslıyor yanı psıkolojık bırsey mı bılmıyorum.Gunun akışına gore gunde 4 5 kere girdigim oluyor wc ye buyuk abdest ıcın.Bazen de evde gecırıyorum gunumu heyecanlı bır olay olmadıkca hic cıkmıyorum tum gun boyunca.Yani artık bagırsaklarımın ıflas ettigini dusunuyorum.belki konuyu cok uzattım ama gercekten bir uzmandan bu konu hakkında yorum ve öneri gerekirse ilaç ismi verirse heyecan için cok sevinirim şimdiden tşk ediyorum.
    Konuyu buraya açtığına göre sosyal fobi ve anksiyete hakkında bilgin var sanırım. Bunun anksiyeteden çok sosyal fobiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Anksiyete daha çok evham, kötü birşeyler olacağını hissetme vb belirtiler verir, sf ise sosyal ortamlarda terleme, kızarma, küçük düşeceğinden korkma, umumi yerlerde yemek yeme oturma su içme vb şeyleri yaparken sorun yaşama şeklinde kendini gösterir.. Uzman değilim, belirteyim.. Bu arada yaşınız kaç? Belirtilerin 2-3 yıl önce başladığını söylemişsiniz, sosyal fobi ergenlikle birlikte başgösterebilen bi rahatsızlıktır. Aynı zamanda tedavi edilebilen psikolojik bi rahatsızlıktır (öyle diyorlar ) Ben şikayetlerinizin ilaçla azalacağını düşünüyorum. İlaçlar zaten daha çok hastalığın fiziksel sıkıntılarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Bu da sizi rahatlatır, yolculuk yapma sinemaya gitme vb durumlarda daha rahat hissetmenizi sağlar? Bu arada arkadaş çevreniz var mı, yani yalnız mı yoksa başka insanlarla mı vakit geçirmekten hoşlanırsınız? Özgüveniniz hakkında ne düşünüyorsunuz? (özgüvenim düşük veya özgüvenim tam gibi) toplum içinde yaptığınız bir hareketten ya da söylediğiniz bi sözden dolayı küçük düşme rezil olma kaygısı yaşıyor musunuz? Toplum içinde ve umumi yerlerde tuvalet ihtiyacını giderme, yemek yeme, oturma vb durumlarında sıkıntı yaşıyor musunuz? Yolda herkes size bakıyor gibi geliyor mu Bu da sosyal fobinin belirtilerindendir.. Başkasının yanında telefonda konuşurken rahatsız hisseder misiniz? Anket yaptım gibi oldu sıktıysam kusura bakmayın.. soruların cevaplarını vererek kendinizde durum değerlendirmesi yapabilirsiniz ama en sağlıklısı bi uzmana gidip (ki psikolog yerine bence psikiyatrı tercih edin) bu şikayetlerinizi anlatmanız...Acil Şifalar...

Hydra
    Guest

Yenıden tesekkurler cevaplarınız ıcın ama bır de bunu aıleme acıklamaya cekınıyorum.Benı anlayamayacaklarından korkuyorum :s
    Bu anlatıldığında anlaşılamayacak bir durum değil ki.Sizi tabiki de anlayacaklardır.
    Ayrıca siz kendiniz devlet hastanesinden randevu alarak bile bunu halledebilirsiniz

Hydra
    Guest

Alıntı balık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu buraya açtığına göre sosyal fobi ve anksiyete hakkında bilgin var sanırım. Bunun anksiyeteden çok sosyal fobiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Anksiyete daha çok evham, kötü birşeyler olacağını hissetme vb belirtiler verir, sf ise sosyal ortamlarda terleme, kızarma, küçük düşeceğinden korkma, umumi yerlerde yemek yeme oturma su içme vb şeyleri yaparken sorun yaşama şeklinde kendini gösterir.. Uzman değilim, belirteyim.. Bu arada yaşınız kaç? Belirtilerin 2-3 yıl önce başladığını söylemişsiniz, sosyal fobi ergenlikle birlikte başgösterebilen bi rahatsızlıktır. Aynı zamanda tedavi edilebilen psikolojik bi rahatsızlıktır (öyle diyorlar ) Ben şikayetlerinizin ilaçla azalacağını düşünüyorum. İlaçlar zaten daha çok hastalığın fiziksel sıkıntılarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Bu da sizi rahatlatır, yolculuk yapma sinemaya gitme vb durumlarda daha rahat hissetmenizi sağlar? Bu arada arkadaş çevreniz var mı, yani yalnız mı yoksa başka insanlarla mı vakit geçirmekten hoşlanırsınız? Özgüveniniz hakkında ne düşünüyorsunuz? (özgüvenim düşük veya özgüvenim tam gibi) toplum içinde yaptığınız bir hareketten ya da söylediğiniz bi sözden dolayı küçük düşme rezil olma kaygısı yaşıyor musunuz? Toplum içinde ve umumi yerlerde tuvalet ihtiyacını giderme, yemek yeme, oturma vb durumlarında sıkıntı yaşıyor musunuz? Yolda herkes size bakıyor gibi geliyor mu Bu da sosyal fobinin belirtilerindendir.. Başkasının yanında telefonda konuşurken rahatsız hisseder misiniz? Anket yaptım gibi oldu sıktıysam kusura bakmayın.. soruların cevaplarını vererek kendinizde durum değerlendirmesi yapabilirsiniz ama en sağlıklısı bi uzmana gidip (ki psikolog yerine bence psikiyatrı tercih edin) bu şikayetlerinizi anlatmanız...Acil Şifalar...
    Arkadaşın anlattığı durumda sosyal fobi ile ilgili yakaladığınız yerler nelerdir merak ettim?
    Neden psikolog değilde psikiyatris?

