2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Çevre Profesörü: Türk insanı temiz değil

Süper Moderatör Selina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Berlin

Standart Çevre Profesörü: Türk insanı temiz değil

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Çevre Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hunay Evliya, Türk toplumunun yaşadığı mekan ve çevresinde temizlik kurallarına yeteri kadar önem vermediğini söyledi

DHA
    --------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. Evliya, yurtdışında yaşayan Türklerin bulundukları ülkelerde çevreye saygı gösterirken, Türkiye'ye geldiklerinde farklı davranış sergileyip, çevreyi kirletmesine de dikkat çekti.

Türkiye'de çevreci anlayışın aydın ve kültürlü insanlar tarafından benimsendiği için "sosyete işi' diye görülebildiğini, ancak işin aslının böyle olmadığını söyleyen Prof. Dr. Evliya, gelişmiş ülke insanlarının bu konuda erken uyanıp tedbir almaya başladığını, Türk insanının ise temizlik konusuna gereken önemi vermediğini öne sürdü. Türkler'in böyle davranmalarına anlam veremediğini kaydeden Prof. Dr. Evliya, "Kişinin evinin içinin temiz olması hiç bir şey ifade etmez, çevresi temiz mi ona bakmak gerek. Ben temiz geçinen insanın önce tuvaletini, mutfağını ve evinin etrafını görmek isterim, hepsi temizse ona temiz derim. Ayrıca yaşadığı kentin temiz tutulması için kişisel gayret gösteriyor mu, burnunu silip mendili yere atıyor mu, yere tükürüyor mu? Bunlar çok önemli olaylar. Ama maalesef bizim ülkemizde bunların hepsi yapılıyor. Belediyeler caddeleri, sokakları temizletiyor, çöp kutuları koyuyor ama görevliler ikinci kez gelene kadar her yer pislik doluyor" dedi.

ÇOCUKTAN BAŞLAMALI
    Çevreciliğin aile ve okulda elde edilen alışkanlıklarla geliştiğini, bu yüzden çocukların eğitiminin çok önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Evliya, şöyle konuştu:

"Çevreci anlayış artık okumuş aydın kesimin ilgi alanından çıkıp alt tabakalara, kırsal kesime inmeli ve gereken önem gösterilmelidir. Bu konuda AB'ye girme aşamasında çok şey öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum. Çevre temizliğine uyma, doğal kaynakları koruma konusunda bizi zorlayacaklardır. Çünkü Türk toplumu çevre temizliğine fazla önem vermiyor. Burnumuzu silip mendili yere atmamamız gerek. Arabanın penceresinden portakal kabuklarını, fındık fıstık kabuklarını yola fırlatmamamız, sigara küllüğünü boşatmamamız gerek. Davranışlarımızı değiştirmeliyiz. Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız orada çevre temizliği konusunda kural ve yasalara uyum gösteriyorlar.

Fakat Türkiye'ye gelince eski hallerini alıyorlar. Almanya'da çevreye saygılı olup, kendi ülkesine karşı saygısız olmayı hiç affetmiyorum."
    kaynak

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

profesör haklı ailede okulda erken yaşta başlamalı çevre bilinci..ben okulda çocuklara ne kadar versem de evde anne babanın da çok iyi model olması lazım.
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....