Sayfa 1/4 1234 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İnsan hayatı size göre gittikçe nasıl bir hal alıyor?

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart İnsan hayatı size göre gittikçe nasıl bir hal alıyor?

İnsan hayatı size göre gittikçe nasıl bir hal alıyor?

iyi paylasimlar

yorumlarinizi bekliyorum

Hydra
    Guest

Sanırım daha çok karmaşık bir hal alıyor.Tam çözdük derken yeni yeniden birşey daha çıkıyor.sanırım insan hayatı gittikçe sorgulamaya şüpheci yaklaşımlara ve güven duygusunun azaldığı bir noktaya gidiyor.Her şeye rağmen umudunu yitirmeyen hayata güzel bakan insanların var olduğu duygusu sanırım azalıyo..

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Güvenin azaldığı, menfaatlerin ve çıkarların ön planda olduğu hazin bir zamana doğru gidiyor.
    Ahlakın çöktüğü, insanların az düşünüp çok konuştuğu tuhaf bir hayat...
    fihi ma-fih

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayat bence eskiye göre daha tatsız tuzsuz olmaya başladı .Moderlentigimiz oranda mutsuzlaşmaya başladık ,eskiden insanlar bir araya gelir konuşur eglenirdi ,ulaşım zordu haberleşme deseniz o başka bir dertti hayatı kolaylaştıran bir çok alet yoktu ama mutluyduk .

Ya şimdi öylemi her şey çok daha kolay hallediliyor ,bir iki saniye içinde dunyanın ote yanındakiyle karşı karşıyasınız ,internet sayesinde dunyanın obur ucu size sadece bir karış uzaklıkta ,iki tıkla bir çok bilgi karşıya gidiyor gunlerce beklemeye gerek kalmıyor ,tum bu teknolojik kolaylıkların bir bedeli var ,oda başta insan saglıgı olmak uzere hayatımız .

Eski dostluklar ne yazıkki kalmadı artık koskoca şehirde yapayalnızız ,çogu zaman kapımızı çalan dahi olmuyor .Ama kabahat yine bizim ne kadar teknoloji esiri olursak o denli yanlızlaşıyor mutsuzlaşıyoruz .

Her gun yeni bir stres kaynagı çıkıyor karşımıza ,oysa biraz daha beklentsiz olsak biraz daha az kanaatkar olsak çok daha mutlu olacagız ,ama bunu kaçımız başarabiliyor acaba ?
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hoş bi konu olmuş teşekkürler... herkesin içini dökecek bi çok şeyi var bu konuda...
    herkesin gittikçe bencilleştiği- kitap okuma devrinin bittiği-gençler internet kafelerde oyalandığı bi devirde yaşıyoruz maalesef...ben medyaya kızanlardanım.Medya aslında reyting uğruna şebeklik yapacağına şu milletine bir iyilik yapsada eğitici,öğretici bir program yapsa.Ama nerdeee yok yok işte yok olmayınca olmuyor
    İnsanlık almış başını kinle, nefretle bir yere gidiyor- Vefa yok. Son ayların haber bültenlerini izleyin, neredeyse her akşam okullarda yaşanan bir olay ekrana geliyor. Öğretmenini döven mi ararsın, uyuşturucu kullanan mı, silâhlı kavga yapan mı?
    Örnekler sadece okullardaki olaylarla sınırlı değil.Ahlâk çöktükçe, biz de çöküyoruz. Allah korkusu olmayandan korkarım. Hesap vereceği bir yer olmayacağını düşünen her şeyi yapar.
    Tabiî burada bir çok faktörden bahsedilebilir suç ortağı olarak. Belki de en başta ahlâksızlığı topluma çok güzel bir şeymiş gibi sunan medya geliyor. Hem televizyonlar, hem de gazeteler…
    Peki ne yapmak lâzım?
    Burada ailelere de düşen görevler var. Meselâ en kolayı çocukları özelliklede küçük çocukları tv ve internetten uzak tutabilirler yada tv ve internette ne izlediklerini dikkatle takip edebilirler.
    Kilit nokta bence “ahlâk”. Toplumumuz ne kadar ahlâklı olursa işler o derece iyiye gidecektir. Ahlâktan nasibimiz azaldıkça, gördüğümüz rezillikleri dahi arar duruma bile gelebiliriz, Allah korusun.
    Ben olaya sadece ahlaki açıdan yaklaştım..daha söylenecek nice sözler var....
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Karar Dönemi

..............................
    Konu gezgin tarafından (06-11-2011 Saat 03:07 AM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hiç iyi bişey yok mu? teknoloji-sağlık vb. hizmetler de var sanırım...birazda iyimser gelişmelerden bahsetsin biri..içimiz karardı iyice ve bu çok üzücü..
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Karar Dönemi

Öyle bir konuşmuşsunuz ki insan okuyunca "Din olmazsa ahlak olmaz." "Ahlak, Tanrı'dan gelir." gibi düşüncelere inanmak zorunda gibi hissediyor.Bana göre ahlak dinden ayrı bir konu olarak da değerlendirilebilir çünkü ahlak, bir seçim olmalıdır; zorlama değil.

Hydra
    Guest

Alıntı Zombine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öyle bir konuşmuşsunuz ki insan okuyunca "Din olmazsa ahlak olmaz." "Ahlak, Tanrı'dan gelir." gibi düşüncelere inanmak zorunda gibi hissediyor.Bana göre ahlak dinden ayrı bir konu olarak da değerlendirilebilir çünkü ahlak, bir seçim olmalıdır; zorlama değil.
    Ahlak dediğimiz şey seçime dayalı bir hal olursa ve kişilerin değişik bakış açılarıyla yorumlanmaya kalkarsa kargaşa çıkar.Ahlak dogmatikdir.
    Ahlak yaratıcıdan gelmez elbette fakat yaratıcı nasıl olması gerektiğini söyler.Bireyler bunu kendi bakış açılarına göre değerlendirmeye kalkarsa sizinde buyurduğunuz üzere seçim olursa karmaşa başlar.Nitekim kimse Din olmazsa ahlak olmaz demiyor.Ama inanılan dinin ahlaka ne kadar önem verdiği malumunuz.Bu sebeple tabiki de dinle ahlakı ayıramayız.
    Şunu belirtmek isterim; Bahsettiğimiz din sadece islam olmasına gerek yok.Her ne kadar semavi dinler kıstasından çıkmış olsa da (günümüzde) Hiristiyanlık da da ahlakın değerini görüyoruz.Zamanında H.Z İsa, H.Z Davut , H.Z Musa nın öğretilerine baktığımızda gönderiliş amaçları temelde ahlak üzerine kuruludur.

Takdir edersiniz ki; insanlar manevi olarak doymaya başladığında ahlaki değerlerle yüklenir.Bir kişi ateist olduğu zaman (ki her dinde ateistlik aynı anlamdadır.) ahlaki değerlere ne kadar sahip olabilir.Kişi bir yaratıcıya inandığı zaman ( hangi dinden olursa olsun ) manevi değerlerini sorgulamaya başlar.

Şİmdi bana ateistler ahlaksız mı diyebilirsiniz? Elbette değiller.( Ateist arkadaşlarım var.) Ama bir ateist büyük bir kesimin inandığı yaratıcının ayetlerine yaratıcının peygamberlerinin öğretilerine dil uzatıp yargılayabiliyorsa ahlaklarından şüphe etmez misiniz? İşte mesele bu.Kişi inanmaya başladığı zaman manevi ölçüde yüklenmeye başlar.inançlarımız bie ahlaki değerlerimizi sorgulatır.Bu sorgulama şekil vermek için değildir.Doğru ya da yanlış ölçüsünü getirebilmemiz içindir.

İlahiyatçı değilim.Ama ilahiyatı bilim olarak yapan nezih arkadaşlarım var.Ben onları bilimine güveniyorum.Saygılar.

Karar Dönemi broken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Zombine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir noktaya değinmişsin zombine... Evet ahlak dinden ayrıdır denilebilir, ahlak fıtratta var olan birşeydir, zaten kelime anlamı olarak da ahlak 'yaratılış' anlamına geliyordu yanlış hatırlamıyorsam... Bu durumda dinsiz olan insanlarda bile var olan vicdan da dolayı ahlaklı olma durumu normal ve gayet tabii değerlendirilebilir.

Öte yandan kimsenin ahlaklı olmayı dayattığı yok, sadece toplumda normlar vardır ve bunları bazen çiğneyip geçmek de hoş karşılanmaz... Yine de ahlakı önemli yapan şey insan hayatına duyulan saygı ve önemdendir. Kişi ahlaklı olduğu ölçüde diğer insanlara zarar vermez ve kendi zararı pahasına da olsa bazen insanlar için iyi olanı kendi nefsi önüne koyar wesselam.
    fihi ma-fih

Sayfa 1/4 1234 SonSon