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın anlattığı durumda sosyal fobi ile ilgili yakaladığınız yerler nelerdir merak ettim?
    Bana soruyorsanız cevaplayayım

Arkadaş hastalığın (eğer gerçekten bi hastalıksa, buna bi uzman karar verebilir) daha çok fiziksel belirtilerinden yakınmış. Ve bu belirtiler yüzünden bazı aktiviteleri yapamaz hale geldiğinden, toplum içinde sorunlar yaşadığından bahsetmiş. Psikiyatrinin ilaç tedavisiyle bu konuda yardımcı olabileceğini ve hastalığın fiziksel belirtilerini azaltabileceğini düşündüğüm için psikiyatrist dedim. Bu sıkıntıların hafiflemesi, kendini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Rahatsızlığın teşhisi konduktan sonra gerekli görülürse psikolog desteği alınabilir bence.. Tabi buna gene uzman karar verir, ben ilaç tedavisinden fayda sağlayabileceğini düşündüğümden arkadaşa psikiyatrı önerdim...

komik gelebilir belki ama benım bagladıgım neden tuvalette okudugum oyun dergılerıydı onlara bakıp bakıp oo yenı oyunlar felan geldıgını gorunce heyecan oluyordum bu sıradada buyuk abdestımı yaptıgım ıcın acaba vucut boyle mı alıstı yanı her heyecanlanısımda onu algılıyor da :s yanı bu olay benı bazen oyle zor durumda bırakıyor kı okulda sınava gırmeden buyuk wc ıhtıyacımın gelmesınden bıktım artık.Ya su heyecanlanma ısıne cozum bulacagım ya da bılmıyorum:s
    Pavlov'un köpekleri her zil çaldığında salya akıtan.. Koşullu refleks durumu da olabilir dediğiniz gibi.. Eğer sorun buysa çözümü daha kolay olabilir sanırım..

Karar Dönemi

Cevabınız ıcın cok tesekkurler.Aslında konuyu buraya acmamın dogru olup olmadıgını bılmıyorum ama acacak yer bulamadım ve aynı belırtılerın dısarıda veya sosyal yasantımdada oldugu ıcın actım.Ozguven hakkında bır sıkıntım yok.Ayrıca arkadas cevrem de var.her hafta en az 2 kere arkadaslarla bulusur dısarı cıkarız.Toplum ıcınde de bır sıkıntı cekmıyorum rahat rahat yemegımı yıyebılıyorum.Ama durum evdekı ve dısarısı ıle aynı yanı yenı veya cok ıstedıgım bırsey alınmadan oncekı gun yaptıgım heyecan neyse dısarıda yenı bır kız veya arkadasla tanıstıgımda yasadıgım heyecan da o gayet normal bırsey bu ama bu durumun bagırsaklarımı tetıklemesını ıstemıyorum ben.Yenı veya cok ıstedıgı bırsey alınacagı zaman herkes heyecanlanır ama ben o seyı elde demeden 30 kere tuvalete gıtmekten bıktım.

