Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çay

Hydra
    Guest

Standart Çay

Selamlar;
    Haydi! Kalkın hemen bir bardak çayı hazırlayın ve yazıyı okumaya başlayın. (Selina çaylar şirketten değil mi )
    Dikkat!Bu yazı çay içilmeden okunursa anlamada sorunlar çıkabilir =)
    Bugün hemen her zaman tükettiğimiz, hakkında çok şey duyduğumuz bitki olan çaydan bahsetmeye çalışacağım.
    Yaygın adı:Çay,Yeşil çay,siyah çay
    Latince adları:camellia sinensis, thea sinensis
    Kullanılan bölümü:Yaprağı,tomurcuğu
    Tanımı
    Boyu yaklaşık 2.5 metreyi bulan,dört mevsim yeşil bir ağaçtır.Beyaz çiçekleri vardır.Yumurta şeklinde yapraklarının kenarları tırtıklıdır.Üç tohum içeren kahverengi bir kapsül olan meyvesinin çapı 2.5 cm den azdır.
    Yetiştiği Yer
    Çin’de binlerce yıldır yetiştirilen yeşil çay bugün Asya genelinde yetiştirilmektedir.Nemli,iyi süzülmüş ,hafif asitli toprağı sever ve kısmen gölgelik yerleri tercih eder.
    Halk bilgisi ve geleneksel kullanımı
    Latince adı thea,Çin Amoy lehçesindeki t’e sözcüğünden gelir.Efsaneye göre,İÖ 2737 de bir çay yaprağının yanlışlıkla İmparator ŞenNung’un sıcak su fincanına düşmesiyle keşfedilmiştir.Kokusunu ve tadını beğenen imparator,bitkinin cennetten geldiğine inanırmış.Bir Çin atasözü,’’Bir fincan çayda on bin evrenin bilgeliği vardır’’ der.
    Zen keşişleri uzun meditasyon seanslarında uyumamak için çay içerdi.Tarihte Boston Çay Partisi olarak geçen;Britanya İmparatorluğu’nun 1773’te koyduğu vergiler yüzünden deliye dönen Amerikan Kolonileri’nin limana yeşil çay dökmeleri Britanya’ya karşı birlik olmalarını sağlamıştır.
    Tıbbi Kullanımı
    Siyah çayın ve ulong çayının aksine,fermente edilmeyen yeşil çayın etken maddeleri değişmeden kalır.Katekin olarak adlandırılan çok sayıda güçlü antioksidan içerir.Antioksidanlar.oksidasyonu azaltır.Araştırmalar yeşil çayın çok çeşitli tıbbi niteliği olduğunu göstermektedir.Diş çürümesine neden olan bakterilere karşı dahi etkindir.Bazı kolesterol türlerini düşürdüğüde bilinmektedir.Sindirim yolu sorunlarından ishale ve kansere kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.
    Bunlara ek olarak çay tüketiminde dikkatli olmalıyız. Çok demli çaylar yaparak fazla miktarda tüketmekten de kaçınmalıyız.Artık çay tüketmemek için bir neden yok Afiyet olsun…
    Saygılar

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Hydra ,tabiki cay hazirlamam lazimdi okumak icin ..sürdüde sürdü

bakiyorum sirketin cayini seviyorsun .

ben daha cok yesil cay icerim sicak yada soguk ,

aradada yasmin cayida iyi geliyor .

paylasim icin tesekkürler

Hydra
    Guest

Rica ederim süper modum

Şirketin çayını beğenmez olur muyum? Hem bedava hemde sınırsız Bazen yanına kek gelince daha bir güzel oluyor.

Ben genelde demli şekersiz çay içerim.Çok arada sağlıklı birşeyler yapma istediği gelince yeşi çay, yasemin çayı içiyorum

Yeşil çayın soğuk olanını denedim hiç.

Yer
    Berlin

ozaman ver bardagini ..

Hydra
    Guest

Tamam ekstra buz da olsun ama

Yer
    Berlin

olmusken orginal bardak olsun

Hydra
    Guest

ahh çok teşekkür ederim.Kendimi özel hissettim
    O zaman şerefe

Cahillik Dönemi balık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

paylaşım için teşekkürler. yeşilçayın kilo vermede ve vücuttaki yağları yakmada da faydalı olduğu söylenmektedir, ne kadar doğru bilmiyorum ama. aşırı tüketiminde tüm diüretik maddelerin tüketiminde olduğu gibi vücutta su ve mineral eksikliği yaratma riski vardır (sodyum-potasyum özellikle). son yıllarda popülerliği artsa da tabi ki siyah çayın yerini tutmuyor, günlük yaşamda çok tüketilmiyor. tadı fena değil, şekersiz limonlu içildiğinde özellikle ve sanırım saç köklerinin beslenmesine ve saç uzamasına da faydası var.

Hydra
    Guest

Alıntı balık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paylaşım için teşekkürler. yeşilçayın kilo vermede ve vücuttaki yağları yakmada da faydalı olduğu söylenmektedir, ne kadar doğru bilmiyorum ama. aşırı tüketiminde tüm diüretik maddelerin tüketiminde olduğu gibi vücutta su ve mineral eksikliği yaratma riski vardır (sodyum-potasyum özellikle). son yıllarda popülerliği artsa da tabi ki siyah çayın yerini tutmuyor, günlük yaşamda çok tüketilmiyor. tadı fena değil, şekersiz limonlu içildiğinde özellikle ve sanırım saç köklerinin beslenmesine ve saç uzamasına da faydası var.
    Evet dediklerinize katılıyorum.Fazla tüketimi her bitkisel üründe olduğu gibi zararlı (tabi gerçekten bitkiselse.Çoğu bitkisel poşet çayların bu anlamda ne kadar verimsiz olduğunu biliyoruz).Dediğiniz gibi siyah çayın yerini tutmaz.=)

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bizim içtiğimiz poşet çay şeklindeki yeşil çaylar ile uzak doğudan gelen yeşil çayların tadı çok farklı. Ayrıca biz de kültürel olarak yerleşmiş tabi ama yeşil çayın siyah çaya göre çok daha iyi bir antioksidan olduğu ve siyahın çayın yaptığı kansızlık ve kafeinle geçici uyarma gibi etkileri yapmadığı da bir gerçek. Bu bakımdan yeşil çayın daha iyi olduğunu düşünüyorum fakat pratikte alışkanlıktan yine aynı devam =D
    fihi ma-fih

Sayfa 1/2 12 SonSon