3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: aşırı sınav kaygısı

Karar Dönemi

Standart aşırı sınav kaygısı

Merhaba. Kardeşim üniversite öğrencisi, çok iyi bir üniversitede tam burslu olarak hazırlık bölümünde okuyor. Ancak 2 senedir ingilizce hazırlığı geçemiyor. Önce yurda yerleştirdik, yapamadı. Daha sonra okuluna yakın bir yerde tek başına eve çıkardık. İlk yıl çok fazla bocaladığı için 2. yıl da hazırlığı denesin istedik. Geçen hafta finalleri vardı, finallere girse hazırlığı bitirecekti. Meğer finallere dahi girmemiş ve finalleri boyunca tüm aileye girdiğine dair yalan söylemiş. İşin trajik noktası, vizelerinde sınıf birinciliğine oynayan bir çocuk, buna rağmen aşırı sınav kaygısı nedeniyle finallere dahi girmiyormuş. Burslu öğrenci olduğu için bu sene de hazırlığı geçemezse bursunu kaybedebilir, hatta okuldan dahi atılabilir. Şuan yazokulu şansı var ve dün okula başladı. Okulu ve ben farklı yakalardayız ama en azından okula gidip gitmediğini denetlemem için kardeşimi yanıma aldım. Yol eziyet ama yapacak birşey yok. Okulunu bitirmesi gerektiğini, kendisinin çok iyi bir konumda olduğunu ve bunun farkına varması gerektiğini her fırsatta dile getiriyorum. Ancak farklı sorunları olabileceğini düşünüp endişeleniyorum. Çok dışa dönük görünüp aşırı duygusal biri. Kendini ifade etmekte çok zorlanıyor. Özgüven eksikliği ve kompleksi olabileceğini düşünüyorum ama öyle iyi saklayıp maskeliyor ki ona ulaşamıyorum. Geçen Cumartesi aşırı sınav kaygısını danışmak bahanesiyle kardeşimi psikoloğa götürdüm, hatta görüşmesi öncesi ben girip psikoloğa konuyu özetlemeye çalıştım. Ama maalesef kadın da kardeşimin dışa dönük görüntüsüne aldanıp sadece bu dönemde yalnız kalmamasını önerdi. Yine de çok endişeleniyorum, daha fazla ne yapabilirim ona nasıl ulaşabilirim yorum rica ediyorum.
    not: ilk yılının ortalarında "yapamıyorum, okulu bıraktım" dediği için diken üstündeyim, 2. yılın son şansını da değerlendiremeyip atılmasından yada bırakmasından korkuyorum. Üniversiteyi bitirmezse baba dükkanına tıkılacak ki bu ne onun ne benim onun için istediğim birşey.
    Konu maviperi tarafından (15-06-2010 Saat 10:02 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi

Öğrencilerde gözlenen sınav kaygısı konusunda tanı ve tedaviyi düzenleyecek olan kişiler çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tıp doktorlarıdır. Eğer öğrenci 18 yaş üzerindeyse, tedaviyi erişkin psikiyatri uzmanı tıp doktorları düzenler.

Kaygı durum bozukluğu bir duygu durum bozukluğu olup, tedavisi tıp doktorları tarafından düzenlenmelidir.

Karar Dönemi

Alıntı maviperi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...... yorum rica ediyorum.
    İlla yorum mu şart ...? Çözüm versek ...?
    Sorumlusu benim... Özür dilerim ! Teşekkür ederim !