Karar Dönemi

Ayrıca yasımı sormussunuz onu da belırtıyım 17 yasındayım.Bir de mesela dısarı cıkmadna once arkadaslarımla gecırecegım guzel vakıtlerı dusundukce yıne heyecanlanıyorum ve yıne tuvalete gıtme ıhtıyacı duyuyorum arkadaslarımla bulusmadan 3 4 kere gıttıgım oluyor arka arkaya wc ye
    Konu gnc13 tarafından (11-08-2010 Saat 09:50 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı Hydra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın yazdığı Şu cümlelerden sosyal fobi olabileceğini düşündüm :

benim son 2-3 yıldan beri herhangi bir ortama girdiğimde veya sevindigim bir olay oldugunda aşırı bir şekilde heyecanlanma oluyor ve bu sadece yüz kızarması yada vs olarak kendini göstermiyor en büyük sorunum bu heyecanlanmaya bağlı olarak wc gitme ihtiyacı duyuyorum en büyük sorunum bu bunu nasıl yenerim bilmiyorum o yüzden sosyal yaşantım oldukca çöktü diyebilirm ne sinemaya gidebiliyorum nede yolculuk yapabiliyorum.Genel olarak yanımda biri varken daha cok oluyor bu durum yalnızken mesela örneğin bir otobüsle seyahat yapamıyorum kalbim hızlanıyor ve wc ihtiyacımı giderdiğime rağmen yinede o psikoloji etkiliyor ve o ihtiyaca giriyorum.Gereksiz seylere heyecan yapıyorum mesela arkadaslarla bulusacagız onlarla guzel vakıt gecırdıgımı felan hayal edınce bırden heyecanlanıyorum ve buyuk abdeste gıtme ıhtıyacı duyuyorum.Sinemaya gidiyoruz veya yolculuga içim kıpır kıpır ediyor hep midem hep rahatsız gibi boyle bir garip.Tuvaletimi tutayım diyorum ama tutunca da kendımı rahatsız hıssedıyorum alakası var mı ama agzımda koku baslıyor yanı psıkolojık bırsey mı bılmıyorum.Gunun akışına gore gunde 4 5 kere girdigim oluyor wc ye buyuk abdest ıcın.Bazen de evde gecırıyorum gunumu heyecanlı bır olay olmadıkca hic cıkmıyorum tum gun boyunca.Yani artık bagırsaklarımın ıflas ettigini dusunuyorum.belki konuyu cok uzattım ama gercekten bir uzmandan bu konu hakkında yorum ve öneri gerekirse ilaç ismi verirse heyecan için cok sevinirim şimdiden tşk ediyorum.
    bu belirtilerin yanında biri varken daha fazla olması, yüz kızarması, tuvalete gitme ihtiyacı, midede rahatsızlık hissetme, ya da arkadaşlarıyla vakit geçireceği zaman heyecanlanma durumları yaşamasından arkadaşın sosyal fobi olacağını düşünmüştüm ama şikayetleri daha çok heyecanlandığında tuvalete gitme ihtiyacından kaynaklanıyor sanırım.. Yani özgüven, genel yerlerde kendini rahat hissetme, arkadaş çevresinin olması,,bunlar sosyal fobi olmayabileceğini de gösteriyor..Bu heyecanlanma ve tuvalet ihtiyacından dolayı toplumda rahatsız hissetmeye başladınız ve sorunlar yaşamaya başladınız sanırım..En kısa zamanda çözümünü bulabilirsiniz umarım..Bi uzmana danışmanızda fayda var..Tekrar Acil şifalar...

Hydra
    Guest

Sıkıntı sosyal ortamdan kaynaklanmıyor.Sıkıntı öğretilmiş durumu vücudun devam ettirmesi söz konusu.
    Hastalığın fiziksel belirtisi değil tamamen öğrenilmiş durumun somutlanması söz konusu.Bu yüzden ilaç tedavisine gerek olmadığını düşünüyorum.Bu anlamda da psikolog yeterli olabiliecektir diyorum.
    Ayrıca sırf ilaç için psikiyatrise gitmeye gerek yok.Psikiyatrise de gidebilir.Avantajda olur.Çünkü durumu organik nedenlerin varlığının olup olmadığına göre değerlendirebilir

Hydra
    Guest

Arkadaşın yazdığı Şu cümlelerden sosyal fobi olabileceğini düşündüm :

bu belirtilerin yanında biri varken daha fazla olması, yüz kızarması, tuvalete gitme ihtiyacı, midede rahatsızlık hissetme, ya da arkadaşlarıyla vakit geçireceği zaman heyecanlanma durumları yaşamasından arkadaşın sosyal fobi olacağını düşünmüştüm ama şikayetleri daha çok heyecanlandığında tuvalete gitme ihtiyacından kaynaklanıyor sanırım.. Yani özgüven, genel yerlerde kendini rahat hissetme, arkadaş çevresinin olması,,bunlar sosyal fobi olmayabileceğini de gösteriyor..Bu heyecanlanma ve tuvalet ihtiyacından dolayı toplumda rahatsız hissetmeye başladınız ve sorunlar yaşamaya başladınız sanırım..En kısa zamanda çözümünü bulabilirsiniz umarım..Bi uzmana danışmanızda fayda var..Tekrar Acil şifalar...
    Bu yüzden sosyal fobiyi sormuştum size.O yüzden durum sosyal fobik değil.Acizane

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon