4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Denge

Hydra
    Guest

Standart Denge

Düzenli olarak yazı yazdığım sitede denge ile ilgili bir yazı paylaşmıştım.İlginizi çeker diye düşündüm

Çoğumuz denge konusunda birkaç bişey biliyoruzdur.Genel olarak bu konuda eğitim alan ya da almayan herkes bir şey söyleyebilir.
    Biyolojk olarak incelediğimizde denge birbirine bağlı olan; Görüş (göz), konumlama (iç kulak),dayanma yüzeyi (derin duyu),motor sistem,MSS ve beyin den oluşur.
    Bilimsel olarak dengeyi tanımlamak istersek;yer çekimi alanı içerisinde kapladığımız alana verdiğimiz tepki olarak ifade edbiliriz.Belirli alana üzerimizde bulunan dayanma yüzeyi ile tepki veririz.Bu dayanma yüzeyi kalçalarımızdan ayak,ayak bileklerimiz ve ayak tabanımıza kadar olan kısmı içerir.
    Peki dengemizi nasıl koruyabiliriz? Bu sorunun cevabı çok basittir.Doğru denge içinde olmamız;vücudun o anki durumunun farkında olması,sistemler arasında ki uygunluk,sağlıklı organlar ve algısal çevreye bağlıdır.
    Denge tablomuzu incelediğimiz zaman;
    1.Hareketimizi seçeriz
    2.Eklem,kalça ve boyun kasları organize olur.
    3.Hareket oluşturulur.
    4.Çevre ile etkileşim sağlanır.
    5.Görme duyumuz,vestibüler(kulak içi denge merkezi) çalışır.
    6.Duyular organize olur.
    7.Vücut pozisyon alır ve 1.maddeye dönülür.
    Bu maddelerden de anladığımız üzere denge olayı tek başına gerçekleşen basit bir olay değildir.
    Peki denge testi yapmak istersek nasıl kontrol edebiliriz.İki yöntem var;
    Birinci yöntem;
    Ayakta duruyorsun.
    Etrafinda 2m kadar cap bos olsun. Yani, bir sey olmasin.
    Ellerini vucuduna 90 derece olacak sekilde one dogru uzatiyorsun.
    Ellerin birbirine paralel olacak.
    Ellerini yumuyorsun, ama isaret parmagin kolunun gosterdigi istikamete bakacak. Bir seye isaret eder gibi. Her iki elinin de isaret parmagi. Yani, paralel bir noktaya isaret ediyor olacak.
    Gozlerini yumuyorsun.
    Oldugun yerde, askerlerin yaptigi sekilde ayaklarini indirip kaldiryorsun (buna yerinde saymak da denir)
    Ayaklarini yerden 20-30 cm kaldirarak yerinde sayiyorsun.
    Yavas yavas sayiyorsun. Mesela 100-200'e kadar.
    Daha sonra gozlerini aciyorsun.
    Eger basladigin yonu gostermiyorsa isaret ettigin yer, sende ortakulak problemi var demektir
    İkinci yöntem;
    Ellerini uzatır, bir elinin işaret parmağı ile burnuna dokunursun. Bunu gözün kapalı ve açık olarak hızla birçok kereler yaparsın..
    Sağ ayağını sol dizine dayar, sonra aşağı doğru kaydırarak indirirsin..
    Ayaklarını birbirlerine 30 cm kadar uzaklaştırır, durursun. Dengenin bozulup bozulmadığına bakarsın..
    Adımlarını bir çizgi üzerinde birbiri ardından atar ve dengenin bozulup bozulmadığına bakarsın..
    En ilginci hareket eden bir sandalyeye oturmaktır. Sandalye döner. Sen sandalyeye bağlısındır. Sandalye de bir bilgisayarına bağlıdır. Rahatsız olduğun durumu hissettiğin an söylersin.. Ona göre iç kulaktaki semisirküler kanallardan hangisinde hata olduğu anlaşılır. Bunlara vestibular aparatus da denir.
    Onları yapay olarak uyararak yapılan bir testte nistagmus'a bakılır. Bu gözlerin hareketi ile ilgili bir testtir. İç kulak bozukluğunu gösteren en yararlı testtir.
    Elektronistagmografi bu testin elektronik olarak yapılan türüne denir.
    Dengeli günler… Saygılar

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

paylaşımın için teşekkürler..birinci yöntemi deneyim dedim..mereak ettim..başladım sonra saymaya devam ederken odanın kapısı açıldı gibi oldu konsantrasyonum bozuldu ev arkadaşım hayrolaaa napıyorsun dedi gözümü açtığımda başladığım yerde değildim ama gülmekten yerlere yattım çok eğlenceli oldu gece gece evde yalnızken yrn tekrar deneyeceğim,denge problemim yok sanıyorum ama yinede denerim...
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Hydra
    Guest

Benzer hikayeyi bende yaşadım

Bu yazıyı yazarken denemek istedim.Sonuçta ürünü kontrol etmek istedim.Bölümde hocama yakalandım Sonra kimseye sölemeyeceğini ümit etmiştim.Ertesi gün sekretere kadar herkes dalga geçiyodu Tek başına denemek yararlı olacaktır
    Dene sonuçlarını dinlemek isterim

Banned

denge mi oda ne