7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Geçmişin Sizi Engellemesine İzin Vermek

IDDQD
    Guest

Lightbulb Geçmişin Sizi Engellemesine İzin Vermek

Bana gelen bir çok insan, geçmişte olan bir şeyden dolayı bugünlerinden zevk alamadıklarını söylüyor. Çünkü geçmişte bir şey yaptıktan yada yapamadıkları için, bugün dolu dolu yaşayamıyorlar. Çünkü geçmişte olan bir şeye artık sahip değiller. Çünkü geçmişte acı çektikleri için, bugün sevmekten korkuyorlar. Çünkü bir şeyi denediklerinde hoş olmayan durmlarla karşılaştıkları için, yeniden demeneye korkuyorlar. Çünkü pişmanlık duydukları bir şey yaptıkları için, sonsuza dek kötü bir insan olduklarına karar veriyorlar. Çünkü bir zamanlar birileri kötülük yaptığı için, hayatlarının bugün istedikleri gibi olmamasının suçlusu o kişiler oluyor. Çünkü birilerine, bir şeye kızmış oldukları için, kendilerine haksızlık yapıldığı duygusunu koruyorlar. Çünkü kendilerine çok kötü davranıldığı bir deneyim yaşadıkları için, unutmuyor ve affetmiyorlar.

• Lise mezuniyet balosuna beni kimse davet etmediği için, bugün hayattan zevk alamıyorum.
    • İlk iş görüşmem çok kötü geçtiği için, iş görüşmelerinden son derece korkuyorum.
    • Artık evli olmadığım için, dolu dolu bir yaşam sürdüremem.
    • İlk ilişkim kötü bittiğinden artık sevgiye açık olamam.
    • Biri benim güvenimi sarstığı için, insanlara artık güvenemem.
    • Bir kez bir şey çaldığım için, kendimi sürekli cezalandırmalıyım.
    • Çocukken çok fakir olduğumuz için, hayatta bir yere gelmem imkansız.

Farkında olmaktan kaçındığımız şey, ne kadar kötü olursa olsun geçmişten kopamamanın SADECE BİZİ YARALADIĞIDIR. "Onların" aldırış ettiği yok. Genellikle "onlar" farkında bile değil. Bu anı dolu dolu yaşamayı reddetmekle sadece kendimize zarar veriyoruz.

Geçmiş yaşanmış ve bitmiş, değiştirilemez. Yaşayabildiğimiz tek an, bu an. Bu andan geçmişe ait bir anının öfkesini sürdürüyorsak, bu anın gerçek deneyimini yaşayamıyoruz demektir.

Kaynak: DÜŞÜNCE GÜCÜYLE TEDAVİ
    Yazar: Louise Hay
    Çevirmen: Nil Gün

.Alıntı yaptığım yazıda geçen düşünceler ne kadar da tanıdık değil mi? Bu aralar vaktim oldukça bu kitabı okuyorum. Aslında paylaşmak istediğim pek çok kısmı oldu ancak açılış buna nasipmiş.

Tedavi eder mi bilmiyorum ama, gerçekten her sayfada bazı şeyleri farketmemi sağlıyor. Tüm sf'li arkadaşlara öneririm.

Hosça kalın.

Cahillik Dönemi devhis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

çok güzel bi yazıymış ıdd ellerine sağlık.benimde bu kitaba sahip olmam şart.
    ✿⊱ Anladım ki susmak bir cüsse işi. Derin denizlerin işi. Sığ suları en hafif rüzgarlar bile coşturabiliyor. Derin denizleri ise ancak derin sevdalar. Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli...
    ✿⊱ Bazılarının sadece normal olmak için ne büyük çaba sarf ettiğini kimse fark etmiyor.
    Albert Camus

Cahillik Dönemi chenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

çk güzeldi gerçekten de okusak da bunları etkisi çabuk sönüyo insan bi heves denemeye kalkıyo ama yine kendi bildiğine devam ediveriyo tüm acılar geçmişte bi gömebilsek onları ahhhhh
    herşey güzel olacak..herşey güzel olacak..herşeeyyyyyy.....

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu kitabı yazan arkadaşın psikodramadan haberi yok galiba Evet geçmiş geçmiş olabilir ama geriye dönüp o 'an' ı istediğimiz gibi bitirmek ve duygumuzu değiştirmek mümkün. Yani geçmişi bir anlamda değiştirebiliriz.

Küçük bir not daha: bir kitap hiç bir zaman tedavi etmez ama bir çok farkındalık geliştirmemize yardımcı olur ve dolayısıyla tedaviyede katkısı olabilir ama tedavi kısmı uzmanlarla mümkün.
    Konu Minnie tarafından (21-04-2010 Saat 07:40 PM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Minnie hep psikodramayı öneriyorsunuz.Nedir bu ? Biraz daha açar mısınız konuyu?Bir de geçmişteki bir anı bitirmek nasıl oluyor?
    Ben ülkemi aynı zamanda adaleti de severek sevebilmek isterim A.Camus

IDDQD
    Guest

Teşekkür ederim, beğendiğinize sevindim.

Minnie, aslında Louise Teyze'nin psikodramadan haberi var, kitabında bahsetmiş. Fakat ben, ilgimi çeken ve bu forumda bir çok arkadaşımında ilgisini çekeceğini düşündüğüm kısımı yazmayı tercih ettim. Çünkü kitabın hepsini yazmak epey zamanımı alacak, hem de gereksiz bir uğraş olacaktır benim için. Yine de bu kısımda olduğu gibi ilginç yazılar buldukça buraya geçireceğim.

İyi akşamlar.

Cahillik Dönemi Minnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

IDDQD,Louise teyzenin kitabında neler yazdığını çok merak ettim doğrusu... tamamen okumadanda yorum yapmak çok doğru olmayacak. EN iyisi hemen okumak
    Ararat, psikodramayı kelimelere sığdırmak pek mümkün değil, tecrübe etmek lazım ancak şöyle anlatmaya çalışıyım. Psikodrama ile geçmişteki herhangi bir anı sahneleyerek tekrar yaşamak mümkün. bütün rollere giribilir, sahne ya da sahnelere dışarıdan bakıp kendini görebilirsin. Böylece farkındalıklarımızı arttırmak ve empati kurmayı sağlamak daha kolay oluyor. Umarım anlatabilmişimdir. Seneye bu zamanlarda ücretsiz bir yetişkin grubu oluşturmayı planlıyorum deneyimlemek isteyen herkesi beklerim